Zaman: 29 Mar 2024 09:55

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: motor sıcakken çalışmıyor
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 16:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: ali
Araç: carisma 99 glx
Meslek: elektronik
Selamün aleyküm arkadaşlar. Adım ALİ antalyadan.bi sorunum var.bende 99 glx sedan carisma var.10 15km gittikten sonra motoru stop ettikten sonra 15 20 dk sonra tekrar motora marş basınca araba çalışmıyor.motor yakıt yokmuş gibi yapıyor yanı marş motoru çeviriyor.arabayı itekleyip vurdurunca çalışıyor.marş dinomosunun kömürleri değişti 2 ay donra aynı sorun başladı.sadece sıcakken yapıyor sogukken sorun yok.tespitlerim.motor çalışmadıgı zaman hiç ateşleme yok.birde arabayı vurdururken marşla desteklersem gene çalışmıyor.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 16:49 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Marş dinamosu otomatiği diye dinamonun yanında küçük bir bölüm var orada da zamanla yıpranma nedeniyle ateşlemeyi yapamıyor. kontak çevirince nasıl bir ses geliyor?
tık/çıt diye tek bir kere ses varsa dinamo otomatiğindendir.
motorun çalışmaması derken, çekici mi çağırıyorsunuz yoksa 15/20 kere 30dk. kadar uğraşınca çalışıyor mu?
motor çalışmadığı zaman hiç ataşleme yok, ne demek tam anlayamadım.
bazen ateşleme sensörü de arızalanınca motoru çalıştırmaz. sensörün başka adı var mı fotosu var mı bir bakayım: muhtemelen motorun sağ yan tarafında siyah yassı bir parçadır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 16:59 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

işte bu parça ateşleme modülü diye satışı var;
http://www.takicioto.com/urunler/mitsub ... dulu/1993/
bunun yüzünden 2 kere yolda kaldım. ilkinde araç soğuyunca çalıştı ikincisinde hiç çalışmadı. çıkması sıfır orjinalinden pahalıdır. zamanında Temsada bile 188TL. iken çıkmasına 250 TL. istiyorlardı. ustam sıfır 188TL. deyince o zaman 200 olsun demişti biri :)
bu parçayı Carisma olarak bulamazsan space star olarak bulursun. temsa şasi no ya bakarak bana yanlış göndermişti ben space star ile aynı deyince bulabildiler. benimki 2001 Carisma idi farklı olabilir.(ilana göre aynı olması lazım 96/05 modellere uygun)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 17:06 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

bu parça aslında pek arızalanmaz ben 2 kere aldım. elektrik tesisatında arıza olduğu için. sık sık da bobin yakardı araç. aracınızda başka ateşleme sorunu var mı? varsa bu parçayı aldıktan bir süre sonra yine arıza verebilir. aracınıza sonradan takılan ne var? LPG, teyp, alarm vs. bunların montajında vs. yanlış yerden elektrik alınırsa ateşleme sisteminiz sürekli bir yerden arıza verecektir.
başka sorun çıkmazsa mesel yoktur

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 17:12 
Kullanıcı avatarı

Marş dinomosu motoru çeviriyor tık diye bir ses yok.çalışmaması 15 20 dk ugraşıyorum çalışmayınca aracı itekleyerek vurdurup çalıştırıyorum.daha öncede aynı sorun vardı marş dinomosunun kömürleri değişti 2 ay boyunca sorun yoktu şimdi aynı hatayı yaptı.elektrikciye gittim marş alıyor sorun yok diyo.ateşleme yok derkende araç gene çalışmayınca bobinden buji kablosunu 1 cm uzaklaştırarak baktım hiç atlama yok ama araç çalışacak oldugu zaman bobinden kabloya atlama yapıyor ve motor çalışıyor. sensör olayına gelince sensörde sorun olsa aracı itekleyincede çalışmaması gerekmezmi? Arac marşla çalışmıyor ama itekleyip 2ci vitesle vurdurunca çalışıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 17:27 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Vurdurma olayını bilmiyorum. ama bana yine de sensör gibi geliyor. en iyisi yetkili serviste mut cihazına bağlatmak eğer sensör ise zaten başka yerden aynı parçayı ucuza bulma şansınız yok gibi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 17:48 
Kullanıcı avatarı

Servise gitmeyi bende düşündüm burdaki servis sadece arıza tespiti için 150 tl + kdv diyor .oyuzden başka yoldan çözmek için ugraşıyorum.servis hiçbir işlem yapmadan böyle isterse onarımı için ne dicekler arabayı bırakır çıkarız gibi geliyor.ilginize teşekkür ederim marş dinomosunu tekrar söktürüp baktırcam kollektörüde değiştircem bide öyle denicez artık olmadı sizin söylediğiniz parçayı denicem.bu arada mut programını bulma şansımız varmıdır.odb kablosu temin edebilirim program bulursam.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2016 21:04 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

akıllı telefonlar için mut programı var torq programı ile çalışan ama ne kadar işgörür bilmem.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2016 21:13 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdogan
Araç: 2011 Lancer 1.5 Invite A/T+Prins
Meslek: Technical Solutions Consultant
Bence iyibir karbüratör ve enjektörcü bulun ona baktırın. Geçen kış aynı durumu arkadaşın pejosunda yaşadık. Problem ustanın tabiri ile enjektörün bir tanesi işiyor dedi :D
Çalışmadığında dip gaz basılı ve araç boşta iken çalıştırın. durum ne olacak?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016 02:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: M. Asım
Araç: Fiesta-2008
Meslek: Öğretmen
Aynı şikayetler genelde krank konum sensörü arızasında da görülüyor, itince çalışmasının sebebi ise vurdurma esnasında krankın harekete geçip sensörün ateşleme sinyali gönderiyor olması olabilir. Sadece fikir benimkisi, geçmiş olsun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016 12:14 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

yetkili servise gidip parça alınınca ayrıca arıza tespit bedeli alınmaması lazım. bu nedenle yetkili serviste işinizi çözün derim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2016 11:22 
Kullanıcı avatarı

İlginize teşekkürler. İlhami bey sizin sylediğiniz ateşleme modulünü araçta göremedim ben .krank sensörünü bende duydum aliexspreste 30 dolara satılıyor nekadar saglam bilmiyorum.bu arada aracın bir özelliğini fark ettim yokuş aşağı giderken 4 vitese takıp yada 5 farkt etmez hiç gaza basmadan arabayı salınca bir role devreye giriyor ve motor devri 3000ni geçmiyor yanı fren yapmanıza gerek kalmadan indiriyor belki sizlerde biliyorsunuzdur.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: