Zaman: 28 Mar 2024 20:07

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2016 11:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: null29
Araç: 2001 Carisma 1.6
Meslek: boş
Sahibinden de satılan bir araçta aylar önce görmüştüm. İnternette ararken https://www.youtube.com/watch?v=VwHAseojoMY şu videoda benzerini gördüm.Açıklamalarda 17" Momo Predator Alloys with 205/45/R17 Sport Tyres şeklinde yazıyor.

205/45/R17 kullanan var mı? Aracım 2001 Confort. Ayrıca 17 inç jant ara ürün olduğu için lastik fiyatlarıda artıyormuş. Tavsiyeniz yada alternatif önerileriniz varmıdır. şimdiden teşekkürlerr.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2016 15:55 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
225/45/17 kullandım. 17 ve üstü performans lastiği olarak geçer ve üretim kalitesi de fiyatı da artar. mesela Prelliyi alt segmentte tavsiye etmem ama +17 de tavsiye edebilirim. ancak bulabilirseniz Vredestein marka F/P olarak bence tartışılmaz.
+17 yi performans kullanmayan birine hiç tavsiye etmiyorum. tahmin edileceği gibi konfor düşüyor, Türkiyenin yollarında aracınızdan gıcırtı vs. sesler gelmeye başlıyor. fiyatı da çok pahalı. bence Türkiye yollarına uygun olan ekonomik/ konfor ve dayanıklılık açısından ebatları 195/65/15

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2016 09:48 
Kullanıcı avatarı

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Aslında hocam doğru diyorsun. Benimde kafama takılan noktalardan bir buydu. Fiyat artacak farkındayım ama konfor ne olacak diye. Bahsettiğiniz kadar düşecekse gerek yok. hem para ver hem konfor düşsün..

şuan 195 60 15 kullanıyorum. peki 15 inc jant ta 195 üstü örneğin 205 55 kullansak sorun olur mu?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2016 11:21 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

%1.49 bir değişiklik olur yani sorun olmaz. %3 e kadar büyüme ve ya küçülme kabul edilebilir değişim aralığıdır. sizin ebatlarda çapta 9 mm bir küçülme olacak yani 1cm bile değil.
aracınız kuru zeminde daha iyi yol tutuş ve frenlemeye sahip olacak ancak ıslak zeminde yol tutuş ve frenleme (su tahliyesi, taban genişlediği için daha zor olacağından) daha kötü olacaktır.
bu durumda size Nokian Line serisini tavsiye ederim böylece ıslak zemin dezavantajını minimize edersiniz.
http://www.yokohama.com.tr/lastik-jant-hesaplama

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2016 13:23 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
%1.49 bir değişiklik olur yani sorun olmaz. %3 e kadar büyüme ve ya küçülme kabul edilebilir değişim aralığıdır. sizin ebatlarda çapta 9 mm bir küçülme olacak yani 1cm bile değil.
aracınız kuru zeminde daha iyi yol tutuş ve frenlemeye sahip olacak ancak ıslak zeminde yol tutuş ve frenleme (su tahliyesi, taban genişlediği için daha zor olacağından) daha kötü olacaktır.
bu durumda size Nokian Line serisini tavsiye ederim böylece ıslak zemin dezavantajını minimize edersiniz.
http://www.yokohama.com.tr/lastik-jant-hesaplama

hocam çok teşekkürler link işime yaradı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2016 14:18 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

yazmayı unutmuşum, taban genişiliği az da olsa yakıtı arttırır

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2016 16:49 
Kullanıcı avatarı

hocam teşkekür ederim benim asıl takıldığım nokta şu. siz 195/65/15 yazdınız ben şuan 195/60/15 kullanıyorum. orjinal ölçü hangisi. eğer sizin yazdığınız ölçü doğru ise 205/60/15 te olur.

benim şuanki 195/60/15 e göre araç ziyadesiyle yüksek duruyor. 60 yerine 65 yaparsak araç dahada yüksek durmazmı. yol ve viraj tutuşu için aracın yere yakın olması daha iyi olmazmı? gibice aklıma taklıdı. muhtemelen kapıda yazıyordur. akşam gidince bir bakacağım.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: