Zaman: 19 Nis 2024 21:49

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017 11:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: Vefa
Araç: MİTSUBİSHİ Carisma
Meslek: Makine Mühendisi
Kan grubu: 0-
Merhabalar otomatik Carisma kullanıcısıyım aracım LPGli. Şuan 217bin kmdeyim motor veya şanzuman sıkıntımız yok. aracımda birçok parçada boya var değişeni yok. Hasar kaydı yok. Aracın içi çok temiz ama dışında birkaç çiziğimiz var.. Neyse sadede gelelim; Ön amortisörler değişecek, seneye LPG tankı değişecek şimdilik gelecek masraflarım bunlar (tabi ani motor-şanzuman arızası gelmezse) Sıkıntım şu; insanlar 250bin km ve üstü otomatik araç hele ki carisma gibi tutulmayan (nedense artık...) bir modelde araç elimde kalır endişesi yaşıyorum bunun için aracı satayım dedim ama bütçe kısıtlı 27 28bine kadar çıkabiliyorum. aracım 18 19 bin civarı eder diye düşünüyorum. O paralara dizel bir eski kasa fiesta düşündüm ama attan inip eşeğe binmek olacak moralim bozuldu.

İki seçeneğim var: aracımı 2 sene daha kullanıp 250binde satmak ( 14binL falan anca eder sanırım 4bin zararım olacak + amortisör - lpg masrafları) ama sevdiğim araca binmiş olacağım.

2. seçenek şuan satıp dizel fiesta almak; yakııttan tasarruf+2.elde fiyatı düşmeden istediğin zaman satabilme kolaylığı ama araç biraz küçük ve carismanın yanında traktör kalıyor tabi..

Şuan ailemden kullan bir süre daha sonra bütçeyi arttır diyen de var - ama arttırsam 6-7bbin arttıracağım o fiyatlara da düzgün araba yok. // Tam tersi fiesta al 2 sene idare eder para biriktirirsin diyen de var.

Aracımdan çok çok memnunum ama eski olmasından dolayı sıkıntıları oluyor, kaporta parçası bulmak zor, ustası yok servisler sağ olsun soyguncu ama gel gelelim tipi de konforu da güvenliği de tatmin ediyor (ve otomatik tabi)...

Siz olsaydınız ne yönde karar verirdiniz? eski kasa tdci fiesta kullananlar varsa özellikle yorumları değerlidir.

Teşekkür ederiz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017 21:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Lancer 1.6 MT
Meslek: Akademisyen
Merhabalar alacaganiz fiestanin da masraf cikarma ihtimali var hele yuksek kmli bir dizel daha fazla masraf cikarabilir. 217 000 km deki arabanin masraf cikarmasi dogal masrafi karsilayabiliyorsaniz devam edib ikinci el fiyatlari da ucuyor cunku zamlardan sonra

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2017 10:16 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
her Carisma'cının sorunu; satınca attan inip eşeğe binmek,
motor ve şanzuman sizi rahat 300bin km.ye kadar götürür. düzenli bakım yaptıktan sonra korkmayın;
yağ olarak ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama 5/40 Motul tavsiye ederim. motorsilk de yağ değişiminde kullanın (daha önce kullanmadıysanız), şanzıman yağını da değiştirmediyseniz değiştirin.(Mobil tavsiye ederim)
ekonomik durumunuzu bilmiyorum eğer 2 yıl kadar sonra daha iyi durumda olacaksanız satmayın. değişen birşey olmayacak diyorsanız ikinci eli olan fiestayı geçiş aracı olarak alıp daha sonra yedekparça sorunu olmayan piyasası ucuz C yada yine D segmenti bir araca geçiş yapabilirsiniz.
Carismaya yapacağınız amortisör ve depo değişimi bence ciddi masraf sayılmaz; yağ değişimi gibi bakım giderlerinden sayın.
Kesin olan şu: neye karar verirseniz verin kararınız doğru olsa bile Carismayı elden çıkardıktan sonra-amma şimdi amma 2 sene sonra- unutamayacaksınız.... benim gibi, her eski Carismacı gibi :(

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2017 11:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: Vefa
Araç: MİTSUBİSHİ Carisma
Meslek: Makine Mühendisi
Kan grubu: 0-
teşekkürler. Malesef 35bin TL altında carismam kadar tatmin edecek araç bulamıyorum zaten sadece geçiş aracı olarak düşünebilirim.

Beni asıl düşündüren mesela 260000 de 99 kasa otomatik bir aracın satılıp satılamayacağı. Aklıma geliyor malum siteye ilanı koyuyorum aylarca arayan soran yok 9 versek olur mu abi diyenler gelecek diye endişelendim. 99 kasa 2 yıl sonra 20 yaşında olacak... Bir yandan da Hanım diyor fotoları çekelim koyalım ilanı, ben geciktirmek için bahane arıyorum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2017 17:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: eyyüp
Araç: carisma
Meslek: öğrenci
Kan grubu: B-
valla hocam dizel biçok araca bindim dizelin tadıda başka ama ikinci el dizelden korkmanızı tavsiye ederim.ben daha bir aylık carisma sahibiyim rolanti motoru arızası dışında çok memnunum 2016 2015 model bi araç alabilir durumu gelirsem satarım diye düşünüyorum onun haricinde bu paralara bu konforda biraz zor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2017 07:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
carisma yaşı ne olursa olsun.satılacak araba değil.ufak tefek masraf çıkar tabi satıp 0 alsanız masraf olmaz derim ama yine ikinci el alacağınız için onunda masraf çıkarması çok doğal.bence aracınızı satmayın aynı yaşta 25 istenen focus lada bile bu konfor yok.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2017 18:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: eyyüp
Araç: carisma
Meslek: öğrenci
Kan grubu: B-
27 28 lere 2001 toyota corolla vvti motorları düşünebilirsiniz aslında kronik yağ yakma dışında seri piyasası olan araçlar.3 nesildir corolla kullanan arkadaşlarım var onlar bile carismanın konforunu çık beğendiler.ama yinede düşünülebilir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017 21:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: null29
Araç: 2001 Carisma 1.6
Meslek: boş
hocam aracınızın km si yaşına göre bence iyi. 2001 model carisma kullanıyorum 260 bin e dayandı manuel vides ve 3-4 sene daha kullanayım diyorum.

otomatik vides satılmaz derseniz satın manuel carisma alın yani yine carisma alın :) misal bazen aracımı satıp 2004-2005 dizel carisma alsammı diye düşünmüyor değilim.

alacağınız aracında masrafları olacağını unutmayın. dizel km li araç süpriz çıkartabilir. dikkatli olun. son olarak fiesta carismadan sonra sizi hiçbir şekilde tatmin etmeyecektir. ne genişlik, ne konfor, ne güvenlik... (tabi benim düşüncem)

son olarak geçen yıl 4 kyb amotisör değiştirdim 560 tl ye 9 taksit yani öderken duymadım bile 150 tl ye ustaya verdim taktırmaya.
sonra bir baktım araçta önler iyide arkalarda zerre değişme olmamış. önceki ustama gittim. dedim böyle böyle yaptım. boşuna yapmışın dedi bu aracın arka amatisörleri kolay kolay bozulmaz yok yere değişmişindir dedi arka lastige bir tekme attı bak sallanıyor bunun törnison burcu degişeçek ne kadar tanesi 35 tl işcilik 150 tl aracın arkatakım ne varsa ama ne varsa indirdi arada bir kaç burç daha vardı yenisini bulamadı onlarıda yükbinenlerle yük binmeyenlerin yerini değiştirdi. bir on sene gidersin dedi:) aracın şuan konforu filan düzeldi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2017 20:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: cafer
Araç: lancer
Meslek: işçi
öncelikle 30bin TL altı araç alacaksınız aracınızı satmayı derim.hele 2000 2001 vvti corollaya hiç bulasmayin.1 sene malum sitede satilmadi.zaten yağ yakma çok sorun.7000km yol yapıp 9litre yağ ekledim.alacaginiz aracın inanın sizin araçtan en az 2 katı masraf çıkacağı kesindir

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2017 00:38 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emrah
Araç: TOPÇUOĞLU
Meslek: BT
Bende arac ariyorum limitimi 35 bin e kadar çıkardım ama düzgün icime sinen araba bulamiyorum. Piyasa epey el yakiyor. Aracinizdan memnunsaniz bir kez daha düşünün derim.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017 10:28 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
aslında yukarıda yazılan durumlar benim için de geçerli ve ben de bu nedenle satmıyorum. kredi borçlarım var bu nedenle alacğım araç maksimum 25bin TL. olabilir ama altımdaki Safrane'ı satarsam yeni aldığım araçta çıkacak masraflar belimi bükecek bu nedenle borçlar bitene kadar yani 2018 sonuna kadar aynı araçla devam kararı aldım. aracın motor ve buna bağlı parçalarında bulma sorunu yok; Volvo. ancak diğer parçaları bulmak Carismadan daha zor olabiliyor. o parçalarada kaza yapmadıkça ihtiyaç çıkartmayacak sorunsuz bir araç. Zaten kaza yapınca muhtemelen Kasko direk pert diyecek. pert parasıyla da eşimin istediği küçük otomatik araba niyetine muhtemelen eski kasa Colt dizel alırım
Sonuç; hep beraber 1-2 sene bekleyelim :)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 32 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: