Zaman: 16 Haz 2024 08:18

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: carisma bobin sensör sorunu
MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2011 10:38 
Kullanıcı avatarı

İsim: ramzn
Araç: carisma avance
slm arkadaşlar.dün gece yolda kaldım.marşa bastığımda devir 3000 bulmadan sıfırlanıp araba stop ediyordu.usta çağırdım bilgisayara bağladı.P0302 silindir 2 de tekleme tespit edildi ve P0340 kammili pozisyon sensörü arızalarını buldu.yani bobinle sensör değişecek dedi.parçaları nerde bulabilirim internette araştırdım bulamadım.yardımlarınızı bekliyorum.2001 otomatık hb carizma lpgli.teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2011 13:54 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
malum ben de de lpgli aynı araçtan var. 2. ateşleme kronik oldu artık. kammili sensör arızası muhtemelen bobin arızasından kaynaklanan geçici bir hatadır. bu bobin arızası insandaki bir hastalık olsa adı herhalde UYUZ olurdu. bobin arızası ateşlemeye bağlı olarak düzensiz çalışmaya sebebiyet veriyor ve bu düzensizlik neticesinde diğer sensörlerde hata var gibi algılayıp ikaz lambası yakıyor. ben bobin yüzünden hava akışmetreyi değiştirdim gereksiz yere. carisma sahipleri başlığından takip ettiyseniz geçen motorda işlem ytaptırdım ve bobininn biri arızalı çıktı araca bilgisayarı bağlayınca hava akışmetre bozuk göstermişti. sağlam bobin takınca ve hataları silince aynı hatayı vermedi. muhtemelen sizin araçta sadece bobin arızası var. orjinal 776 TL civarında, yan sanayi greti alın (aksaray genç tokel de fiyatı 80 TL. ORJİNAL ÇIKMA TAVSİYE DEN OLABİLİRLER AMA AMA GELEN ÇIKMA PARÇA GRETTİ MARKASI SİLİNMİŞ YAN SANAYİ İDİ. ÇIKMA BULURSANIZ BOBİN ÜZERİNDE 8420 RAKAMI OLMASINA DİKKAT EDİN. daha sonra, geçen cts günü öğrendiğim işlemi yapın ben de yaptıracağım. bobinlere gelen elektrik kablosuna soğutma taşı/TAŞ SİGORTA denilen ve fiyatı 10 TL olan bir parça takılınca sorun çözülüyormuş. bobin motor ısındıkça arıza veriyor sanırım bu taş dedikleri resistanslı aparat artan bu ısınmanın bobini bozmasını engelliyor. bir nevi regülatör yani elektrik yükselmesini engelliyormuş. tavsiye eden usta "oto elektrikçiler bilir ve yapar dedi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2011 14:37 
Carisma Uzmanı

İsim: Bahattin
Araç: Proton 1.6GLX
Meslek: Teolog
Kan grubu: Brh+
Arkadaşıma aldığımız Carisma 230000'i devirdi.
Saat gibi ne bobin arızası ne başka bir şey.
Sanırım üstündekilerde orj. bobinleri. Çünkü ikiside aynı ve rakamları üzerinde mevcut. Diamond marka.
Bu daha ziyade sizin tesisat ile alakalı ve hatta daha ileri gidersek alternatörle bile alakalı olabilir.
Diğer sensörler hep pasif konumdadırlar ve 5 volt ile çalışırlar.
Direncin soğutma ile alakası olmaz fakat aracın elektiriğinde dalgalanma varsa etkisini azaltır diye düşünmekteyim.
Eğer amaç bu ise kondansatör bağlamak daha sağlıklı olacaktır.

http://www.mscsi.net/destek

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2011 09:51 
Kullanıcı avatarı

teşekkürler arkadaşlar önerileriniz için.dün servise verdim aracımı ve sensörde arıza tespit etmişler.gece 12 ye kadar benim aracımla uğraşmışlar.bulgu ise triger setini taktırdığım ustanın bir iki diş kayışı yanlış takmasıymış.malum 140 tlye servis dışında bir usataya yaptırmıştım işi.sensörü sıkıştırdım ama değişse iyi olur dedi servisteki usta.olmazsa yan sanayi alacağım.ilahami bey rica etsem aksaray tokelın tlf nunu verebilirmisin.teşekkürler tekrardan arkadaşlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2011 15:15 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Kan grubu: A+
http://genctokel.com/

http://www.adresara.com/frzvzzb-genc-to ... nayi-sube/
(0212) 5307224

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2011 23:04 
Kullanıcı avatarı

teşekkürler ilhami bey

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2014 11:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: ahmet
Araç: carisma
Meslek: öğrenci
Kan grubu: ab
99carisma sahibiyim birgün normal seyrinde giderken aracım gaz yememeye devri düşmeye başladı.evimin onune getırıp koydum vaktım olmadıgı ıcın yaptıramadım hemen 2-3 gun sonra gıttım bastım marşa çalıştı 3-4gun kullandım sonra tekrar aynı sorun oldu.ben bobinden suphelenmıstım cunku daha once bobin değiştirdim.şimdi aklıma takılan sorun bobindemi yoksa bobinden elektrik gibi ateşlemeyi saglayan kabloyla motora giren adı ne bılmıyorum ama buji sanırım ondamı ya da kabloda mı bi temassızlık var bilemedim usta direk bobin al dıyor kolaya kacıyor siz ne diyorsunuz .teşekkruler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2014 09:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: sercan
Araç: mitsubishi carisma 1.6 avance 2001
Meslek: elektrik
Kan grubu: brh+
sizde zannedersem şarj dinamosunda sorun var gibi...

2001 AVANCE OTOMATİK

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2015 09:08 
Kullanıcı avatarı

İsim: ahmet
Araç: carisma 2001
merhaba arkadaşlar, bende 2001 model carisma avence var. bir haftadır durduk yere stop edip duruyor. bi kaç ustaya gösterdim en sonunda biri bobinden kaynaklandıgını söyledi.
bobinin birini söktük araba çalıştı. sol bobinde sıkıntı varmış. şimdi değiştirmeye kalksam en 1000 tl. bursada servise götürsem, adamı ayakta soyuyorlar. acayip fiyat çıkarıyorlar.
bursada bildiğiniz mitsubishi ustası var mı? bobin tamiri mümkün mü?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2015 17:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
Greta marka yan sanayi bobin alip gonul rahatligi ile takabilirsiniz.fiyati 100 tl civari

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: