Zaman: 07 May 2024 15:44

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Bu nasıl arıza bilen var mı?
MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2011 17:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhan
Araç: Mitsubishi Caris 1.6GLX 2000 Model
Meslek: Kamu
Kan grubu: 0Rh+
Arkadaşlar arabam 2000 model 1.6 GLX, 187.000Km'de. Arabamda yeni meydana gelen bir sorun var, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim:

Araba yolda giderken aniden arıza lambası yanıyor, kökleseniz bile gaz yememeye ve devirden düşmeye başlıyor, kısa bir süre sonra da giderken stop ediyor. Arkasından her çalıştırdığınızda çalışıyor ama 3-5 saniye içinde yeniden stop ediyor. Yetkili servis sadece ne olduğunu söylemeye 80 TL istedi. Kartal Oto Sanayi'deki meşhuur Nevzat Usta makinesinde hata kodunu okuyamadı ama %99 "Volant Okuyucu" arızalı dedi. Bir başka serviste Japon araçları için kullanılan OBD hata kodu okuyucuda ise "TC- ÜST ORTA SENSÖR ARIZASI" mesajı görüntülendi.

Fikir verebilecek var mı?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2011 12:50 
Kullanıcı avatarı

Sevgili arkadaşlar, henüz cevap veren olmadı ama "Krank Devir Sensörü"nü değiştirmeye karar verdik. Semptomlar bu sensörün arızalı olduğuna işaret ediyor gibi. Bostancı Oto Sanayi'de Öztürkler Oto (www.otomobilyedekparcalari.com) sitesinden 200TL karşılığında sipariş verdim. İnşallah çözülür. Selamlar...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2011 23:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: Samed
Araç: Mitsubishi Carisma '99 1.6 GL
Meslek: İnşaat Mühendisi
Kan grubu: ARh+
Aynı sorunu ben yaşadım hala yaşıyorum.Krank devir sensörünü değiştirmek çare getirmedi siparişini iptal edebilme şansın varsa iptal etmeni öneririm.Aynı siteden aldım taktıktan sonra değişen bişe olmadı.büyük ihtimalle Hava akış sensöründen kaynaklanan bi arıza ben de bu duruma çarele arıyorum şu an.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2011 11:05 
Kullanıcı avatarı

Bu arada hangi şehirdesiniz?Ben Malatya'da bulunduğum ve burda teknik servis olmadığından biraz da çaresiz kaldım.Sizin ulaşabileceğiniz hizmetler bana göre biraz daha geniştir.Sorunu çözünce burdan paylaşabilirseniz çok sevinirim.Tşkrler şimdiden.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2011 22:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: alican
Araç: carisma 1.6 glx
Meslek: inşaat teknikeri
Kan grubu: a+
oksijen sensörü agrızalıdır tahminim genelde bu agrızayı verir carismalar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2011 10:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin Yıldız
Araç: 2011 Lancer 1.6 Invite SportSedan SR
Meslek: Advocate
oksijen sensörü nedeniyle motorda tekleme stop etme olmaz. arıza ışığının yanmasından başka bir fark gözlemlemek çok zor. yakıtta da artış olmuyor. 1 yıl kadar oksijen sensörü arızalı olarak kullandım. bu sorunların hiç birine yol açmaz.

Kaldı ki sorun yaşayan arkadaş servise gidip soruna baktırmış. oksijen sensörü ile ilgili arıza kaydı da yok. Lütfen yanlış yönlendirme yapmamak adına biraz daha dikkatli olalım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2011 13:53 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar arıza çözüldü sayılır.daha önce krank devir sensörünü de değiştirmeme karşın sürekli tekrarlayan bu durumu EKSANTRIK SENSÖRÜ değiştirerek giderdik.(Daha 1 saatlik bir deneme yaptım ama tekrarlamadı sonucu bir kaç gün geçince tekrar yazarım).Parça fiyatına 140TL 180TL 190TL diyenler var 140TL fiyat veren yerden pazarlık sonucu 120TL gibi bir rakama temin ettim.Bilgilerinize...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2011 14:10 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin Yıldız
Araç: 2011 Lancer 1.6 Invite SportSedan SR
Meslek: Advocate
hayırlı olsun. sorunsuz keyifle aracınızı kullanmanız dileğiyle

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2011 14:22 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar hayırlısıyla sorun çözüldü. EGZANTRİK POZİSYON SENSÖRÜ arızalıymış. Temel olarak bu sensörün içerisinde bir bobin var ve araba ısındığı zaman bobin (muhtemelen izolasyonu işlevini yitirdiğinden) kısa devreye neden oluyor ve motor kendini korumaya alarak 3-5 saniye içinde istop ediyordu. Anlamanın basit bir yolu bu sensörün üzerine (tabi dikkatlice) biraz soğuk su döküp soğumasını sağlamak ve motoru çalıştırıp kontrol etmek. Sensör soğuduğu için motor çalışıyor, ısınınca arıza lambasını tekrar yakıyor ama arızayı lokalize etmiş oluyorsunuz. Ben birkaç gündür arabanın başına gidemediğim için cevap yazan arkadaşlarla da olan biteni paylaşamamıştım. Yine de herkese katkılarından dolayı teşekkürler, umarım bir daha kimsenin başına gelmez.

NOT: samedbasrikaraca rumuzlu arkadaşın da aynı arızası mı vardı bilemiyorum, neredeyse benim ilk anda yazmak istediklerimi o yazmış, tek farkla ben orjinal parçayı 203 TL'ye aldım.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 55 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: