Zaman: 20 Nis 2024 08:38

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5142 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 258  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Carisma Sahipleri Buraya...
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010 00:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
akerimoglu yazdı:
nightmare115 yazdı:
geç yazdığım için öncelikle özür.

ben gayet memnunum 5950 den. evet bilgiler doğru 3 rca var ve kullanıyorum. kasis çukur gibi titreşimlerde şu güne kadar hiç atlama cıyklama yapmadı. cd eski bile olsa okumamazlık etmiyor.

sony bir model var halaoğlunda ilk açılışta format read vs diyor çok bekliyor ama pioneerde hiç bir bekleme yok. ipod in girişi de var kablosunu alıp arkadan takarsan teyp üzerinden ipodu kontrol edebiliyor.

tek eksisi malum rds yok radyoda. 2 satır ekran ile üstte klasör adı altta parça adı ile çok kolay oluyor klasöz ve şarkı seçimi. memnun kalırsın. kargo dahil 250 tl ye GG'den almıştım. trt bandrolunu görünce şaşırmıştım :)

Fikrimi değiştirdim, ebay' den Alpine alacağım. Buralardan sürekli alış-veriş yapan birisi varmış bizim şirkette. Ondan destek alıp birşeyler yapacağım.

O fiyatları gördüm, artık Alpine' den başka teyp almam. Tek kafama takılan, ebay' de bazı teypler 2. el, bize sıfır diye 2. el gönderirler mi acaba?

e-Bay'de ürün sıfır diyorsa, ürün sıfırdır. 2. el ise 2. eldir. Bir de Refurbished ürünler var. Bunlar da mağazada gösterim için falan kutusu açılan yada kutusu zarar gören ürünlerin. Direk fabrikasına geri gönderilip orjinal kutuda neler varsa o şekilde yeniden paketlenip satılan ürünler.

Bunu Türkiye'deki şartlarla değerlendirmeyin, gerçekten işin ehli insanlar Refurbished ürünler de gayet temiz oluyor. Ben DSLR makinelerden biliyorum. Ancak aldığınız kişinin çok satış yapmış olmasına dikkat edin. Bir de Sevgililer günü yada noel gibi zamanlarda gönderiler daha sorunsuz geliyor.

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010 11:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin Yıldız
Araç: 2011 Lancer 1.6 Invite SportSedan SR
Meslek: Advocate
Kan grubu: 0Rh+
ali hocam ebay işini iyice bi kavrayalım, alınacak şeyler illaki çıkıyor. neler gümrüğe takılır sınırlamalar, değer ürün çeşidi neler detaylı öğrenmek lazım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010 12:09 
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Zati Eşya Muafiyeti Ne Demektir?

Yolcuların beraberlerinde ya da yolculardan iki ay önceki veya altı ay sonraki süreler içerisinde getirilen, kendi kullanımlarına mahsus, gayri ticari nitelikteki kullanılmış veya kullanılmamış zati eşya gümrük vergilerinden muaftır.

Zati eşya olarak ithal edilecek eşyanın nitelik ve özellikleri ile miktar ve kıymetlerini belirlemeye, özel ve zaruri durumları inceleme ve sonuçlandırmaya Müsteşarlık yetkilidir.

Posta Yoluyla Gelen 100 EURO luk Eşya Muafiyeti ne demektir?

Yurt dışından Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye mektupla veya posta paketi ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ve gerçek kıymeti gönderim başına toplam 100 EURO’yu geçmeyen ve ticari miktar ve mahiyette olmayan alkol ve alkol ile tütün ve tütün ürünleri hariç her türlü eşya gümrük vergilerinden muaftır.

Posta Yoluyla Gelen Hediyelik Eşya Muafiyeti Ne Demektir?

Yurt dışındaki gerçek kişiler tarafından Türkiye Gümrük Bölgesindeki gerçek kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen eşyanın ithali gümrük vergilerinden muaftır.

Bu muafiyet;

a) Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve noel münasebetiyle Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,

b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,

c) Şahsi, ailevi ve hediyelik eşya niteliğinde olan,

d) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmayan,

Eşya için uygulanır.

Bu muafiyet, alkol ve alkol ürünleri ile tütün ve tütün ürünleri için uygulanmaz.

Hediyelik Eşyada Kaç EURO luk Muafiyet Uygulanır?

Gerçek kıymeti 300 EURO’yu geçmeyen eşya için uygulanır. Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde toplam değerinin 300 EURO’yu geçmemesi gerekir.
İki ya da daha fazla kalemden oluşan bir sevkiyatın toplam kıymetinin 300 EURO’yu aşması halinde, toplam değerin 300 EURO tutarındaki kısmı için muafiyet uygulanır.

Hangi Sürelerde Bu Muafiyet Uygulanır?

Bu muafiyet, (a) bendinde belirtilen olaylardan bir ay önceki veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilmiş veya Türkiye gümrük bölgesine girmiş eşya için uygulanır.

Yolcu Beraberi Hediyelik Eşya Muafiyeti Var Mıdır?

Yolcular (transit yolcular hariç) tarafından beraberlerinde getirilip, ithal edilen gayri ticari nitelikteki hediyelik eşya gümrük vergilerinden muaftır.

Bu muafiyet;

a) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,
b) Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus,
c) Hediye edilmek üzere getirilen,
Eşya için uygulanır.

Müsteşarlık, hediyelik olarak ithal edilecek eşyanın nitelik ve özellikleriyle miktar ve kıymetlerini belirlemeye, özel ve zaruri durumları inceleme ve sonuçlandırmaya, bu hakkın suistimal edilmesini önlemek üzere hediyelik eşya muafiyetini kısıtlamaya yetkilidir.

Bu muafiyet, aşağıda yer alan eşya için her bir yolcu başına karşılarında belirtilen miktarlarla sınırlıdır.

a) Tütün ürünleri:
-Sigaralar 200 adet ve
-Sigarillolar (herbiri 3 gr.dan ağır olmayan purolar)
50 adet ve
-Puro 10 adet ve
-Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile)
200 gr. ya da
-Pipo tütünü 200 gr ya da
-Ağız tütünü 200 gr ya da
-Tömbeki 200 gr ya da
-Enfiye 50 gr

b) Alkol ve alkollü içecekler:

- 100 cc’lik 1 şişe ya da
- 70 cc veya 75’lik 2 şişe

c) En fazla 120 ml’lik şişeler içinde beş adet kolonya, lavanta, parfüm, esans veya losyon

d) Kahve 1 kg
- Çözülebilir hazır kahve 1 kg
- Çay 500 gr
- Çikolata 1 kg
- Şekerden mamul yiyecek 1 kg

e) Yolcuların kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda tıbbi malzeme ve ilaç.

Bu maddenin (a) ve (b) bentlerinde yer alan muafiyet 18 yaşın altındaki yolcular için uygulanmaz.

Yolcu Beraberi Hediyelik Eşya Muafiyeti Uygulamasında Sınırlama Var Mıdır?

Kara hudut kapısından ülkemizden diğer ülkelere giden ve geri gelenler ile diğer ülkelerden ülkemize gelen ve giden yolcuların gelinen ülkede en az 3 gün geçirmeden geldiklere ülkeye dönmeleri halinde zati eşya ve yolcu beraberi hediyelik eşya hakkı kapsamında “ALKOLLÜ İÇKİ, SİGARA VE TÜTÜN MAMULLERİNİ” ithal etme hakkından ve kendilerine tanınan hediyelik eşya muafiyet hakkından yararlandırılmazlar.(menfi)

Kaç EURO luk Muafiyet Vardır?
Muafiyet, yukarıda belirtilen a,b,c,d,e maddelerinde belirtilenler hariç olmak üzere, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 300 EURO’yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 145 EURO olarak uygulanır.

İki ya da daha fazla kalemden oluşan eşyanın yolcu başına toplam kıymetinin Yolcu Beraberi Hediyelik Eşyada belirtilen değerleri aşması halinde muafiyet yalnızca toplam 300 veya 145 EURO tutarındaki kısma uygulanır.

Vergileri Ödenmek Suretiyle Posta Yoluyla veya Yolcu Beraberinde Eşya Getirilebilir mi?

Gümrük vergileri ödenmeksizin ithal edilebilecek toplam gerçek kıymeti 300 EURO’yu geçmeyen eşya saklı kalmak üzere, yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ya da 18 ve daha yukarı yaştaki yolcuların beraberlerinde veya kendilerinden iki ay önceki veya altı ay sonraki süreler içerisinde gelip, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen ve her bir sevkiyat ya da yolcu başına kıymeti 1500 EURO’yu geçmeyen eşyadan sabit oranlı vergi tahsil edilir.

Bahsi geçen sabit oran, eşyanın kıymeti üzerinden %10 olarak uygulanır.

Sözü edilen limit dahilinde getirilen eşya;
a)Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,
b)Yolcuların beraberlerinde getirdikleri,
c)Hediye edilmek üzere getirilen ya da gönderilen,
d)Kişinin şahsına veya ailesinin kullanımına mahsus,
e)Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, nitelikte olmalıdır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010 14:40 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
@night
Bilgiler için teşekkürler.
Bu bilgilerin yanısıra, biizm şirketteki çocuktan da gerekli tüm bilgileri aldım.
Diyor ki, istediğin ürünü Honk Kong veya Çin' den bul. Oradan gelen gönderiler çok yoğun olduğu için gümrükte hiç incelenmiyor, direkt geliyor.
Ayrıca oto teybi gibi fm özelliği olan ürünlerde bandrol ücreti 50 avro. Yani ürünü Çin' den getirtmezsek, ürünün içini açıp fm özelliği olduğu ortaya çıkarsa + 50 avro bandrol ücreti ödeyeceğiz.

Ben ebay' da detaylı bir araştırma yaptım. Tüm riskleri gözönünde bulundurarak alışverişi Türkiye' den yapma kararı aldım :D
Örneğin beğendiğim orta sınıf bir Alpine Cd çalar 375 TL' ye geliyor. Ürünü buradan 450 TL' ye alabiliyoruz. 70-80 TL için riske değmez...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010 19:09 
Kullanıcı avatarı

Hong Kong ile bilmeden de olsa bir alışverişim oldu.

USB cep tel şarj alacaktım, şu bilgisayardan sarj etmeye yarayanlardan. aynı kişinin iki ilanı vardı birinde hemen posta kargo alıcıdan diğeri kargo dahil 15 gün sonra aynı fiyata. ürün 7 lira mı neydi. dedim tamam geç gelsin Honh Kong uçak postası mı nedir. geldi elime çok sürmeden. kargo kaç para bu zımbırtı kaç para ikilemi yaşamıştım.

fm bandı ile mi sınırlı bu kısıtlama yoksa örnek olarak mı dedin. ne bileyim belki navigasyon için bile böyle bir sıkıntı vardır. o zaman amfi tesisat ve yedek parça araştırılabilir.

güvenilir satıcı bulmak lazım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010 21:18 

50 Avro' luk bedel FM özelliği olan cihazlardan TRT' nin aldığı bandrol ücreti. Bir nevi hakediş gibi düşünebilirsin. FM özelliği olmayan ürünlerde bu 50 Avro' luk bedel yok. Dolayısıyla dediğin gibi aksesuar tarzı şeyler getirilebilir.

Fakat öğrendiğim kadarıyla elektronik eşyalarda ürünün üzerinde yazan bedelin %20' si kadar gümrük harcı ödeniyor. Hesaplamaya bunu da katmak lazım.

Bu arada, az önce doğubankta geziniyordum. 280 TL' ye Alpine CDA 9856 buldum. Tabi dayanamadım çat diye aldım :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010 21:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mustafa
Araç: Carisma
Meslek: Elektrik Teknisyeni
Kan grubu: AB+
şimdi Ali, ürünün ebay daki linki burada. aynı satıcı "partstore".
http://cgi.ebay.com/Alpine-ALPINE-SU-12 ... 56399c2d36

türkiye ye gönderiyor. 40$ kargo ücreti. toplam 260 lira gibi bir maliyeti var. Sıfır ürün. diyecektim ki.. arada benim görmediğim mesajlar yazılmış çoktan. hatta aldım yazmış yahu adam. Hayırlı olsun Ali. Aldın mı hakikaten. Güle güle kullan.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010 21:48 
Kullanıcı avatarı

Ali'nin hızına yetişmek ne mümkün. şimdi bi mesaj daha atar. montajı yaptım işte resimler şeklinde :lol:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010 22:03 
Kullanıcı avatarı

aynen aynen. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010 22:04 
Kullanıcı avatarı

bu arada hiç ps3 ile ilgilenen var mı acaba merak ettim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010 22:07 

Uşaklar aldığım teyp bu,
http://www.crutchfield.com/S-zAeUBJfuQC ... -9856.html

Beni de gülmekten krize soktunuz. Yemin ederim eve şimdi girdim. Teybi değiştirmek için inmiştim, gecenin körü ışıklandırmanın yetersizliğinden iyi işçilik yapamam diye eskisini geri takıp çıktım :D :D :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2010 23:39 
Kullanıcı avatarı

bak işte mustafa görüyon di mi durmaz sabaha . :)

lpg için birikim yapmaya çalışıyorum şu an yoksa ki firsatciyizda ps3 250 gb slim 749 lira. çok düşündüm ama hakim olmaya çalışıyorum kendime. :x

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2010 00:07 

: :Yahoo!:

Sen LPI mı taktıracaksın LPG mi night?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2010 00:15 

Uşaklar oy kullanmayı unutmayın.

viewtopic.php?f=5&t=366

Bence en güzel ve sade fikir benimki...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2010 00:25 
Kullanıcı avatarı

LPI çok tuzlu olur. değecek kadar tasaffuf sağlar mı orası da meçhul. yaptırana denk gelemedik malum. LPG % 30 tasarruf sağlasa, LPI %45-50 garanti ederse olabilir.

aslında benim de senin model yükseltme gibi bir niyetim var. iş durumlarını bir yoluna koyup önümü görebilsem Allah nasip ederse köpekbalığı almak isterim. düğün vs durumları olabilir o zaman da ne zaman durumumu düzeltirim bile3miyorum. iş güç olmayınca zor şu an bir plan yapmak.

Ya nasip...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2010 00:31 

Avukatsın, ehliyetin elinde. Ama yine de zor iş. Devlette çalışmadığın sürece gelirin kesilmesi an meselesi...

LPG işini ben bugün yine taktırsam Atiker taktırırım. Tam 10.000 KM oldu sorunsuz. Ptesi 10.000 bakımına gidip filtreleri filan değiştireceğim. Atikerin maliyeti 990 TL ilen LPI' nın maliyeti 3.650 TL. Bence düşünmeye bile gerek yok.

Aracı değiştirme düşüncem sadece model yükseltmek. Bi de Lancer' in tipi biraz daha genç arabası imajı uynadırıyor. Ha Carisma tadını vermeyeceğini tüm dünya söylüyor, o ayrı...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2010 01:00 
Kullanıcı avatarı

sende sedan olduğu için sana öle geliyor. HB carisma lancerdan daha bi genç havasına sahip bence.

bir de spoiler uydurursam tam olacak.

iş konusunda ikilem yaşıyorum. ya kendim büro açıp 0 dan başlayacağım ya da staj yaptığım avukatla beraber çalışacağım. karar veremiyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2010 12:09 

Ben eğer biraz birikimin varsa kendi büronu aç derim. Araba da senin üstüne. Arabanın masrafları seni epey idare eder vergisel açıdan.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2010 21:36 

Evet arkadaşlar. Yeni teybi sabahtan montajladım. Sesini merak edenlere şunu söyleyeyim, Alpine' nin neden bu kadar pahalı olduğunu anladım :D Müthiş bir ses var. Sony, Pıoneer hikaye...

Üstteki hava kanallarına da dikkatli bakarsanız, torpidodan gelen sesi nasıl kestiğimi anlayacaksınız. Hani demiştim ya mazgalın içindeki 5 perdeden ortadaki hariç diğer dördünü söktüm ses kesildi diye, işte son hali bu.

Teyp de arabama da pek yakıştı :)

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2010 22:33 
Kullanıcı avatarı

hayırlı uğurlu olsun. gerçekten çok farkediyor mu ses?

kaç liraydı bu icat :D

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5142 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 258  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye