Zaman: 28 Mar 2024 20:37

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: CARİSMA DEBRİYAJ SORUNU !!!
MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2012 23:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ümit
Araç: Mitsubishi Carisma Avance 2001
Meslek: Elektrik Teknisyeni
Kan grubu: ARh+
Arkadaşlar 2 sene önce carisma aracıma sahip oldum çok ta severek aldım daha sonra aldıktan 4-5 ay kadar sonra debriyaj boşaldı daha önce de konu açmıştım babam yetkili servis dışında bir yere götürmüş aracı komple debriyaj seti değiştirdiğini söylediler fakat aradan yine bir 3-4 ay sonra yine debriyaj kavramamaya başladı bu sefer yıldızlar a götürdüm ikitelli de orada servis kayıtlarına baktılar ve daha önce de komple baskı balata değişimi olduğunu gördük 2 kez ama usta ya durumu anlattım ve bana 3 seçenek sundu piyasa malı temsa nın mal ı ve en kaliteli japon mal ı debriyaj set i diye ben de usta bana sorun çıkarmayacak hangisi ise o nu yapalım dedi yaklaşık 1000 lira işçilik dahil komple debriyaj set i değişti geçen sene mayıs ayında ilk başlarda çok iyiydi debriyaj en alt ta kavrıyor çok hafif falan ama aradan 1 hafta geçti yine debriyaj ım yukarda kavramaya başladı tekrar yıldızlar a gittim debriyaj pedalının altındaki yay ı sıktırdı galiba yine aşağıda kavramya başladı ama yine zaman geçtikçe yukarda kavramaya başlamıştı bugün aracımın debriyaj ı yine boşaldı hani diyorum ki ben yarım debriyaj la gitsem sürekli tamam ama eski servis kayıtları da değişim olduğunu gösteriyor daha önce de kullandığım araçlarım oldu uzun süreli hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım arabayı aldığım güne lanet ettim artık alırken de gerçekten isteyerek aldım bunu bilerek aşılacak bir sorun gibi geldi benim şaşırdığım nokta yetkili servisin nasıl bana en kaliteli set i takıyoruz deyip te 1 sene bile geçmeden aynı sorunla karşılaşmam ?

Bana verdikleri fatura da da debriyaj set inde '' temsa tedarik '' ibaresi var şimdi ben özellikle dedim ki yıldızlar daki usta ya bu kronik bir sorun mu eğer bunun başka bi çözümü varsa ne gerekiyorsa yapalım ama çözüm yok tabi o kadar sevdiğim otomobil den soğudum sürekli debriyaj sorunuyla boğuşuyorum 22 bin km yol yaptım bu gün e kadar 3. değişim oldu komple kesinlikle anormal bi durum.

Arkadaşlar kimseye güven olmuyor yetkili servisler de bile o kadar anlattım sorunumu tamam halledicez denildi ama değişen hiçbir şey olmadı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2012 23:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
bence aracı özel sadece mitsuya bakan bir servise götürün baskı balatanın bitmesinin haricinde başka bir sorun olabilir.benim aracım şuan 104.000 de orj debriyaj seti var üstünde.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2012 09:28 
Kullanıcı avatarı

Ben de yukarıda kavrar diye biliyorum ama 10 bin km de bir baskı balata değişmemesi lazım benim bildiğim kesin başka bi ayarsızlık var ama çözemedik.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2012 10:19 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
_opeth yazdı:
3. viteste düzyolda debriyajı bırakınca durur haldeyken stop ediyor mu araç peki?

Yavrum benim, sen nerden edindin bu bilgiyi bakim :)

@umitsengulen,

Carisma' ların debriyajı yukarıda kavrar, bu bir problem değil. Siz aşağıda kavrasın istiyorsanız yayı gerilerek pedalın boyu kısaltılır, dipte kavramaya başlar ama bu sefer de debriyaj sertleşir.

Sizin sorununuz debriyajın yukarıda kavraması mı yoksa debriyajın ayırmaması mı?

Eğer debriyaj ayırmıyorsa başka bir problem var, orjinal set ortalama kullanımda 140.000 km gitmesi lazım.

Yıldızlar' da Alpay Usta' ya gidin direkt, durumu anlatın. Zaten yedek parça ve işçiliğiniz serviste yapıldığı için yapılanlar garantili. Yani aracınıza yeni set takılacak olsa bile cebinizden birşey çıkmaz.

Bu tarz problemler olabilir, canınızı sıkmayın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2012 09:37 
Kullanıcı avatarı

o nu denemedim walla :) ama kavrama yapmadı en son işte orda da kaldım yetkili servis e çektirdik arabayı bakalım usta ne diyecek

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2012 13:52 
Carisma Uzmanı

İsim: Bahattin
Araç: Proton 1.6GLX
Meslek: Teolog
Kan grubu: Brh+
Üzerinden çıkan balata aslında bu konuda fikir verebilir.
Volantı kontrol ettirmekte yarar var.
Eğer taşlama yapılmışsa önceden düzgün yapılmamış olabilir.
Tam bir temas olmadığı durumlarda erkenden yıpranır balata.

http://www.mscsi.net/destek

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2012 15:02 
Kullanıcı avatarı

umera hocam çok teşekkür ederim yardımlarınıza

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2012 15:03 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
3. viteste düzyolda debriyajı bırakınca durur haldeyken stop ediyor mu araç peki?

3. vites ile stop etti kalkış ta dostum ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2012 11:18 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
o zaman baskı balata da sıkıntı yok ve tam baskı gerçekleşiyor tani yavaş yavaş bıraktıysanız

Teşekkür ederim yardımların için bakalım servis te yaptırdık arabayı inş bi daha böyle birşey yaşamam.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2012 09:10 
Kullanıcı avatarı

İsim: Burçinhan Doğan
Araç: Carisma Comfort
Meslek: Jeofizik Mühendisi
Kan grubu: 0rh+
Benim araçta birkaç gündür ortaya çıkan bir sorun var.

Bazen viteslerin geçişlerde inanılmaz derecede zorlanıyor. Bu durum araç bazen sıcak, bazen de soğukken yapıyor. Sanırım debriyaj merkezlerinden birisi dağılmak üzere (kendi teşhisim). Sizce teşhis doğru mu yoksa problemi başka yerlerde de aramalıyım. Eğer problem buysa sizce ne yapmalıyım ?

1- BGF marka tayvan malı merkezleri sordum üst olanı 60 alt olanı 40 lira (tanıdık bir parçacı, sıkıntı çıkamıyor dedi)
2- Orjinal Tamir takımının üst olanı 122 alt olanı 45 lira (nasıl tamir edildiği yada kimin nasıl tamir edebileceği hakkında fikrim yok)
3- Orjinal üst merkez 968 alt merkez 490 lira (Rakam korkunç ama illaki almak gerekirse yapacak birşey yok)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2012 22:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: Burçinhan Doğan
Araç: Carisma Comfort
Meslek: Jeofizik Mühendisi
Kan grubu: 0rh+
burcinhan yazdı:
Benim araçta birkaç gündür ortaya çıkan bir sorun var.

Bazen viteslerin geçişlerde inanılmaz derecede zorlanıyor. Bu durum araç bazen sıcak, bazen de soğukken yapıyor. Sanırım debriyaj merkezlerinden birisi dağılmak üzere (kendi teşhisim). Sizce teşhis doğru mu yoksa problemi başka yerlerde de aramalıyım. Eğer problem buysa sizce ne yapmalıyım ?

1- BGF marka tayvan malı merkezleri sordum üst olanı 60 alt olanı 40 lira (tanıdık bir parçacı, sıkıntı çıkamıyor dedi)
2- Orjinal Tamir takımının üst olanı 122 alt olanı 45 lira (nasıl tamir edildiği yada kimin nasıl tamir edebileceği hakkında fikrim yok)
3- Orjinal üst merkez 968 alt merkez 490 lira (Rakam korkunç ama illaki almak gerekirse yapacak birşey yok)

Arabanın hiçbir derdi yokmuş. Ergin usta sağolsun 12 anahtarla debriyaj pedelanı ayarladı biraz yukarı kaldırdı, tüm sıkıntılar geçti.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2013 19:29 
Kullanıcı avatarı

İsim: şakir
Araç: carisma 1.6glx
Meslek: şöför
yeni carisma almayı düşünüyorum ve çok iyi bir ustaya göstermem lazım işi ccarisma olan güzel bir usta tavsiyesi olanlar yardımcı olursa sevinirim istanbul avrupa yakasındayım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2019 15:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: carisma
Araç: 2003 carisma comfort
Meslek: carisma
Kan grubu: A+
Carisma debriyajı diğerlerinden farklıdır, en son daikin taktırmıştım valeoya göre 3kat daha fazla km yaptı. İlk günde yukarıda kavrıyyordu son günde aynı, şuan çok gaza basınca kavramıyor kaçırıyor 1-2güne bitecek çok az kaldı acil değiştirmem gerek. Daikin 2017de bitiyo sandım, 2019 oldu hala daha yeni bitecek çok tuhaf değişik bir balata hor kullanımda bile uzun yıllar gidiyor.

Carisma debriyajında farklılık varmış, otomatik ayarlıyor ne yaparsan yap o kendini yukarıda kavrayacak şekild ayarlıyor. BUnu bilen motor ustaları zaten biliyor, diğer farklı araç kullananlar her zaman debriyajın bitmek üzere sanıyorlar halbuki öyle değil, sadece farklı bir araç bu.. Sorun yok, o yüzden değişik yaptırdığınız şeyler olursa iptal ediniz eski haline getirin.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: