Zaman: 27 Nis 2024 09:08

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 91 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 09 May 2015 21:27 

İsim: ufuk
Araç: 1,3multijet
Meslek: Photoshop
Kan grubu: arh+
1.6 carismada cır cır takımın tam sağlıklı çalışıyorsa.sadece abs iptali yapılabilir. aracın durması cır cır takımının sağlığıyla alakalı.heleki hiç değişmediğini düşünürsek.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 May 2015 21:30 

İsim: Tolga
Araç: Carisma 1999
Meslek: mali müşavir
Ufuk Yalçın yazdı:
1.6 carismada cır cır takımın tam sağlıklı çalışıyorsa.sadece abs iptali yapılabilir. aracın durması cır cır takımının sağlığıyla alakalı.heleki hiç değişmediğini düşünürsek.

Abi ebay.den cırcır takımı getirtip değiştirdim yinede pek birşey değişmedi. Zaten ondan önce el ile açıp sıkıştırıyordum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 May 2015 21:35 

araçta cır cır takımı varsa ayar yapılmaz. Birkere ayarladıktan sonra sert frende kendisini gerer.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 May 2015 21:36 

el frenini tam çekmeden rampa açağı geri giderken frene bas kafi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 May 2015 23:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: Alparslan
Araç: Lancer,carisma,L-200
Meslek: otomotiv
Kan grubu: +
Eski kasa 1,6 GLX veya GL arka frenleri kampana olan carismanız var ise bunları diske çevirmek mümkün, sonuç mükemmel. Eğer vaktiniz, nakitiniz, sabırınız ve isteğiniz varsa. Proton personaların arka disk fren teşkilatı carisma ila tamamen aynı alıp takabilirsiniz. Arka disk, kaliper, porya,el fren halatları, fren hortumları ve varsa abs sensörlerini alıp takabilirsiniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 May 2015 16:40 

İsim: Tolga
Araç: Carisma 1999
Meslek: mali müşavir
Murat-1 yazdı:
Eski kasa 1,6 GLX veya GL arka frenleri kampana olan carismanız var ise bunları diske çevirmek mümkün, sonuç mükemmel. Eğer vaktiniz, nakitiniz, sabırınız ve isteğiniz varsa. Proton personaların arka disk fren teşkilatı carisma ila tamamen aynı alıp takabilirsiniz. Arka disk, kaliper, porya,el fren halatları, fren hortumları ve varsa abs sensörlerini alıp takabilirsiniz.

Öncelikle ilgi ve alaka için teşekkürler.Aracımı çok seviyorum kopmak istemiyorum bir fren problemi yüzünden ama frende önemli birşey olduğu için sıkıntı büyük kesin karar satacaktım ama doğru düzgün bir yöntem olarak bu gözüküyor.Abi biraz daha ayrıntılı bilgi verebilirmisin bu verdiğin parçalar dışında başka bir parça gerekiyormu.Getirtsem herşey nizami şekilde arabanın orjinalliği bozulmadan yerine oturabiliyor mu ? Birde parçasını kullanacağımız proton personan'ın model yılını verebilirsen ikrama geçer.Ebay.de de takip ettiğim güzel bir satıcı var parçaları temin edebilirim belki.Peki bunun dışında 2001 disk frenli carismaların benim aracıma uyma ihtimali varmı ? Tabi carismanın diskler tam süper olmaz ama kampana frenden iyidir diye düşünüyorum çünki araba gerçekten durmuyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 May 2015 17:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gökberk
Araç: Proton Wira - Mitsubishi ASX
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: AB+
Sizin aracınızda disk var zannediyordum arkalarda.. Atlamışım ben onu.
Ayrıca Proton ile Carisma'nın arkalar aynı benim bildiğim kadarıyla..

Size lazım olan şu :Bu Proton'un mesela. (Model olarak Wira geçer. (1.6 - 1.8 lerde arkalar disktir)

Resim

Bu tür parçaları İstanbul'dan bulabilirsiniz. İlla yurt dışından getirtmeye gerek yok.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 May 2015 21:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: Alparslan
Araç: Lancer,carisma,L-200
Meslek: otomotiv
Kan grubu: +
tolga_1 yazdı:
Murat-1 yazdı:

Öncelikle ilgi ve alaka için teşekkürler.Aracımı çok seviyorum kopmak istemiyorum bir fren problemi yüzünden ama frende önemli birşey olduğu için sıkıntı büyük kesin karar satacaktım ama doğru düzgün bir yöntem olarak bu gözüküyor.Abi biraz daha ayrıntılı bilgi verebilirmisin bu verdiğin parçalar dışında başka bir parça gerekiyormu.Getirtsem herşey nizami şekilde arabanın orjinalliği bozulmadan yerine oturabiliyor mu ? Birde parçasını kullanacağımız proton personan'ın model yılını verebilirsen ikrama geçer.Ebay.de de takip ettiğim güzel bir satıcı var parçaları temin edebilirim belki.Peki bunun dışında 2001 disk frenli carismaların benim aracıma uyma ihtimali varmı ? Tabi carismanın diskler tam süper olmaz ama kampana frenden iyidir diye düşünüyorum çünki araba gerçekten durmuyor.

eski kasa 1.6 ların bijon aralığı 4x109 eski kasa 1.8 ve yeni kasalar 4x114,3 sizin aracınız aşağıda eski kasa1.6 ise maalesef uymaz. 2000 yılında çıkan geçiş kasası dediğimiz yesi kasa 1.6 larda eski kasa 1.8 lerin frenleri kullanıldı bu araçlara yeni kasa carismanın diskleri olur eski yeni ayrımını yapmanın kolay yolu var, şase numaranızın içinde YF harfleri var ise aracınız geçiş kasası örn XMCLNDA1AYFXXXXXXX YF yerine 1F,2F devam ediyorsa yeni kasadır, WF var ise eski kasadır.

iki aracında alt yapını aynıdır herhangi bir problem olmaz parçalar yerine oturur, ama fren hortumlarını yeni almanızı öneririm. Bu parçaları yurt dışından almanız mümkün olmayabilir. Türkiye'de çok rahat bulabilirsiniz

örnek araç:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 7113/detay

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 May 2015 21:58 

Murat-1 yazdı:
tolga_1 yazdı:
Murat-1 yazdı:

eski kasa 1.6 ların bijon aralığı 4x109 eski kasa 1.8 ve yeni kasalar 4x114,3 sizin aracınız aşağıda eski kasa1.6 ise maalesef uymaz. 2000 yılında çıkan geçiş kasası dediğimiz yesi kasa 1.6 larda eski kasa 1.8 lerin frenleri kullanıldı bu araçlara yeni kasa carismanın diskleri olur eski yeni ayrımını yapmanın kolay yolu var, şase numaranızın içinde YF harfleri var ise aracınız geçiş kasası örn XMCLNDA1AYFXXXXXXX YF yerine 1F,2F devam ediyorsa yeni kasadır, WF var ise eski kasadır.

iki aracında alt yapını aynıdır herhangi bir problem olmaz parçalar yerine oturur, ama fren hortumlarını yeni almanızı öneririm. Bu parçaları yurt dışından almanız mümkün olmayabilir. Türkiye'de çok rahat bulabilirsiniz

örnek araç:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 7113/detay

düzeltme yapmak istedim geçiş kasası 1.6 carismada eski kasa 1.8 fren diskleri kullanılmış. ayrıca bu aracı durdurma konusundaki hassasiyetiniza teşekkür ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2015 01:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: berkan
Araç: carisma 2003 h.back comfort 103hp 76kw
Meslek: mühendis
Kan grubu: -+
ARKADAŞLAR bu konudaki başlık yanıltıcı olduğu için değiştirilmesi gerekmektedir.

başlık şöyle yapılabilir. "Carisma abs, fren sistemi için alternatif çözümler"

Çünkü frenler çok iyi tutuyor, sadece şehir içi düşük hızda panik fren yapınca abs erken devreye girebiliyor. Sonuçta aracı bilmeyenler bu başlık ile hiç frenleri tutmuyor sanabilir. Başlığın uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2015 14:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: berkan
Araç: carisma 2003 h.back comfort 103hp 76kw
Meslek: mühendis
Kan grubu: -+
Arkadaşlar orjinal TRW ürünleri kullanıyorum zaten arabanın fabrika çıkışı TRW markadır. İnternetten ucuza alınıyor, disklerinizde sorun varsa balatalar ile birlikte TRW ürünleri ile değiştirin, fren hortumları eskimişse onlarıda muadil marka hortum alın yenileyin frenleriniz çok sağlıklı olsun.

Artık muayenelerde zaten fren hortumları eski ise direkt değiştirin diyorlar.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 91 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 70 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye