Zaman: 18 Nis 2024 20:42

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Bana yardım edebilirmisiniz
MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2010 01:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hamdi
Merhaba.!
Fiat doblo aracımı sattım ve doğal olarak yeni araç aramaya başladım. Yine fiat serisinden ( alışkanlık işte :D ) bakındım marea modelini takip ettim. Neden diye soranınız olabilir tamamen ekonomik sebeplerden.. memur olunca insanın hareket kabiliyetide sınırlı oluyor. doblo aracın yıllık vergileri ve her sene muayene olayı bıktırdı. elimde olan 12.000 - 14.000 lira arasında rakam ile araba araştırmaya başladım. Marea araçlarda kilometresi az kafama göre bulamadım. Toyota'lara baktım onlarda km. az bulamadım olanlarında km.si fazlaydı.. Bir arkadaşım nissan ve mitsubishi araçlara bakmamı tavsiye etti tereddüt ile araştırmaya başladım. Nissan primera serisine baktım istediğimi bulamadım ancak mitsubishi araştırırken alabileceğim durumda olan bir araç ile karşılaştım. araç 2002 model mitsubishi carisma 1.6 avance kilometresi 160.000 de LPG var ve ruhsatına işlenmiş..

Doğal olarak çevremdekiler koro halinde araç hakkında iyi olmayan şeyler söylemeye başladılar. özellikle parça fiyatlarının ve servis ücretlerinin oldukça pahalı olduğunu söylediler buna ilave olarakta ikinci elinin olmadığını söylediler kesinlikle son sahibi olursun diyen bile oldu.
** Bu araçlarda kilometre menzili ( motor ömrü ) ne kadardır.? aracın kilometresi şu anda 160.000 dedir. ileride bende kullanacağıma göre bu kilometre sorun olabilirmi.?
** Söylendiği gibi yedek parça ve servis olayı ücret açısından çok fazlamıdır.?
** bu serilerin LPG uyumu nasıldır.? yakıt durumları nedir.?

Herkese vereceği cevaplar dolayısı ile yapacağı bilgi yardımı için şimdiden teşekkür ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2010 03:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
carismaya binmememe rağmen bilgim dahilinde cevaplayayım, gerçi diğer arkadaşlarda gerekli açıklamayı yaparlar:

160000 demişsiniz ama ben daha motor sorunu yaşayan mitsubishi duymadım ( japon duymadım daha doğrusu :) )
belirli parçalar pahalı belirli parçalar ucuz onu kullananlar daha rahat söyler ama araştırmacı carismacı dostlar pahalı parçaların yerine uyacak daha uygun ürünler bulmada efsaneler
1.6 larda bildiğim kadarı ile lpg sorun oluşturmuyo ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2010 04:01 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Hocam öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
1 yıllık kıdemli bir Carisma' cı olarak (1.6 Avance LPG' li) size objektif yorumlarımı aktarayım.

- Aracın ortalama motor ömrü 1.000.000 (bir milyon) KM' dir. Şahsen ben 773.000 KM' de motoruna anahtar değmemiş Carisma gördüm.

- Aracın motor ömrü 1.000.000 ama, bu ömür motora ait. Yani araç 160.000' de diye balıklama atlanmaz. Genel manada mekaniğin ve elektrik-elektronik aksamın ömrü uzundur. İç plastik aksamın ömrü ise aksine çok kısa. Carisma alırken diğer araçlarda hiç önemsemeyeceğiniz ufak tefek noktaları dikkate almalısınız. Carisma başlığını ilk açtığımda alırken dikkat edilmesi gereken hususları maddeler halinde yazmıştım, link veriyorum okuyunuz...viewtopic.php?f=9&t=375&start=0

- Yedek parçaları ver servis olayı Japon olmasının doğasıyla yüksektir. Fakat bakımlı pırıl pırıl bir Carisma alırsanız, servise uğramanıza gerek kalmaz. Belirli periyotlarla 10.000 bakımlarına gidersiniz (filtreler, yağ değişimi vs.) Dolayısıyla tertemiz dik bir Carisma' nın servis maliyeti, Türkiye' de binilebilecek yerli araçların servis maliyetinin üçte biri kadar bile dedğildir. Üstelik Hilmi' nin size yazmış olduğu gibi aramızda Carisma konusunda çok bilgili arkadaşlar var. Bu konuda hiç sıkıntı çekmezsiniz.

- 1.6 motora takılan özellikle Atiker marka LPG kiti, araca takılabilecek fabrikasyon bir aksam kadar uyum sağlamaktadır. Tıkır tıkır çalışır, zerre sıkıntısı olmaz. Hele ki benim gibi 2001 model geçiş kasası (piç kasa deniliyor, tek oksijen sensörlü) bulursanız, arıza ışığı bile yakmaz. Yakıt durumu ise şehiriçi ortalama 20-22 KRŞ, şehirler arası 13-15 KRŞ sarfiyatı vardır. Dizel bir araç kadar az yakar. Gidişini ise size ne kadar anlatsam inanmazsınız. Beni daha hiçbir araca karşı mahcup etmedi. Şahsen 230 KM/h LPG ile gördüm. Tabi yol biraz rampa aşağı sayılırdı, ama özellikle söylemek isterim 150-200 KM arası hızlanması bile bu aracı almak için geçerli bir sebeptir. 140-150' ye kadar camlar kapalı iken ne motor sesi ne yol sesi duyarsınız.

- Son olarak 2. eli gerçekten çok kötüdür. Son sahibi olursunuz. Ben kendi arabamı 15 gün içinde 16.500 TL' ye pazarlıksız sattım :) Benim aracım deri koltuklu LPG' li sıfır lastikli ve 78.500 KM' deydi ama, bunlar olmasa dahi fena bir meraklısı ve alıcı kitlesi var. Diğer araçlara benzemez. Fiyatı makul tutarsanız, ilk arayan arabanızı alır. Çünkü diğer araçlar gibi ikamesi yüksek bir araç değildir. Carisma için sizi arayan, bu aracı bilen biridir ve arabanız temiz ise, öbür gün gelir satışını alır. Kısacası temiz bir Carisma' nın makul fiyatla ortalama satış süresi 1 hafta bile değildir.

Diğer hususları Carisma Sahipleri Buraya isimli başlığa yazarsanız, diğer arkadaşlar da ellerinden geldiğince yardımcı olacaklardır.

-

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2010 08:43 
Kullanıcı avatarı

ilginize teşekkürler. Bakmış olduğum araçta sağ ve sol bel altı boyalı yazıyor ne demekse.? :unknown: kısmet olursa salı günü servise götürüp ekspertiz yaptıracağım neresinde ne varsa.? sizce serviste yapılan ekspertizde mekanik veya elektronik ( kupa - kasa - yürür aksam ) olarak ne gibi aksama veya hata var ise hepsi ortaya çıkarmı.? Araç sahibi arkadaş aracın çizik yüzünden üstünden boyandığını söylüyor.
Buyurun aracın linki bu : http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... ance/detay

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2010 09:13 

Arabanın plakası meydanda. Turkcell hatlı cep telefonunuzdan hasar 55lt091 yazıp 5664' e göndererek aracın 2003 yılı sonrası sigortadan yaptırılan kaza kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Hizmet ücreti 8 kısa mesaj.

İlanda etek altı boyalı demiş. Etek altı demek, kapıların ortasından geçen şeritten altı boyalı demek oluyor. Bunu hiç sorun etmeyin. Zaten servise götürdüğünüzde herşeyi meydana çıkacak.

14.500 TL bu araç için biraz fazla. Ederi ne derseniz, eğer başkla masrafı yok ise (ki 2. triger kayışı değişim zamanı gelmiş, muhtemelen debriyaj seti de ister, birkaç ufak bakım daha 1.500 TL rahat bulur) 13.000 civarına araba alınır gibi görünüyor. Unutmayın ki 4 adet lastik en ekonomiğinden 600 TL...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2010 09:23 
Kullanıcı avatarı

aracın lastikleri henüz bir yıllık. triger bakımı ise 144.000 km.de yapılmış ( Bunlar zincirlimi bilmiyorum ama eleman triger bakımları falan yapıldı servis belgeleri duruyor dedi ). araç muayeneden geçen ay geçmiş 2012 yılı temmuza kadar muayeneli. elemanın bir diğer söylediği ise bagaj otomatik açılması bazen çok seyrek olarak takılma yapıyor dedi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2010 10:41 

Ben aklıma gelenleri yazıyorum size. Takdir tabi ki sizin.
Carisma' nın düzgün olmayanı, sizi arabadan nefret ettirir onu da söyleyelim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2010 18:58 
Kullanıcı avatarı

Hamdi Bey merhabalar hoşgeldiniz. çok uzak sayılamyız tosyada ikamet ediyorum. 7 ay kadar önce ilk karizma araştırmalarımda bu aracın sahibi ile 3 5 defa görüştük tel de adam 16000 den bir kuruş aşağı inmem demişti hemde düğün yapacağım için satıyorum muhabbetine rağmen
o günkü şartlarda 15000 e fittim. olmadı kısmet değilmiş. bana söylediği aracın tavanından altının boyalı olduğu. genel olarak temiz görünüyor. ama tabi içi bilinemez. bir de 7 aydır neden satılamadı ve neden 1500 lira birden kırdı. tabi bunlar günün şartlarına göre değişir. ama tavsiyem yetkili servis mağduru biri olarak aracı yalnızca yetkili serisinne değil bir de sanayide iyi bi ustaya mutlaka gösterin çünkü bilinmez nedendir yetkili servisler bu işi çok önemsemiyor ve sana 4 4 lik dediği arabaya 4 bine kadar harcayabiliyosunuz bakınız şekil 1 (ben) bir de Ali beyin verdiği linkten alırken dikkat etmeniz gereken hususları iyice bi ezberleyin ve harfiyen kontrol ederseniz sıkıntı yaşamazsınız. kolay gelsin

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2010 18:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: gökhan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: kuaför
Kan grubu: 0+
sonuçta araç alıyorsunuz çerez değil dikkatlice baktır kardeşim ama japon araçları bi başka benim gözümde küçük adamlar büyük işler başarıyorlar tabiiki parça sıkıntısı olabiliyor(bazı parçalar inanılaz pahalı) ama rahat bir araç benimde avance modeli aracım var 1 ay oldu alalı km 190.000 dert etmedim 5 yıl sabancı kullanmış kendi bünyesinde cam açma düğmeleri kronikmiş bunlarda (serviste tanesi 18+kdv) ama motor sesini duyamazsınız konforlu seri ekonomik alınmayacak araba değil bence önyargılı ülkede yaşadığımız için 2. el piyasası sanırım çok zayıf gerçi arz talep meselesi ben aracımı alırken adam ilan vereli 3-5 gün olmuştu rahatına düşkünsen alınmayacak araba değil 2000-2002 şahine 12000 istiyorlar gerisini sen düşün

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2010 22:40 
Kullanıcı avatarı

ögrtm yazdı:
Hamdi Bey merhabalar hoşgeldiniz. çok uzak sayılamyız tosyada ikamet ediyorum. 7 ay kadar önce ilk karizma araştırmalarımda bu aracın sahibi ile 3 5 defa görüştük tel de adam 16000 den bir kuruş aşağı inmem demişti hemde düğün yapacağım için satıyorum muhabbetine rağmen
o günkü şartlarda 15000 e fittim. olmadı kısmet değilmiş. bana söylediği aracın tavanından altının boyalı olduğu. genel olarak temiz görünüyor. ama tabi içi bilinemez. bir de 7 aydır neden satılamadı ve neden 1500 lira birden kırdı. tabi bunlar günün şartlarına göre değişir. ama tavsiyem yetkili servis mağduru biri olarak aracı yalnızca yetkili serisinne değil bir de sanayide iyi bi ustaya mutlaka gösterin çünkü bilinmez nedendir yetkili servisler bu işi çok önemsemiyor ve sana 4 4 lik dediği arabaya 4 bine kadar harcayabiliyosunuz bakınız şekil 1 (ben) bir de Ali beyin verdiği linkten alırken dikkat etmeniz gereken hususları iyice bi ezberleyin ve harfiyen kontrol ederseniz sıkıntı yaşamazsınız. kolay gelsin

Haklısınız yaptığım araştırmada arabanın 2006 ve 2007 yıllarında ağır hasarlı iki trafik kazası çıktı. Hiç düşünmeden vazgeçtim

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: