Zaman: 29 Mar 2024 02:31

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2014 20:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
Merhaba Arkadaşlar;Bildiğiniz üzere 2009 yılından bu yana Carisma 1.6 Avance kullanıcısıydım.Carisma ile yaklaşık 60.000 km yol yaptım.Bu zamana kadar ne yolda bıraktı nede konforundan birşey kaybetti.Aracı ilana koydum 2 gün sonra satıldı.İstediğim parayada verdim aracı allaha şükür.Son derece temiz carismalardandı.Bütün bakımlarını tam ve eksiksiz yaptıktan sonra gerisi mitsubishiye kalıyor zaten markanın guvenilirliğini ve sağlamlığını açık şekilde ortaya koyan bir araç.Model yükseltmek için uzun süre düşündüm.Mazda 3,kıa Cerato,mitsubishi Lancer (Hepsi 2008 üzeri yeni kasa) arasında uzun araştırmalar yaptım.Hatta daha önceleri yazılmış ARAÇLAR HAKKINDA BÜTÜN BİLGİLERİ ARAŞTIRDIM.(bu arada kıa cerato 27500 TL kaçırdım.Birde mazda 3 kaçtı 29.000 Liraya kısmetimizde ne varsa o olur dedik ve geçen hafta pazartesi (18.08.2014)mitsubishi lancer 1.5 invite buldum.Değişen ve boya yok araçta mitsubishi servisinde ekspertiz yaptırdıktan sonra aldım.Fiyatı ..... :)) mal oldu.Gümüş grisi arkasında kanadı da var :)Bu arada aradan zaman geçtikten sonra fiyatı buradan silerim haberiniz ola.

Gelelim Mitsubishi carisma 1.6 16v 103 bg düz vites ve Mitsubishi Lancer 1.5 16v invite 109 bg düz vites karşılaştırmasına

yakıt tüketiminden iç aksama kadar aklınıza takılan bütün konuları karşılaştırmak istiyorum benim atladığım sizin sormak istediğiniz bir konu varsa yazabilirsiniz.

Carismada en sıkıntı yaşadığım konulardan birtanesi ara hızlanmaları özellikle yokuşlarda önünüze bir araç geldiği zaman 2 vites birden küçültüp anca o zaman araç devrini koruyordu.Lancer da ara hızlanmalar oldukça başarılı.Özellikle gaz tepkimesi çok iyi.Yokuşlarda ve düz yolda gidişi oldukça iyi.3 vites 35 km hızla carismada dip gaz yapın anca toparlar.Lancerda ise 1.5 motor olduğu için sıkıştırması iyi olduğundan gaza hemen tepki veriyor ve araç toparlanıyor.Carismada astc(esp)sistemi yok lancerda var.Fakat 3 kere carisma ile girdiğim virajlardan lancer ile çıkamadım kesin fren yaptım.Carismadaki yükseklik daha alçak olduğundan araç hiç savrulmuyordu Yatıyordu fakat tekerler yeri hiç bırakmıyordu.Lancerda şimdilik öyle bir durum yok.Ekranda sarı şekilde kayan yazı ve araç bildiğin kayıyor.Alışmak gerekiyor olabilir.ama astc olmamasına ragmen carisma harbiden çok iyi viraj alıyormuş onu farkettim.Frenler carismadan daha iyi fakat kısa mesafede absnin devreye girip yürümesi bu araçta da var.(bu arada lastikler yeni onu bahane etmeyelim)Uzun yol performansı oldukça başarılı.carismada 4 ve 3. vitese düştüğümüz yerlerde araç 5. viteste zorlanmadan çıkıyor.Yani 5 'e atıp 300 km rahat gidersiniz.Motor sesi söylenilen gibi çok değil.Bildiğimiz japon ve mivec sesi var.Çalışması carisma gibi oldukça sessiz ve daha sarsıntısız.Vites aralıkları biraz daha kısa fakat 1-2-3 lancerda yüksek devirlere çıkmadan da canlı.1.5 motor için oldukça başarılı ayrıyetten yakıt tüketimi carismadan oldukça cimri.Şimdilik 7.4-6.9 aralığında geçiyor.Carismada bilgisayar 8.9-10 lt arasında oluyordu.Brc lpg takılı araçta onuda belirteyim.Fakat bu yazdığım değerler benzin değeridir yanlış anlaşılmasın.Dış görünüş oldukça başarılı keskin hatlara sahip.Bagajda tutma yeri yok çok büyük eksik bence araç kirli olunca eller direk pisleniyor.İç mekan carismadan geniş.Koltuklar oldukça rahat carisma koltukları da rahattı fakat bunlar cidden sınıf atlatıyor.Yıl farkından kaynaklı olabilir.Konfor üst düzeyde tutulmuş.Malzeme kalitesi bence iyi çünkü 2008 olmasına ragmen içerisinde leke çizik çat çut ses vs hiçbir şey yok.süspansiyonu oldukça yumuşak sert değil.Emmeleri çok başarılı yapıyor.Carismada süspansiyon biraz daha sert kalıyordu tabiki bunda yılların verdiği demir yorgunluğu ve eskiyen viraj denge alt tabla vs olabilir.Çünkü carisma D segmenti bir araç lancer C bunu da göz ardı edemeyiz kesinlikle.Özellikle çukurları vs carisma çok hissettirirdi (ses olarak) bunda tık yok.(Bu arada lastik ebatı 205/55/16 )Yol bilgisayarı yakıt tüketimi menzil vb kullanışlı bilgiler konulmuş ve ayrı bir tuştan kullanılıyor.Carismadaki gibi teyp üzerinde değil.Yol bilgisayarının tek farkı kendisi devamlı yakıt tüketimini güncelliyor.Carismada güncelleme bir süre sonra duruyordu daha sonra el ile yapılıyordu.(anlık almak için)sürüş olarak kesinlikle kullanıcısını yormayan ve üst hızları fazla hissettirmeyen bir araç.Carismada 150 ile giderken hızlı gittiğinizi hissedersiniz.Fakat lancerde 130 üzeri biraz hissettiriyor. :kart:Birde tek eksik bu araç elektrik kesmiyor.Yani araçta kesici var.Carismadaki vıd vıdı vıdı olmuyor bunda.Zaten magnezyum subap olduğundan dolayı yüksek devirlere fazla çıkamayacağız.Bir kaç sefer denedim(benzine alıp)Mivec gücü oldukça başarılı.aracı kullanan arkadaşlarım performansının oldukça iyi olduğunu belirtiyorlar.Carisma yüklü olduğu zaman özellikle frenleri zayıflardı.Bunda öyle bir sorun yok.Başka aklınıza gelen sormak istediğiniz birşey varsa sorabilirsiniz. :beer:

En son blackberry06 tarafından 31 Ağu 2014 14:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2014 10:10 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kenan
Araç: birsekiz cevete
Meslek: Tekniker
Kan grubu: 0rH+
senin carisma gerçekten çok temizdi caner, aynı temizlikte lancer'i o fiyatlara bulman gerçekten şans... karşılaştırma için teşekkürler, yıllarca bindiğinden olsa gerek çok ince detaylar var... carisma'dan lancer'a geçmek isteyenler için müthiş bir kaynak olmuş...

yeni aracın uğur getirsin, caner'de gümüş, lancer'da gümüş... parlak parlak gezersiniz gari :)

mutlubishi!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2014 10:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
caner tekrardan hayırlı olsun.benim en çok merak ettiğim ş.içi ve dışı lpg de yakıt tüketiminin carisma ile farkı.ayrıca ben aracı alalı 8 ay oldu abs ile ilgili bir sorun olmadı.sadece kısa süreliğine bir kere devreye girdi.carismanın kitabında yol bilgisayarı ekranının alt solunda tek bir düğme var buraya basılırsa yakıt ölçümü sıfırlanır yazıyor fakat öyle olmuyor.safece disp tuşuna basılı tutunca yakıt sıfırlanıp ortalama alarak güncelleniyor.acaba kitap mı yanlış yoksa bizim tuşmu işlemiyor.(diğer ayarları yaparken tuş çalışıyor)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2014 16:43 
Kullanıcı avatarı

Carismada sadece disp tuşuna basılı tutunca yeni veri alıyor.O diğer tuşun çalıştığını 5 carismada da görmedim açıkcası.Ama ergin abiye sorayım belki 1.8 gdi yeni kasalarda o şekilde çalışıyor olabilir.Abs'nin devreye girmesi bence carismada problem gibi çünkü teker ufak bir taş vs bulsun ayağın frende iken hemen kayma eğilimine girip tutmuyor.Hatta çok dik yokuş inerken bile biraz öne yük binsin hemen kırt kırt ayağa vuruyor.Carismada Pirelli p7 2013 serisi lastik kullanıyordum.Ama yolda sert fren yap hiçbir sıkıntı yok.Yakıt tüketimi oldukça başarılı lancerde motor küçük fakat 109 bg olması yüksek devirlere çıkmadan da aracın rahat gitmesini sağlıyor.Bundan dolayı tüketim başarılı.Önümüzdeki günlerde tam bir hesaplama yaparım.(Tabiki gaz biterse 60 lt depo var :))))

Güzel dileklerin için sağol Kenan uzun zamandır istediğim arabaydı.Bakma çok model araştırdım fakat 2-4 hava yastığı olup 28.000 TL'nin üzerinde fiyatı olan araçlar bile var.İçim hiçbirine alışamadı.Özellikle Sinan çok üsteledi abi kesin lancer al başka araca bakma vs diye hergün gelip arabayı kullandırdı.Aracım yokken evime bıraktı.Araca oturunca bile baktığım bütün araçları unutup lancer alayım diyordum.Allahın izni ilede aldık.Alllah kimseye kaza bela vermesin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2014 11:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: Rıfat
Araç: Mitsubishi Carisma Avance 2001
Meslek: öğretmen
Carismalarin en buyuk problemi cam dugmeleri,havalandirma izgalari,sarkan kapi dosemeleri,koltuk ve tavan dosemeleri olsa gerek. Lancerin cam dugmeleri,plastik aksam ve dosemeler nasil? Gerci forumda sikayetci yok ama birde sizin gorusunuzu alalim.

Motorola cihazimdan gonderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2014 12:18 
Kullanıcı avatarı

Açıkcası cam düğmeleri carismadan çok sağlam olduğu kesin.Sert ve tok şekilde çalışıyor.Döşeme iyi yapıştırılmış.Öyle sarkma vs olmuyor.Benim carismada sarkmadan dolayı komple kapılara ve kolçak kısmına deri kaplatmıştım.Plastik aksamdan hiç şikayetim yok.Havalandırma ızgaraları son derece kullanışlı ve klima carismadan 2 kat daha iyi diyebilirim.Geçen akşam aracın içerisinde üşüdüm :)))

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2014 12:17 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Arcan ARICAN
Araç: Lancer 1.6 ADRICLARN MT SR Evo X Bodykit
Meslek: Otelcilik
Kan grubu: 0Rh+
Caner kardeşim,

Perşembe yada Cuma günü Turan Güneş'deki petrol ofisinden benzin alan sen miydin?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2014 12:58 
Kullanıcı avatarı

Yok arcan abi ben degildim.ama is yeri Panora Avm yolun duserse beklerim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2014 11:45 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar bu arada bugün aracı biraz sert kullandım.Özellikle manevra olarak.Eğer bu araca asc koymasalar yani inform olanları ciddi anlamda savuruyordur diye düşünüyorum.Asc aracın toparlanmasını kesinlikle sağlıyor fakat carismada bu derece savrulma hiçbir zaman yaşamadım.Bugün özellikle ascyi kapattım ve boş yolda sağ sol yaptım bildiğin savuruyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2014 12:49 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
savrulıyor dediğin virajda arkamı kayıyor?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2014 13:07 
Kullanıcı avatarı

Aynen.Asc açıkken sorun yok.Kendi toparlıyor kapalı iken bildiğin yanlıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2014 08:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: Akif
Araç: Mitsubishi Lancer Sportback 1.6
Meslek: araş. gör.
Üzerindeki lastiklerin marka model ve imal yılı nedir? Kaç km yol yapmış? Sportbackte fabrika çıkış 2011 yokohamalar vardı. Sert girilen, keskin dönüşlü virajlarda tcs devreye girerdi. Abs de keza öyle.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2014 10:50 
Kullanıcı avatarı

Akif dün baktık işte.2012 16 haftaydı galiba ama ne sertleşme nede eskime gözüküyordu.Belkide dün konuştuğumuz gibi benim araca tam alışmamamdan kaynaklı birşey olabilr.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2014 17:05 
Kullanıcı avatarı

Yeni bilgi Carisma 1.6 son hız 240 km İst otobanı Lancer 1.5 son hız 220 km ist otobanı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014 18:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: Feridun
Araç: Yaptık işte bişeyler
Meslek: Turizm
Caner yeni fark ettim konuyu kardeşim, hayırlı uğurlu olsun. Güle güle, kazasız belasız binersin inşallah, çok sevindim. Gümüşleri beraber parlatırız artık
ilk buluşmada :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2014 19:04 
Kullanıcı avatarı

sağol Feridun abicim allah razı olsun.Buluşmada olamayacağım maalesef bir dahakine inşallah.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2014 21:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: berkan
Araç: carisma 2003 h.back comfort 103hp 76kw
Meslek: mühendis
Kan grubu: -+
Lancer'in içi geniş derken nasıl geniş. Çünkü SON KASA mitsubishi carismalar birçok araçtan daha geniş ve arka koltuk diz mesafesi fazla, araca binenler özellikle genişliğini farkediyor. Son kasa Lancer de arka diz mesafesi daha mı fazla carismadan.. Eski lancerlar çok dar gibiydi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2014 21:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: berkan
Araç: carisma 2003 h.back comfort 103hp 76kw
Meslek: mühendis
Kan grubu: -+
Birde benim carisma comfort 1.6 2003 motor çok sağlam şekilde gözüküyor 195/65/15 lastikle 225yapmıştım, lastikleri 195/60/15 yaptım en fazla 205 yaptım.. Sizce baktırmam gereken bir kısım varmı, boğaz kelebeğine ile ilgili yazıyor forumda.. Bunuda anlamayan usta motorun düzgün çalışmamasına sebep oluyormuş.. Birşey yapabilirmiyim hızı 240a yakın yapmak için..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2014 21:37 
Kullanıcı avatarı

son kasa Lancer'ın iç hacmi carismadan daha geniş ön koltukta bile diz mesafesi var. aynı zamanda tavanda daha yüksek.Arka diz mesafesi ciddi anlamda geniş.Carisma da ist otobanında yalovaya giderken basmıştım.240 km biraz aşağısına inmişti ibre.X5 e selektör yapınca adam ne geliyor böyle diye sağa kendini nasıl attı görmen lazımdı.Benim aracımda katalitik konvektör yoktu.gaz çıkışı daha rahat olduğu için yüksek hızlara ciddi anlamda hızlı çıkıyordu.3 kere muayeneye girdim Ankara Gölbaşında hiç kimse birşey demedi.Bu arada yüksek hızlar carismada direksiyonun hidrolik olmasından kaynaklı tehlikeli olabiliyor.Lütfen dikkat ediniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2014 18:16 
Kullanıcı avatarı

Güncel bir lpg hesaplaması yaptım.Şehir içi sakin kullanım+ 70 km havaalanı yolu 5 vites 80-90 km arası gittim.Yakıt tüketimi 4,0 lt bilgisayarın ölçtüğü eve geldiğimde 4,8 lt ile kontak kapattım.Lancer gerçekten yakıt tüketimi konusunda sınıf atlamış.Genel toplam 50 tl ile 245,5 km yol yapmışım.Full bakımlı castrol 5/30 edge yağ ve bütün filitreler yeni.Carisma da en iyi yakaladığım değer 50 tl ile 208 km yol yapmıştım gene karışık bir ortalama idi.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: