Zaman: 28 Mar 2024 22:50

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 59 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Attrage Periyodik Bakımlar
MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2015 16:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: sabri
Araç: 2014 attrage 1.2 cvt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: b+
Bugün LPG bakımı için servise gittim. Herkes ustayi bıraktı benim attrage i incelemeye başladı. İyi reklam yaptım yanı:) Bu arada gazı genelde milangazdan alıyorum. Filtre neredeyse hiç kirlenmemiş. Usta değiştirme gereği bile duymadı spreyle temizleyip tekrar taktı. Yanı milangaza devam.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2015 23:46 
Kullanıcı avatarı

Motor yağı 10 bin kmyi doldurdu. Değiştirmeyi düşünüyorum. Ama bunun için servise 300 TL bayılmak işime gelmiyor. Bu değişimi sanayide yapicam. Şimdi soru su: servisten orijinal filtremi yoksa man filtre mi kullanayim?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2015 02:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
eflan yazdı:
Motor yağı 10 bin kmyi doldurdu. Değiştirmeyi düşünüyorum. Ama bunun için servise 300 TL bayılmak işime gelmiyor. Bu değişimi sanayide yapicam. Şimdi soru su: servisten orijinal filtremi yoksa man filtre mi kullanayim?

filtrede colt için konuşayım;

geçen kampanya varken yaklaşan 15bin bakımı için filtrelerimi servisten alayım hem de servis kaydı olsun dedim. bir de 100bin yaklaştığı için V kayışını alayım dedim, hepsini mitsubishi logolu kutularda aldım. yağ filtresine çıkarıp baktığımda benim sanayiden aldığım filtrenin aynısı çıktı :D w67 kodlu filtre kullanılıyor, sanayiye gider w67 isterim 20tl bayılırım , bu sefer servise 20tl bayıldım :) hepsini evde zulaladım, bakım zamanı komple elden geçecekler :D

Öte yandan bakım konusunda;
yeni nesil motorlar yağı çabuk eskitmiyor, 10bin'de yağı değiştirmenize gerek yoktur, benim colt lpg'li olmasına rağmen 10bin'den önce kararma olmuyor, 10bin gibi hafif bi karartı geliyor, şu anda 12bin km oldu yağım belli belirsiz bi karartılık var ki bu normal hala yağı kullanabilirim demek. Yağ çubuğunu çekin, peçeteye silin(boyalı yüzeye damlatmayın), tekrar sokup çıkarın, ucuna bakın altın rengine yakın pek karartı yoksa kullanmaya devam ederim. aracı ilk aldığımda 17bin km'lik yağı boşalttığında usta hala sapsarı idi, şimdi performanslı kullanımdan ötürü azıcık kararıyor :D

ben 5bin ve 10bin km'de hava filtresini söker, durumuna bakarım iyiyse; içinde varsa yabancı maddeleri çıkarır, hava tutarım(kompresörle) yuvasını da temizler geri takarım. polen filtresini 10bin km'de bir kontrol ederim. içindeki arıları filan çıkarırım :D ona da hava tutar, air wick freshmatic'lere takılan akdeniz esintisini üzerine bolca sıkar geri takarım. biraz da havalandırma kanallarına sıkarım güzelce kokar :D

Polen filtreniz konuda paylaştığınz gibi olursa herhangi bir servise gidip sadece polen filtresi alıp kendiniz takın derim. malzeme de satın alabiliyorsunuz. kendiniz takarsınız, onun içinde absürt fatura kesmesinler.

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2015 12:20 
Kullanıcı avatarı

İsim: haydar
Araç: 2015 Mitsubishi Attrage 1,2 İntense
Meslek: memur
Kan grubu: Brh+
Şimdi benim Attrage 4100 kmde. Bu araç için bakımlar 20 bin km'de denilirken, bu yağın da 20.000 km gideceği anlamına gelmiyor mu?
Yani en yakın bakım 20.000 km'de olmuyor mu?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2015 19:09 
Kullanıcı avatarı

20bin km/1yıldır bakım aralığı. servisin iişgüzarlığı, para koparmak adına 10bin'de bir gelin demişler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2015 21:50 
Kullanıcı avatarı

Yine damarlarında temiz kan dolaşması iyidir.:) Lpg yağın yapısını bozar ama rengini bozmaz diye biliyorum. Temiz yakıt olduğundan rengi kirlenmiyor yağın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2015 22:35 
Kullanıcı avatarı

LPG niye motor yağına zarar versin ki? benzinli olunca benzinin yanmış hali karışıyorsa, lpg'nin karışacak ki lpg ile benzin yanınca ortaya aynı maddeler çıkıyor, lpg daha temiz dediğiniz gibi daha az karışıyor, aksine motor yağına bi şey olmaması lazım.

En son kaan20 tarafından 26 Kas 2015 01:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2015 00:22 
Kullanıcı avatarı

Söylemek istediğim lpgli araçta yağın rengine bakarak karar vermeyin. Motoru değil yagı çabuk bozuyor

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2015 01:02 
Kullanıcı avatarı

eflan yazdı:
Söylemek istediğim lpgli araçta yağın rengine bakarak karar vermeyin. Motoru değil yagı çabuk bozuyor

Ben de yukarıda bunu yazdım, benzinle benzer özellikte olup yandığında daha temiz olan bir gaz nasıl motor yağının yapısını bozar? nasıl çabuk bozulabilir? aksine lpg'nin temiz olması sebebiyle motor yağı daha uzun ömürlü olur derler. yapısını bozması kısmını bir türlü çözemedim. içinde nasıl bir madde var ki motor yağını bozsun.

Yanma sırasında çıkabilecek maddelerle ilgili araştırma yaptım;

benzin ve lpg oldukça yakın maddeler, yandıklarında ortaya çıkan zararlı maddeler de aynı. hatta lpg'de ortaya çıkan zararlı maddenin miktarı oldukça az(CO2'den bahsetmiyorum), genel olarak ortaya çıkan maddeler az iken ve ekstra bir atom/molekül yer almıyorken motor yağına karışıp nasıl yapısını bozsun.

Benim aklıma gelen tek şey motorun ısınması sonucu yağın yanması, ancak yağ yansa yanık kokusu alınır, ve yağ 200-250 derecenin üzerinde yanıyor, motor yağının sıcaklığı 85-105 derece arasında olur. doğal olarak yanması gibi bir durum da yok. motor suyuyla gerekli soğutmalar sağlandığı için motor yağı aralık dışına çıkmaz...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2015 11:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: Şamil
Araç: Mitsubishi Attrage
Meslek: Yazılım
Dün ilk 20 bin km bakımını Ankara Azizoğlu'nda yaptırdım. Ekstra hiçbir işlem yapılmadı. Sadece yağ ve filtreler değiştirildi. 416 TL tuttu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2015 13:16 
Kullanıcı avatarı

Ben de ikinci değişimi ara değişim olduğu için sanayide 28 bin km de yaptırdım. 1 litre yağ ben de vardi. 2 litre yağ ve yağ filtresine 95 TL odedim. Yağ mobil1 0w30

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015 12:42 
Kullanıcı avatarı

Carrbonn, ben de Ankara'da manuel Attrage sahibiyim. 416 TL çok abartı olmuş, resmen soygun yapıyorlar yani alt tarafı yağ ve filtre değişimi.
Şuan 4600 km dolaylarındayım, daha bakıma çok. Aracı da Azizoğlu'ndan aldım ama araştıracağım nereye götüreceğimi...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2015 15:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gökhan
Araç: Mitsubishi Attrage
Meslek: Avukat
İstanbul'da bakıma gidenler varsa bakım fiyatını yazabilirler mi? Ayrıca servis memnuniyetiniz nedir? Hangi servisi tavsiye edersiniz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2015 22:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: murat
Araç: lancer 1,8 cvt
Meslek: makina imalat
Kan grubu: A+
Forumdan önerdiler diye selam söyleyin Alpay Ustaya Talip Beye

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2015 11:06 
Kullanıcı avatarı

Yıldızlar petrol ofisinin yağını koyuyoruz deyince hızla kaçmıştım. Aşkale daha uygun fiyata istediğim yağı koymuştu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2015 11:54 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
eflan yazdı:
Yıldızlar petrol ofisinin yağını koyuyoruz deyince hızla kaçmıştım. Aşkale daha uygun fiyata istediğim yağı koymuştu.

Siz istediğiniz yağı belirtseydiniz onu kullanırlardı. Muhtemelen ellerindekini söylediler. Alpay usta; Yıldızlar periyodik bakım ve destek konusunda İstanbul daki en iyi yetkili servis diye düşünüyorum.

Askala paragöz biraz. Fakat ordaki Ramazan bey bilgili ilgili epey.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016 19:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emre
Araç: Mitsubihsi Attrage
Meslek: Öğretmen
Şanlıurfa da 12.000 km de biraz da erken olsun diyerek etkili serviste bakıma götürdüm aracı.
yağ ve filtre değişimleri için benden 450 lira aldılar. fiyat bana çok fazla geldi. bundan sonra bakımları 20 binde bir ve Urfa da değil Gaziantep veya Konya'da yaptıracağım. çünkü hiçbir indirim uygulanmamış ve araştırmalarıma göre periyodik bakıma en çok ücreti ben vermişim. aynı şekilde yine Urfa da servisten aldığım cam rüzgarlığı için benden 180 lira aldılar ve yaptıkları montaj o kadar dandikti ki akşamına otoparkta rüzgarlıkların birisini düşmüş olarak buldum, bir diğer rüzgarlığında yarısı ayrılmıştı, Oysa ki servis yetkilisi montajı yaparken bana asılsan bile kırılır yine çıkmaz demişti. bu kadar dandik bir servis görmedim. bundan sonra en yakın il Gaziantep veya memleketim Konya da yaptıracağım bakımları.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2016 18:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emre
Araç: Mitsubihsi Attrage
Meslek: Öğretmen
ersinnsahin yazdı:
Montajla ilgili şikayetinizi temsaya da bildirmenizde fayda var. En azından sizden sonrakilere özenerek uygularlar.

Temsa'ya daha önce farklı konularda şikayeete bulundum. temsa kendisi sorunu çözmek yerine bayiye beni aratıyor. pek sorun çözememiyorlar. uğraşsam bile birdaha buradaki servise lastik bile şişirtmek istemiyorum.(ellerinde basınç göstergeli kompresör bile yok, hemen yan taraftaki toyota plaza nın servisine yönlendiriyorlar) bir kez lastik basınç lambası yanmıştı, lastik havası bastırmaya toyota ya gönderdiler. İnş. birdaha Urfa da servise işim düşmez.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2016 23:37 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar 40 bin bakımına 38 bin km de girerek 360 TL bayilmis bulunuyorum. Buradan şunu söylemek isterim sanayideki bakımdan tek farkı garantinin devam ediyor olması.
Bununla birlikte benim de on balatlar bitmiş. Bunun için servis 340 TL fiyat verdi. İşçilik hariç. Bende o sinirle bir araştırma yaptım ve 70-130 TL aralığında uç farklı balata buldum. Balata sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olabilirim. Bana ozelden ve ya buradan telefon numaralarini yazarlarsa watsup grubuna ekler oradan daha detaylı bilgi verebilirim. Boşuna servise kucak dolusu para dokmeyin. 70 TL balata olsa 30 TL de ustaya verdiniz 100 tlye kapatirsiniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016 00:18 
Kullanıcı avatarı

Eflan sence balatalar normal km de mi bitti yoksa erken mi? Yada şöyle sorayım, erken bittiyse senden mi kaynaklanıyor? Bu konudaki yorumunu merak ettim. Bir de gerçekten çok para istemişler.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 59 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye