Zaman: 28 Mar 2024 15:40

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 52 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Pedal - Chip vb. yazılımlar ile ne kadar performans alabilirim ?
%15 15%  15%  [ 2 ]
%10 0%  0%  [ 0 ]
%8 38%  38%  [ 5 ]
%5 15%  15%  [ 2 ]
%3 8%  8%  [ 1 ]
%2 0%  0%  [ 0 ]
%0 23%  23%  [ 3 ]
-10 :) 0%  0%  [ 0 ]
Toplam oy : 13
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2015 11:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: Cem
Araç: Lancer 1.5
Meslek: Yazılımcı
Kan grubu: ARH+
Merhaba arkadaşlar,

aracımın yokuşlarda bayıldığını ve zaman zaman uzun yolda sollama yaparken (gerekmedikçe yapmam) hantal kaldığını hissediyorum bu sebepten ötürü yaptığım araştırmalarda pedal chip, pedal box, pedal commander gibi parçaların araç performansını çok çok ufakda ( 1.5 atomosferik motor için) olsa arttıran çözümler ile karşılaştım.

1.5 Otomatik lancer için bunu önerir misiniz ?

Spor/yarış vb modunda beklentim :
Aracımda aman aman bi değişiklik olacağını düşünmüyorum ama 1-100 km aralığını biraz daha daraltabilirsem
sollamalarda biraz daha seri olabilirsem (%5 bile iyi) benim için yeterli olacak.
* Bu modda yakıt tüketiminin az veya fazla olmasını önemsemiyorum yakıtı önemsediğimde eco modu biraz iş görse yeterli olur.

Forumda çeşitli yazılar okudum, ürün benim için işe yarar gibi duruyor.

Bir önemli noktada şu, bu ürün internette satılıyor netten alsam montajını kendim yapabilir miyim ? elim o tarz işlere yatkındır ama yapan arkadaş varsa nasıl yaptığını tarif ederse çok sevinirim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2016 15:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ahmet
Araç: 407 Sw 2.0 Hdi Bva Premium
Meslek: Satış ve Paz
Kan grubu: Arh+
Sanırım box vb uygulamalardan bahsediyorsunuz.
Biliyorsunuz ki atmosferik motorlarda bu tip uygulamalar fazla randıman vermiyor, daha çok turbo beslemeli dizel ve benzinli motorlarda hem beygir gücü hem de tork kuvvetini ciddi şekilde açığa çıkarıyor. Yani hissedilen güç dediğimiz bi durum, box da alt devirlerde güç patlaması olur ve 3500 devir gibi bu artış zayıflamaya başlar..4000-4500 rpm de ki gaz tepkisi iyice zayıflar.
Şimdi sizin aracınız sanırım 109 ps gücünde,
Sonuçta 1300 kg ağırlığında 0-100 hızlanması da manuelde 11,6 (at 14.5 ) sn olan bir aracı ancak doğru devir ve viteste kullanırsanız bu sıkıntınızdan biraz olsun kurtulursunuz.
Bana kalırsa çözüm chip ya da box değil.
Ben yaptırmazdım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2016 16:42 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Arcan ARICAN
Araç: Lancer 1.6 ADRICLARN MT SR Evo X Bodykit
Meslek: Otelcilik
Kan grubu: 0Rh+
Bende Pedal Commander marka olanı var. Ayrıntılı yazım viewtopic.php?f=33&t=10117#p148132

linkte bulabilirsin. Aracın hızlanmasında ciddi anlamda fayda sağlıyor.

Piyasada farklı markalar var. Ancak Pedal Commander marka olanın diğerlerinden farkı uygulamada her araca göre farklı elektronik programlama yapılıyor olması. Diğer markaları tak-çalıştır yapabiliyorsun sanırım. Ancak tavsiyem Pedal Commander markadan alman yönünde olacaktır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2016 17:09 
Kullanıcı avatarı

Abugraok yazdı:
Sanırım box vb uygulamalardan bahsediyorsunuz.
Biliyorsunuz ki atmosferik motorlarda bu tip uygulamalar fazla randıman vermiyor, daha çok turbo beslemeli dizel ve benzinli motorlarda hem beygir gücü hem de tork kuvvetini ciddi şekilde açığa çıkarıyor. Yani hissedilen güç dediğimiz bi durum, box da alt devirlerde güç patlaması olur ve 3500 devir gibi bu artış zayıflamaya başlar..4000-4500 rpm de ki gaz tepkisi iyice zayıflar.
Şimdi sizin aracınız sanırım 109 ps gücünde,
Sonuçta 1300 kg ağırlığında 0-100 hızlanması da manuelde 11,6 (at 14.5 ) sn olan bir aracı ancak doğru devir ve viteste kullanırsanız bu sıkıntınızdan biraz olsun kurtulursunuz.
Bana kalırsa çözüm chip ya da box değil.
Ben yaptırmazdım.

Acaba randıman alır mıyım, nedir ne değildir vs.. gibi kafamda birçok soru işareti vardı. 2 gün önce ürünü satın almadan evvel denedim.
Bu tür ürünlere yönelme sebebim 0-100 km arası hızlanmayı biraz olsun arttırmak ve gaz ayarını düzenlemekti. Aracım gaz pedalını yarıya kadar bastığımda hafif bir ivmelenme ile hızlanıyor yarıdan sonra bastığımda fırlıyordu yani gaz pedalının ayarı ile ilgili bir sorunum vardı bence ayrıca yokuş çıkarken bayılıyordu (bostancı lunaparkdan e-5'e çıkan yokuş)

Aldığım ürün beklentilerime karşılık verdi 0-100 km hızlanmasında öyle aman aman olmasada beni tatmin edecek bir artış sağladı onun haricinde yokuşlardada sorunum kalmadı.
ürünün 6 modu var vale - eco - normal - performans - adını unuttum :) - yarış modu mevcut.

Bu tür ürünler okuduğum kadarı ile dijital gaz teli görevini alıyor (gaz kelebeği ile oynuyor) gaz pedalından aldıkları emirleri motora kablo ile elektronik olarak iletiyor ve gaz kelebekleri de buna göre daha keskin ve çabuk yanıtlar vererek çalışıyor. bu tür ürünler ise gaz kelebeği tepkisi ile oynuyor fakat chip box vb gibi ürünlerin işlevi biraz daha farklı sanırım

Uzun lafın kısası benim beklentilerimi karşıladı ama açıkcası bende bir mucize beklemiyordum :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2016 17:12 
Kullanıcı avatarı

Adriclarna yazdı:
Bende Pedal Commander marka olanı var. Ayrıntılı yazım viewtopic.php?f=33&t=10117#p148132

linkte bulabilirsin. Aracın hızlanmasında ciddi anlamda fayda sağlıyor.

Piyasada farklı markalar var. Ancak Pedal Commander marka olanın diğerlerinden farkı uygulamada her araca göre farklı elektronik programlama yapılıyor olması. Diğer markaları tak-çalıştır yapabiliyorsun sanırım. Ancak tavsiyem Pedal Commander markadan alman yönünde olacaktır.

Selamlar hocam,
bu chip olaylarına girmeden evvel senin yazını okudum aklıma bu iş senin yazından girdi daha sonra google'da vs.. falan baya arattım ettim. pedal chip aldım bu üründede marka model vb. ye göre yazılım atılmış cihazları satıyorlar. Almadan evvel denedim beklentilerimi karşıladı sonra bastım parayı :LOL:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2016 11:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ahmet
Araç: 407 Sw 2.0 Hdi Bva Premium
Meslek: Satış ve Paz
Kan grubu: Arh+
Sevgili sozercem86,
Beklentilerinin de üzerinde çıkmasına sevindim, yokuşlarda gitmeyen bir otomobilim olmuştu zamanında, 1.6 otm Scenic 2006 model. Aman allahım, korkunç bir 2000 km maceram oldu, denemeden ve araştırmadan aldığım ilk otomobildi, döner dönmez satmıştım. Bu yüzden sorunu gidermene sevindim.
Bahsettiğin ürün sanırım Sprintbooster den daha farklı bir uygulama.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2016 16:30 
Kullanıcı avatarı

Abugraok yazdı:
Sevgili sozercem86,
Beklentilerinin de üzerinde çıkmasına sevindim, yokuşlarda gitmeyen bir otomobilim olmuştu zamanında, 1.6 otm Scenic 2006 model. Aman allahım, korkunç bir 2000 km maceram oldu, denemeden ve araştırmadan aldığım ilk otomobildi, döner dönmez satmıştım. Bu yüzden sorunu gidermene sevindim.
Bahsettiğin ürün sanırım Sprintbooster den daha farklı bir uygulama.

Benim muhtemelen gaz kelebeği ayarı ile ilgili bir sıkıntım vardı ama şimdi çok güzel bir optimizasyon sağlandı gerçekten memnunum ama belki bir ustaya gidip 50-100 liraya bu sorundan kurtulabilirdim. Aslında aracım diri ama bazı yokuşlarda boğuluyor gaza asılmak zorunda kalıyordum hantallığı atıyor ama haliyle yakıt tüketimide artıyor. Heves ettim aldım pişman olmadım hem içimde kalmamış oldu hemde araçtaki ayarı yapmış oldum :)

Chipte aşağıdaki modlar mevcut Comfort ve Comfort+ modu beni fazlasıyla tatmin etti spor ve race modu gaz pedalını çok hassaslaştırıyor race modunda araba ok gibi fırlıyor keza spor moduda öyle.

Vale Modu
Eco Modu
Comfort Modu
Comfort+ Modu
Sport Modu
Race Modu

Ürünün adresi:
http://www.pedalchip.com/

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2016 22:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sezgin
Araç: Outlander Turbo
Meslek: Kamu
Aslında bunları okuyunca trequal hocamın bizim araçlar için bahsettiği boğaz kelebeğinin devir saatine göre açılması olayı bu pedal commander ile çözülebilir mi diye düşünmeye başladım.
Eğer bu cihaz işlemi direkt boğaz kelebeğinden yapıyorsa benim inanılmaz işime yarayabilir.
Hocam montaj dahil toplam maliyet ne oldu ?

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Oca 2016 10:29 
Kullanıcı avatarı

Sezdemir yazdı:
Aslında bunları okuyunca trequal hocamın bizim araçlar için bahsettiği boğaz kelebeğinin devir saatine göre açılması olayı bu pedal commander ile çözülebilir mi diye düşünmeye başladım.
Eğer bu cihaz işlemi direkt boğaz kelebeğinden yapıyorsa benim inanılmaz işime yarayabilir.
Hocam montaj dahil toplam maliyet ne oldu ?

650 liraya aldım montajı falan dahil 2. elini çok aradım fakat bizim araçlar için 2. el satan birini veya bi yer bulamadım, aracın karakterini inanılmaz değiştirdi fakat ürünü överken altını çizerek söylüyorum muhtemelen benim kelebekte bir sorun vardı ve beklentilerim düşüktü fakat aracımı daha önce kullanan arkadaşlar bu chip işleminden sonra çok beğendiler. yakıt tüketiminide pek etkilediğini söyleyemem. :kart:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Oca 2016 01:31 
Kullanıcı avatarı

Aceba çalışma mantığı ile ilgili bilgisi olan var mı ?
Yani aracın gaz tepkisini nasıl artırıyor bu tarz ürünler ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Oca 2016 15:24 
Kullanıcı avatarı

O zaman gaza fazladan basmayla farkı ne var ki ?
Az basınca çok basıyomuşum gibi sinyal gönderiyor sadece öyle mi ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Oca 2016 05:19 
Kullanıcı avatarı

O zaman abanırım gaza olur biter yaw :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Oca 2016 20:14 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Arcan ARICAN
Araç: Lancer 1.6 ADRICLARN MT SR Evo X Bodykit
Meslek: Otelcilik
AYNEN ÖYLE DEĞİL İŞTE... diye koca koca yazayım da dikkat çeksin istedim. Yani gaza 1 abanacağına 2 abanacan demek değil bu iş tamamen. Hatta aksine 1 abanacağına 0.25 gaza dokunmuş oluyorsun biraz. Bu olay tamamen senin arabanın beyninin senin gaza ne kadar dokunduğunu ne kadah hızlı algılayıp sonrasında da aynı hızla ilgili elektronik ve mekanik parçalara gerekli komutları göndermesiyle alakalı biraz.

"Pedal Commander, gaz pedalının tepkime süresini kısaltır. Araçlar genel sürücü düzeyine yönelik olarak ve standart koşullara uyum sağlamak üzere tasarlanmaktadır. Pedal Commander ise, gaz kelebeği kontrolü yazılımını değiştirmek suretiyle kelebeğin tepki vermesini en mükemmel hale getirir ve duraklamaları ve gecikmeleri giderir. Bu durum bazı araçlar için gereklilik arz ederken bazıları için ise konfor unsurudur." diyor pedal commender marka ürünün sayfasında.
http://www.vitalengarage.com/pedal-commander/

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Oca 2016 02:58 
Kullanıcı avatarı

Peki sayın arcan abim :)
Bu pedal commenderi deneme imkanı varmı ?
Diyelimki ben taktırdım ama tatmin olmadım ?
@trequal nickli üyemiz modifikasyon konusunda baya bi hi-level maşAllah, ondan aldığım bilgiler doğrultusunda -bilgi kesinlikle sağlam- bizim araçlar -outlander turbo- gaz kelebeğini gaza basma şiddetine göre değilde devir saatine göre açıyor, e durum böyle olunca pedal commender gaz kelebeğini kendisi istediği kadar açabilecek mi ? Nihayetinde ecuya bağlı bir sistem bu ecuda yazılım devir saatine göre aç kelebeği derken pedal commander bu emri bypass edip kendi komutuna göre açabilecekmi kelebeği ?
Bunu denetiyorlar mı ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2016 01:20 
Kullanıcı avatarı

ersinnsahin yazdı:
Bu üründe %100 memnuniyet yok. Kullananların yarısı iade etmiş ve memnun değil. Diğer yarısı da aldığı ürünü kötülemez. Memnun olan pek yok gibi. Forumlardan öyle görünüyor.

Bende videolara bakayım dedim ama bariz bir şey bulamadım. Kafa karışık.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016 10:47 
Kullanıcı avatarı

ersinnsahin yazdı:
Bu üründe %100 memnuniyet yok. Kullananların yarısı iade etmiş ve memnun değil. Diğer yarısı da aldığı ürünü kötülemez. Memnun olan pek yok gibi. Forumlardan öyle görünüyor.

Ersin hocam benim bu ürünü alırken beklentim çok düşük olduğu için memnunum fakat bu tür ürünler üretici firmalarının vaad ettiği kadarda iyi değil tabi ki kimi firmalar öyle atıp tutuyor ki sanırsın 3 saniyede ibre 100 e vuracak :) fakat hepsi içinde aynı şey geçerli değil avrupada bu işi çok ciddi şekilde yapan araçları optimize eden yazılıma deli gibi kafa patlatan mühendisler var.

Bu tür cihazlar alacak arkadaşlar mümkünse direk tak kullan ürünlerden ziyade aracınızı ölçümledikten sonra aracınızın performansına göre yazılım atılan ürünleri tercih etsin çünkü her araç fabrika çıkışında aynı gözüksede fabrikadan çıktıktan sonra kullanım tarzına, araca yapılan modifikasyonlara, ağırlığa ve birçok etken aracınızın performansını etkiliyor bu farklılıklara dikkat edilerek bu tür işlem yapılmalı.

Bence müşteri memnuniyeti veya memnuniyetsizliği firmanın aktardığı ve alıcının beklentileri ile eşdeğer birşey, kimi firma hayal satıyor kimisi gerçekten işin hakkını veriyor dolayısı ile kimisinin beklentisi düşük olduğu için memnun, kimisi pskolojik olarak rahatladığı için memnun, kimisinin beklentileri vaadedilenden daha büyük olduğu için memnun değil veya ürün vaad ettiği performansı sağlamıyor o sebepten memnun değil diye listeyi uzatırda uzatırız :crazy:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016 15:11 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
ben de konuya farklı bakayım. bu tip ürünlerin yabancısıyım ama mümkünse satarken söküp yeni araca monte edilebilecek şekilde olsun. hepsinde bu özellik varsa kaliteli bişey almak lazım. yoksa faydası şüpheli bişeye çok para vermeye gerek yok onun yerine çip yazılım daha mantıklı-garantili- gibi duruyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016 15:36 
Kullanıcı avatarı

ersinnsahin yazdı:
Sen üzerine alınma hocam, ben genel görüşümü belirttim :-)

estafirullah ersin hocam konuya biraz daha detay katmak istedim başlık çok çıplak kaldı ürünü aldıktan sonra arkasınıda getiremedim yoksa alınma falan değil :LOL:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016 15:45 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
ben de konuya farklı bakayım. bu tip ürünlerin yabancısıyım ama mümkünse satarken söküp yeni araca monte edilebilecek şekilde olsun. hepsinde bu özellik varsa kaliteli bişey almak lazım. yoksa faydası şüpheli bişeye çok para vermeye gerek yok onun yerine çip yazılım daha mantıklı-garantili- gibi duruyor.

İlhami bey aslında bu ürünler sökülüp takılabiliyor fakat örnek vermem gerekirse pedal chip ürünü araç marka model ve motor türüne göre üretim yapıyor örneğin 1.5 lancerden toyotaya takma durumu yok aslında takmasına takarsınız fakat yazılımı lancere göre olduğu için pek beklenildiği gibi sonuç vermeyebilir.

Fakat yanılmıyorsam pedal commander ürününde aracı götürüyoruz araca bilgisayarı bağlıyorlar aracın değerlerine göre chipe yazılım atıyorlar fakat yine aracı sattığımız zaman söküp yeni alacağınız araca göre programlatıyorsunuz

aslında pedal chiptede bu işlem yapılabiliyor, biraz karışık :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016 15:52 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
en azından uzun süre binilmeli ki sök-tak-masraf ile uğraştığına değsin. .

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 52 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye