Zaman: 28 Mar 2024 22:16

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Fotoğrafçılık Hakkında
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016 21:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hüseyin
Araç: 2009 Colt 1.3 Invite
Meslek: Mali Müşavir
Kan grubu: 0RH+
Merhaba forumdaşlar. Sizlere danışmak istediğim husus fotoğrafçılık ile ilgili. Mayıs ayında kısmetse kızımız olacak. Fotoğrafçılar ile konuştuk ama baya pahalı çekim ücretleri. Hastahanede çekim 1000 TL, sonrasında eve gelirse bi 1000 TL daha. Hemde bu ücretler evlilikteki gibi sınırlı fotoğrafa, 50 veya 100 adet. Hal böyle olunca bizde dedik ki bir fotoğraf makinesi alalım ve bebeğimizin fotoğraflarını sürekli çekelim, haftasonlarıda geziye falan gidersek orada da hobi amaçlı çekimler yapalım.

Şimdi sizden ricam fotoğraf makinesi önerileriniz.

-Bütçem maksimum 1500 TL.
-Makinenin digital ve hafıza kartlı olması önemli.
-Hepsinde mercek değiştiriliyor mu bilmiyorum ama netlik ve renk kalitesi önemli.
-Taşınabilirlik açısından boyutu önemli değil.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Fotoğrafçılık Hakkında
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016 22:20 
Kullanıcı avatarı

İsim: anarche
Araç: Colt 1.3 AMT
Meslek: --
Üstadlar daha iyi bilir ama ben eşim için ikinci el 650D bakıyorum bu aralar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016 22:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: Fırat Ilgazlı
Araç: Colt 1.3 elegance amt Hematit gri
Meslek: ÖĞRETMEN
Kan grubu: Arh-
https://fotografium.com/urun/sony-dsc-h ... Gwodzp8BBA

Fena makine değildir geçen sene yurt dışından almıştım çok memnunum yüksek zoom kabiliyeti çok etkileyici yarı profesyonel olarak geçer a,s,m modları, telefonla eşleştirmek için NFC ve Wi-Fi var aynı zamanda GPS de bulunuyor bir çok ozelligi bulunuyor daha iyi bilenler yorum yapar link ten inceleyip daha uyguna bulabilirsin belki

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2016 23:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sinan
Araç: 2012 Mitsubishi Lancer 1.6 Invite Mt
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0+
Canon 650d kullanıyorum çok memnunum tavsiye ederim.

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2016 02:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Kan grubu: 0Rh-
Hüseyin abi izmirde olsan gel benim makineyi kullan diyeceğim :)

Ben 2006 yılında sony'nin slr like diye geçen, yarı pro makineyle fotoğraf işine başladım. Fırat öğretmenimizin bahsettiği makine de slr like'dır. özellikleri güzel olsa da maalesef kalitesi ufacık sensörleri sebebiyle DSLR'lar kadar olmuyor.

ben ilk makineyi kullanırken bir yandan da 2yıl boyunca okulda DSLR verdiği dslr'ı kullandım, ama ekipmanı yoktu sadece çekim yapıyordum o zamanlar kendimi öyle geliştirdim.

Hem o DSLR ile hem de kendi makinem ile yaşadığım en büyük problem taşınabilirlik idi, evet taşıma sorunu yok gibi gözüküyor ama zamanla bi ton ekipman, üstüne ağırlığı ben makine taşımaktan bıkar olmuştum. bir süre sonra ben sırf ağır diye taşımama başladım.

O zaman dedim ki, biraz boyu küçük ama sensörü büyük, özellikleri ve kalitesi yüksek bir makine alayım. Araştırırken yine yarı pro makinelere(efsane seri sony rx100 mark1-2-3) ile şu an kullandığım SLT makine arasında kaldım. kalite sebebiyle slt benim için efsane oldu.

lensi değişebilir ileride hobiyi geliştiririm diyorsan zaten 2 seçeneğin var. SLT ve SLR.

SLT denilen makineler, sensörü neredeyse SLR kadar olan ama aynasız bir kamera, doğal olarak optik visör diye bir olay yok, digital visör opsiyonel. yarı pro makinenin sensöründen 4kat daha büyük bir sensör.

SLR alan ile her çıkan iphoneları düşüncesizce alan(lafım her alana değil, sırf masaya koymak için alan, özelliklerinden ziyade etiketini kullanan) aynı kafaya çıkmaya başladı. Hele yeni yeni büyüyenler sırf kız tavlamak, çevrede hava atmak adına en düşük DSLR'ı alıp boynuna asar gezer oldu. Fotoğrafçılık olayını yerlere düşürdüler. Aynı etiketi yememek için bile slr düşünmedim desem yeri :D

SLR'ların en büyük sorunu body. Çok ağır makineler, bir süre sonra boyunda sıkıcı oluyor. saatlerce gezi alanında dolaşırken mesela efes gibi bir yerde insan yoruluyor...

SLT denilen cihazlar çok fazla popüler değiller, doğal olarak uygun modelleri güzel fiyatlara lensleri ile beraber alabiliyorsunuz.

Kendi cihazımdan bahsedeyim;
sony a5000 ve 16-50 lens ile aldım. şu anda bu şekilde 1100e filan var. bi üst modeli olan a6000 de visör var ama aralarında çok uçuk farklar var. ben bir visör için o kadar para veremem dedim :) donanımları aynı sayılır.

üstünde APS-C boyutlu 23.2 x 15.4mm sensör var. DSLR'lara oldukça yakındır.
E mount denilen lens bağlanabilirliği var. lensi değişiyor. bir sürü model var.

16-50 motorlu lensi ile birlikte 388gr ağırlığı var. kapalı iken mont cebinde filan taşınabiliyor.
650d'nin sadece body 575gr.

makinenin en güzel yanı ufak tefek uygulamalar kurulabilir olması ve akıllı telefonla çok fonksiyonel bağlanması.
filtre uygulamaları yükleniyor, ayrıca uzaktan kumanda uygulaması çalıştırılınca wifi üzerinden bağlanmış ve akıllı telefona uygulama kurulduysa içindeki görüntüyü orijinal boyutta alabiliyorsun, anında paylaş, öte yandan telefonu ekran olarak kullanıp çekim yapabiliyorsun. ekranın dönüyor olması da güzel :) ailecek selfie yaparsınız :D ayarlarını öğrenene kadar ne yapacağım diye düşünmene gerek yok, akıllı otomatik modu oldukça güzel çalışıyor.

1000mah pil ile 400foto, 60-90dk civarında video çekimi var. yedek pil alınırsa 1haftalık tatilden sağ çıkar :LOL:

makinenin bu kadar güzelliğinin yanında kötü yanı yokmu? var, visör eksikliği bazen hissediliyor, menüsü birazcık karışık, keşke dokunmatik olsaymış dedirtiyor. onun dışında memnunum.

çektiğim bi kaç foto:
bi kaçında ışık düzeltmeleri dışında işlem yok(bu işlemden sayılmıyor zaten :D )

coltun lpg'deki anlık değeri :LOL:
https://yadi.sk/i/OAf9qfQ4nnqw7

pamukkaledeki hayalet sürücüye de mekan olan tiyatro
https://yadi.sk/i/b6jKfHh5nnqyH

izmir-urla-iskele gökkuşakları
https://yadi.sk/i/k90QAclunnr6N

yine iskele:
https://yadi.sk/i/bp-wqh9knnr8n

cila sonrası benim yavru:
https://yadi.sk/i/AypTf_IknnrEa

ayakta kordon gerdirme methodu ile bu kadar net çekebildim;
kuşadası
https://yadi.sk/i/2xRxBLHannrRX

ankara hamamönü
https://yadi.sk/d/9WvlzkMHnnrrZ

bu kadar yeter diyerek iyi geceler diyorum;
https://yadi.sk/i/goQ9BJCwnnrNr

not: 1yılda bu kadar gezebildim, makineyi yaklaşık bir yıldır kullanıyorum. Daha gezdiğim nereler var da seçip atacak vaktim yok :)

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2016 10:06 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hüseyin
Araç: 2009 Colt 1.3 Invite
Meslek: Mali Müşavir
Kan grubu: 0RH+
Tüm yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Kaan benim için gayet yeterli bilgi. Fotoğraflarlada desteklemişsin, daha ne olsun =) Harbiden çekimleri güzelmiş makinenin, bize yeter. Alıyorum bu makineyi, şimdi fiyat araştırması yapayım. Cumartesi yağmur olmazsa Eminönü'ne gideceğiz bebek alışverişine, Doğubank'dan bakarım fiyatlara. Gerçi orada satıcı garantisi var ama farkına göre değerlendiririm artık =))

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2016 11:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Kan grubu: 0Rh-
hsyn_erdgn yazdı:
Tüm yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Kaan benim için gayet yeterli bilgi. Fotoğraflarlada desteklemişsin, daha ne olsun =) Harbiden çekimleri güzelmiş makinenin, bize yeter. Alıyorum bu makineyi, şimdi fiyat araştırması yapayım. Cumartesi yağmur olmazsa Eminönü'ne gideceğiz bebek alışverişine, Doğubank'dan bakarım fiyatlara. Gerçi orada satıcı garantisi var ama farkına göre değerlendiririm artık =))

Esnafla yüz yüze uğraşmak istemezseniz n11'de 1200TL'ye var. ayrıca teknosanın sitesinde bazı mağazalarda 1098tl diyor, istanbulda bazı mağazalarda kapalı kutu son stoklar olabilir. onlar da bakılabilir. ben teknolojik bi şey alırken satmaya çalışan kişinin illa bir şey satmaya kalkmasından ötürü rahatsız oluyorum. elinde olmayan mal o kadar dandiktir ki elindeki malı öve öve bitiremezler... sony a5000 almaya gidip size samsung nx serisi kakalayabilirler. :LOL:

ayrıca bütçe kurtarıyorsa n11 1650TL'ye a6000 var ve n11 100tl indirimleri satılıyor dh çek satışta. kesinlikle tavsiye ederim, visörü çok faydalı olabilir. ben alırken a5000 ile a6000 arasında 1000tl fark vardı. şimdi 400tl civarına düşmüş o fark verilir. Hatta benim a5000i kardeşime verip benim bile alasım geldi :LOL: zira kendisi benim a5000e drop test yapıp anlamayacağımı düşündü :D ne yaptın buna deyince tamam ya yenisi alayım ben sana demişti :gul:

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2018 09:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: Çelik
Araç: mitsubishi
Meslek: bişimci
Kan grubu: ARH+
Bu işe merak salmış birisi olarak sizden tavsiye bir profesyonel makine isteyeceğim. Bütçem 2000 lira.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: