Zaman: 28 Mar 2024 20:11

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 52 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hayat Hukuku
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 01:31 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Hayatta karşımıza çıkan-çıkabilecek hukuki,Dini, psikolojik , sosyal ve bireysel her türlü sorunları çözümlerini nasihatleri, güzel söz ve yazıları Kişisel gelişim tadında bu başlıkta paylaşabiliriz. Amaç, merak ettiğimiz veya başımızdan geçen olayları istişare ortamında paylaşmak çözmeye çalışmak birbirimize yardımcı olmak. Hayat güzel ve bir o kadar da zor. Zorluğa beraber göğüs gerelim istedim.Biz bir aileyiz :MCT:

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Hayat Hukuku
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 01:49 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Kendi acı tecrübelerimi de dikkate alarak şu hususlara dikkat çekmek isterim.
Hayat Anayasasının değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen ilk 4 maddesi: değiştirmeye kalkarsanız olacak olan... :kır:
1- Sabır: hayatta herşey dönüp dolaşıp bu kavrama dayanır. Ne kadar sabredeceğiz. gerekirse Sabrın sabrı bitse de biz sabırlı olmaya devam edeceğiz.
2- İstişare: duygudan bizi yanıltabilecek heva ve heveslerimizden arınmış objektif akla yani başkasına danışmalıyız. bu kişi mümkün olduğunca konunun uzmanı sizin menfaatinizi düşünen biri olmalı.Aşkın gözü kördür. İstişare gözü açar.
3- Samimiyet;samimi ve dürüst insanlar kısa vadede bazen kaybeden görünse de uzun vadede hiç kaybedene rastlamadım. İnsanları fikrine ağzından çıkana göre değil samimiyetine göre değer verin. zıt fikirde bile olsanız karşınızdaki samimi ise teşriki mesaiden korkmayın. samimi olmayan yandaşın zararını düşmanınız bile veremez.
Samimi insan; edebli ve sabırlı olur. sakin ve hoşgörülü olur. İnsanları fazla eleştirmez; alemi nasıl bilirsin? kendim gibi!!! başkalarını aşırı eleştiren hakaret kişilere bakın. ya eleştirdiği şeyleri kendi yapıyordur ya da fırsat bulsa yapacaktır. Samimiyetin kaynağı sanırım Vicdan olmaktadır. İnsan Samimiyeti kadar Vicdanlıdır/Vicdanı kadar samimidir.
4- Hedef/İnanç: hayatta gayesi olanlar başarılı olabilir. Rotası olmayan yelkenliye hiçbir rüzgar yardım etmez. Hedefiniz ne kadar büyükse sorunlarınız o kadar küçülür ve başedilebilir olur.
işte bu 4 çeker sizi hayatta yolda bırakmaz :kart:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 11:19 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Erhan
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Kalite Yöneticisi
Kan grubu: BRh+
Abi harikasın, Eline sağlık.
Çok güzel 4 madde belirlemişsin. Arada dönüp okuyup hayatına tatbik etmeli insan bu maddeleri.

Konu da çok güzel olmuş, bitmeyen dertlerimize bir nebze olsun bir çözüm bulmak ümidiyle :)

Mitsubishi Lancer 1.8 CVT > Fiat Bravo > Alfa Romeo 159 > Opel Vectra 1.9 CDTI > Honda Type-R(EP3) > Ford Mondeo 2.0 TDCi/AT > Audi A4 2.0 TFSI Quattro S-Line/AT > Mitsubishi Lancer 1.8 INTENSE CVT...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 11:26 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Korhan
Araç: 2010 Peugeot 5008
Meslek: Kamu Personeli
Çok güzel tespitler. Keşke toplumdaki herkes bunları hayatında uygulasa. Özellikle sabırsız ve tahammülsüz bir toplum olduk malesef.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 12:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
en önce eğitim şart
hoşgörü
merhamet
insanları oldukları gibi kabullenmek
olduğumuz gibi görünmek
Alçak gönüllülük
kusur aramak yerine kusurları örtmek (kusurları örtmek derken görmemezlikten gelmek değil bilakis görüp ifşa etmeden düzeltmek)
başkalarını düzeltmek yerine önce kendimizi düzeltmek
ve saire

başka imzamı okuyun

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 13:07 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
İlhami abi hemen hemen beni anlatmışsın bu dört maddede :) Hayatı bu şekilde yaşamak gerçekten zor ama en sonunda hakikat galip geliyor. Bunu hep yaşadık gördük.

Güzel yazı bir rehber. Teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 13:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: M. Asım
Araç: Fiesta-2008
Meslek: Öğretmen
Hocam ağzına ve yüreğine sağlık, mekanikleşmeye yüz tuttuğumuz ve çıkar ilişkilerini ön plana aldığımız bu dünya hayatında aklımızın ve duygularımızın şirazesi olması gereken başucu bilgiler/hatırlatmalar sunmuşsunuz. Allah razı olsun. Nice manevi paylaşımlara da vesile olsun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 14:43 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İlginize teşekkürler arkadaşlar neticede yediğimiz kazıkların bileşkesini yazdık :)
Bu başlıkta karar veremediğimiz bir konuda da soru sorabilir, istişare edebiliriz. İlla çok mühim bişey olmasına gerek yok. işyerinde yaşadığınız sıkıntılar, aile içi sorunlardan tutun da alacağınız ayakkabı, diş macununa kadar herşey olabilir. Özel olduğunu düşündüğünüz meseleleri de pm.den veya başka yoldan o konuda tecrübesine güvendiğiniz arkadaşla da paylaşabilirsiniz. Tabi bu arkadaşı tesbit etmek için konuyu burada genel olarak açıp verilen cevaplardan faydalanılabilir. :friends:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 17:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: Vefa
Araç: MİTSUBİSHİ Carisma
Meslek: Makine Mühendisi
Kan grubu: 0-
şöyle bir kendi hayatımdan tecrübe ne katabilirim diye düşündüm de; eşim yabancı. Türk olmayan biriyle evlenmenin artı eksi yanları hakkında ilgilenen veya böyle bir evlilik arefesinde olanlar veya bu konuda problemi olanlar varsa bu konuda hayat tecrübelerimizi tokuşturabiliriz sanıyorum :)çok zor bir başlangıç ile her şeyi yerine koymayı başardık çok şükür :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 17:15 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Biz Türkle evlendik hala bazı şeyleri yerine koymaya çalışıyoruz. Milliyet değilde cinsiyet yabancı olunca böyle zorluklar oluyor demekki :)
Tabiki sizin daha fazla zorlandığınız aşikar.
Bir hatıra;
2001 yılında askerde (bekar) iken Mel Gibson'ın "kadınlar ne ister" filmine gittim. Ara verilince ışıklar yandı. Etrafa bakınca izleyicilerin çoğunun kadın olduğunu gördüm. kendi kendime dedimki " kadınlar bile kendilerinin ne istediğini bilmiyor, biz hiç bilemeyiz". Kadınlar anlaşılmaz sadece katlanılır :Rose:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 17:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: Vefa
Araç: MİTSUBİSHİ Carisma
Meslek: Makine Mühendisi
Kan grubu: 0-
kısaca
-tanışma faslı ( acaba rol mü gerçek mi)
-biraz tanıdıktan sonraki şok (onun için çok normal birşey size tamamen ters gelebiliyor veya tam tersi)
-aile ile tanışma faslı ( en sıkıntı burası zira onlara da hak vermek lazım memlekette nekadar eş dost tanıdık varsa sağolsun aşırı ilgileniyorlar konuyla)
-evlilik (adetler vs kabullenilmesi)
-evlilik sonrası olaylara verdikleri tepkiler, pasif-veya inatçı oldukları durumlar-ev düzeni alışkanlıkları - eş dost akraba mevzusu vol2.

Ön yargıları yıkmak en zoru ama sonradan korktuklarının olmadığını anlıyor herkes artık yabancı olduğunu farketmiyor bile kimse.
Alışkanlıklarını genelde bırakıyorlar. asle "trip" atmazlar bu çok iyi birşey. Çok fazla kıskanmazlar da ama çaaat yüzüne direkt söylerler birşeyi beğenmezse en başta o biraz sert oluyor )

tek bir çözümsüz sorun var : RİSKLİ. ilk tanışma faslında asla tamamen tanıyamazsınız. Ya tam istediğiniz gibi bir evlilik oluyor yada kabus malesef ortası yok.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 17:38 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Evet gayet yerinde tespitler. Benim gençlere tavsiyem. ilk tanışma cicim aylarınızda kibar olun ama duygu ve olumsuz fikirlerinizi asla saklamayın. saklayacaksanız ölene kadar saklayın. Zira ilk zamanlar tanışma sürecidir. sizin sevmediğiniz kızdığınız şeyleri nasıl öğrenecekki siz belli etmezseniz. İlla da evleneceğim diye idare etmeyin. Aşkın gözü kördür.
Fıkra;
Köyün birinde genç birisi bir kıza çok fena aşık olur. Babasından ister ama babası vermez. oğlanda buna katlanamaz ve Bakırköye yatırılır. aradan 6 ay geçer ve köyden arkadaşını yatırırlar. arkadaşına sorar "sen niye buraya düştün". arkadaşının cevabı: "senin evlenemediğin kızla ben evlendim" :D
Yeri gelmişken gençlere yaptığım klasik tavsiyem: evlendiğiniz kızdan boşanacakasınız iyi düşünün. bir daha evlenmemek üzere boşanacaksan sen bilirsin ama tekrar iyisini bulursam evleneceğim diye boşanacaksanız, hiç boşanmayın hepsi aynı!!!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 19:39 
Kullanıcı avatarı

Bizim arkadaş anlatmıştı onun okuldayken bir arkadaşı bir kıza sevdalanmis kızın adını unuttum gerçi de biz leyla diyelim işte bu leylasi için Allaha şöyle dua edermiş
Allahım hayırlıysa leylayi bana nasip eyle hayırlı değilse hakkımda hayırlı eyle :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 20:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: M. Asım
Araç: Fiesta-2008
Meslek: Öğretmen
akif06eren yazdı:
Bizim arkadaş anlatmıştı onun okuldayken bir arkadaşı bir kıza sevdalanmis kızın adını unuttum gerçi de biz leyla diyelim işte bu leylasi için Allaha şöyle dua edermiş
Allahım hayırlıysa leylayi bana nasip eyle hayırlı değilse hakkımda hayırlı eyle :D

Hz. Ali'nin meşhur duasına benzedi bu:
Rabbim, hakkımda hayırlı olanı gönlüme razı eyle, gönlümün istediğini de hakkımda hayırlı eyle...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 23:04 
Kullanıcı avatarı

Evet ama bizim ki illa leyla illa leyla kor aşık :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 23:09 
Kullanıcı avatarı

Sokrates e göre üç çeşit insan vardır :

Birinci Tür İnsan:

Bilmediğini bilmeyen insan
Bütün kapılarını eliyle kapatıp uykuya dalmıştır
Uyuyan insan hiçbir şeyi öğrenip anlayamaz bilip tanıyamaz ancak geçireceği bir şokla uyanabilir.!

İkinci Tür İnsan
Bilmediğini bilen insan
Uykudan uyanarak eksikliğini fark eden kararlı bir şekilde eksikliklerini tamamlamaya arzulu ve uyanan insandır
Süreç içerisinde kendini geliştirip olgunlaşacaktır !

Üçüncü Tür İnsan
Bildiğini bilen insan
Buna uyanık ve Olgun Kamil insan da denebilir Bu özelliklere sahip bir insan varoluşun hayatın anlamını sezip arzularını ve nefsini bu anlama uygun bir şekilde yönlendirebildiği ölçüde huzuru ve mutluluğu elde edebilecektir !

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2016 11:30 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Allah bizi önce ikinci İnsan sonra üçüncü İnsan eyleye. Birinci İnsanla mümkünse hiç karşılaştırmaya!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2016 13:01 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Üçüncü İnsan olmanın başı kendini bilmektir. Kendinizi nasıl bilirsiniz?,özellikle başkaları sizin hakkınızda ne der. ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2016 15:00 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Ben klasik bir yörüğüm, yengecim, Kaplanım :)
farklı olmaya çalışmam ama etrafımda "tuhaf" görenler olmuştur. monotonluk sıkar beni. belki bu nedenle bilimkurgu, İnanç meseleleri dikkatimi çekmiştir. dediğim gibi farklı olmaya kendimi göstermeye çalışmıyorum. bence her insan farklıdır. ama çeşitli sebeplerle (mahalle baskısı başarılı olmak için eleştirilmemek için öyleymiş gibi görünmek vs.) İnsanların kendi farklılıklarını budadığı kanaatindeyim.
İnsanlara hayır diyemem ama bir yandanda muhalefet damarım çok güçlüdür. komutanım bana " sen muhalif doğmuşsun" derdi. mahkeme heyetinde iken kararına muhalefet şerhi yazdığım için sanırım :) Bir yanım Emir-itaat hususunda taviz vermezken Bir yanımda olabilidiğince özgür ve hayal dünyası içindedir. Evet ben zıtların bir arada olduğu BJK li bir yengecim.
iyi taraflarım (?) etrafımdaki olaylara insanlara sorunlara duyarsız kalamam. benle alakası olmayan şeylere bile maydanoz olurum bu yüzden. paylaşmayı severim ama kendime bişey isterken zorlanırım.
kötü taraflarım: alınganım, hayata hemen küserim. başkasının bana öylesine söylediği bir sözü ben belki günlerce aklımdan çıkaramam. bu nedenle psikolojim hassastır. ama karşıdan polis Asker gibi sert duruşum vardır. sosyal ortamlarda sohbetlere vs. bayılırım ama Resmi işler mesleğime rağmen beni sıkar. bu nedenle bulunduğum yerdeki ustalarla hemen dost olabilirim. başkaları müdürlerle vs. dolaşır.
kızdırılmadığım sürece kimseye karşı menfaat hesabı yapmam. kızarsam köprüleri yıkarım. bu nedenle çoğu kez kızdığımı belli etmemeye çalışırım öfkeliyken yanlış karar vermemeye çalışırken. malum Öfke Şeytandandır. eşim iyi bir baba olduğumu söyler. ama iyi bir eş olduğumu hiç söylemedi :)
heyecan ve panik olmaya müsaitim.
ukela olduğumu söyleyen arkadaşlarım olmuştur. Ama bu meslekten değil sülalemden gelen bir özelliktir. zaten sülalede abim dahil 4-5 avukat var. "Barış aklı ona buna dağıtır darısı kendi başına" misali bizim ki de.
Barış mançoyu severim. Barış manço manyağı olduğumu söylerler. ama onunda bazı şarkılarını vs. eleştiririm. muhalefet doğduğumdandır belki de . hiçbir şeye koşulsuz körü körürne bağlanmam belki de bu nedenle siyasete partilere tarafgirane yaklaşmadım.
meraklıyım; başıma bundan bela gelebilir :)
Farklılıklara müsamaha ile bakmak gerektiği kanaatindeyim. "orjinal" olduğumu söyleyen de çıkmıştır. öyle olmasaydım mitsu sever olmazdım zaten :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2016 18:30 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdogan
Araç: 2011 Lancer 1.5 Invite A/T+Prins
Meslek: Technical Solutions Consultant
av.ilhami yazdı:
eşim iyi bir baba olduğumu söyler. ama iyi bir eş olduğumu hiç söylemedi :)

Yanlız değilsin abi :)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 52 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye