Zaman: 29 Mar 2024 01:53

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Attrage lpg
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2017 11:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: mert
Araç: Bakacaz artık
Meslek: memur
Arkadaşlar aracı uzun süre kullanmayı düşünüyorum. Aracıma lpg taktırmayı düşünüyorum. ne dersiniz bu konuda?

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Attrage lpg
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2017 17:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: sabri
Araç: 2014 attrage 1.2 cvt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: b+
Yılda kaç km yapıyorsunuz?
Maliyet-tasarruf hesabını iyi yapmalısınız. Zaten araba az yakıyor. Yılda 20000 km yapmayana fuzuli. Ayrıca subapları magnezyum. İlla ki eriyecek ve yaklaşık 2000 tl masrafı olacak. Maliyet olarak bunu da ekleyin.
Ben lpg taktırıp 53 binde subap yaptırdım. Bu sürede 6000 tl kâr ettim. 1500 lpg kitine 2000 tamirine verdim. 2500 kardayım yine de. Tabi 180 tl ye motor kaskosu yapıyorlardı yaptırmadığıma pişmanım.
Bu arada 70 bin km kullanıp sorun yaşamayan kişiler de var. Benimki biraz montaj kurbanı oldu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017 11:17 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Kan grubu: A+
eflan yazdı:
Maliyet-tasarruf hesabını iyi yapmalısınız. Zaten araba az yakıyor. Yılda 20000 km yapmayana fuzuli. Ayrıca subapları magnezyum. İlla ki eriyecek ve yaklaşık 2000 tl masrafı olacak. Maliyet olarak bunu da ekleyin.
Ben lpg taktırıp 53 binde subap yaptırdım. Bu sürede 6000 tl kâr ettim. 1500 lpg kitine 2000 tamirine verdim. 2500 kardayım yine de. Tabi 180 tl ye motor kaskosu yapıyorlardı yaptırmadığıma pişmanım.
Bu arada 70 bin km kullanıp sorun yaşamayan kişiler de var. Benimki biraz montaj kurbanı oldu.

Benim taktırdığım lpg ler de (prins dahil) montaj kurbanı oldu. hayatımda kullandığım lpgler içinde sadece şu an kullandığım safrane (volvo motor) aracımdaki Atikerde sorun yaşamadım (araç 10 aydır bende yaklaşık 15bin km. yaptım.). hele magnezyum sübap olsa tereddütsüz taktırmam:
1- malum lpg de 3 vakte kadar kesin masraf
2- magnezyum olmasının sebebi zaten aracın az yakması için. çelik subaplı lpgler kadar yakıyor neredeyse. daha fazla tasarruf etmeye çalışmak bence risk.
lpg yerine Hidrojen tasarruf sistemlerine bakın diyeceğim ama sık sık gündeme getirmeye çalışınca komisyoncu gibi görünüyorum sanırım :(
ayrıca sadece ilk montaj masrafı ve tasarruf oranı sanki lpg den daha kötü gibi algılanıyor. oysa tam tersi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017 00:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: sabri
Araç: 2014 attrage 1.2 cvt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: b+
Hidrojen sistemi nasıl bir şey ben bilmiyorum. Açıklar mısınız?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017 16:26 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

eflan yazdı:
Hidrojen sistemi nasıl bir şey ben bilmiyorum. Açıklar mısınız?

viewtopic.php?f=48&t=9504&hilit=kim+takar+lpg+yi
ilk mesajdaki markayla başladım ancak saf hidrojen üretimi nedeniyle UCR hidrojen markasına yöneldim. tasarruf performans olarak bir fark görmesemde uzun vadede saf hidrojenin motor sağlığı için iyi olduğunu öğrendim.
https://forum.donanimhaber.com/hidrojen ... 1#46046831
linkini verdiğim forumda Xwooferx Nickli mühendis arkadaşta sanırım kendi imalatı saf hidrojen üreten cihaz satışına başladı.
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-p ... 9925/detay

Bu sistemi satan bildiğim firmaların hepsi "para iade garantisi" ile çalışıyor. yani taktınız tasarruf sağlamadı dediniz ürünü iade edip paranızı geri alabiliyorsunuz. montaj 3 saati bulabilmekte ancak sökmesi 5 dk. ile 20 dk. arasında değişir. lpg gibi söküldükten sonra uğraştırmaz: montajında kontak anahtarından elektrik alıp üretilen hidrojeni uygun yerden delmeden hava emiş sistemine veriyorlar. araca göre matkapla delmek gerekebilir ama o delikte sökülürken rahat göze batmayacak şekilde kapanıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2017 20:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: mert
Araç: Bakacaz artık
eflan yazdı:

uzun süre binmeyi düşünüyorum çok km yapmam. Bende motor kaskosu yaptırsam iyi olmazmı siz kar etmişsiniz mesela

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2017 10:42 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

nrcnft yazdı:
eflan yazdı:

uzun süre binmeyi düşünüyorum çok km yapmam. Bende motor kaskosu yaptırsam iyi olmazmı siz kar etmişsiniz mesela

Diyorsunuz ki ben kalbimi uzun süre kullanacağım şimdiden bay pass vs. yaptırayım; lpg montajı, araca yapılan cerrahi müdaheledir. aslen istenmez ancak mecburiyetten (yıllık çok km. yapmaktan) dolayı yapılır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2017 10:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: haydar
Araç: 2015 Mitsubishi Attrage 1,2 İntense
Kan grubu: Brh+
nrcnft yazdı:
Arkadaşlar aracı uzun süre kullanmayı düşünüyorum. Aracıma lpg taktırmayı düşünüyorum. ne dersiniz bu konuda?

Sevgili kardeşim, öncelikle aracın otomatik mi yoksa manuel mi bilmiyorum ama ben 2015 temmuz ayından beri MANUEL attrage aracımı lpg taktırmadan ilk sahibi olarak kullanıyorum.
Eğer yıllık 20 bin km ve üzeri yol yapacaksan düşünebilirsin. Ben ortalama 9-11 bin km arasında kaldığım için gerek görmedim. Hem iyi ki de görmedim diyorum,
zira bugün orta halli bi dizel ne yakıyorsa ben de onu yakıyorum. Bu biraz Attrage'ın benzini az tüketmesinden, biraz da mazota yapılan zamlardan dolayıdır.
Öte yandan, ne yakıyorsun dersen, ortalama şehir içinde çok sakin kullanırsam 5-5,5 lt/100 km, normal kullanım 6-6,5 lt/100 km, gaza abanırsam da 7-7,5 lt leri
görebiliyorum ama ben genel olarak hız yapmayan ve gaza pek basmayan biri olduğum için şehir içi tüketimim aşağı yukarı (yüküme göre değişebilir) 6-6,5 diyebiliriz.
Uzun yolda ise süper. Niye diyeceksin, yüksüz ve sakin kullanırsam 4,0 lt/100km yi görmüş ve benzinin ucuz olduğu dönemde lpg li arkadaşları çatlatmışımdır.
Ama normalde sakin uzun yol kullanımında 4,2-4,3 lt/100 olabiliyor. Biraz yüklüyse araba en fazla 5,1-5,2 lt olmuşumdur.
Son olarak düğünümüz vardı ve Ankara'dan Yozgat Çekerek ilçesine uzun yol yaptım. Araçta 4 yetişkin+2 çocuk + dolu bagaj vardı. Gidiş geliş toplam 580 km idi.
100 km de 5,1 lt benzin yaktım. Benzini 5,05 ten almıştım ve 0,25 kuruş yakmış oldum. Aynı yolu aynı koşullarda yapan diğer dizel araçlı arkadaşlar daha çok
yaktığını sölüyorlar. Gel de lpg taktır :D
Son olarak dediğim gibi çok km yapacaksan lpg düşün derim. Onda da sadece kaliteli marka taktırmak yetmiyor, montaj çok önemli. Diğer arkadaşlar da zaten bunu yazmışlar.
Kaldı ki ilerde çıkacak montaj kaynaklı sorunlar, gaz ayarı, yok filtre değişimi gibi bakım ve arıza masraflarının yanısıra aynı zamanda benzin almaya da devam edeceksin.
Subap olayı da cabası... Öte yandan bagajın daralacak, benzinlikte sıra da bekleyeceksin kardeşim.
Eflan'ın söylediği gibi, herşeyi hesaba katarak karar ver kardeşim. Kararın her ne olursa olsun güvenli ve kazasız sürüşler dilerim...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2017 12:06 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Ayrıca kapalı otoparklara giremeyeceksin; lpg de en "gıcık" durum bu bence.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: