Zaman: 27 Mar 2024 08:12

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 108 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 02:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: M. Asım
Araç: Fiesta-2008
Meslek: Öğretmen
El Turco yazdı:
Tamam kardes saolasin bilgilendirmen icin.linkini attigim arac icin ne dusunuyosun bu model icin durumu nasil gozukuyor sizce.

Linkini verdiğiniz araç derli toplu gibi duruyor, fiyat da gayet makul....

Ben yaklaşık 3 yıldır Carisma kullanıyorum, kronik bir soruna rastlamadım. Sadece iç plastik aksamın nazik parçaları dışında sizi tedarik etmede zorlayacak bir yanı yok. Cam düğmeleri artık gayet ucuza bulunabiliyor, bunun dışında havalandırma ızgaraları tek sıkıntı görünüyor. Motor, şanzıman, mekanik, alt takım gibi parçalarda tedarik sıkıntısı hiç yok.

Gelelim şahinle kıyaslamaya,,, ben Carismayı alırken çok sayıda piyasa aracı diyebileceğimiz araçlarla tercih sıralamasına koydum ama Carismada gördüğüm kalite ve konfor havasını onlarda bulamadığım için kararımı Carismadan yana verdim ve iyi ki de öyle yapmışım diyorum. En basitinden alt takımdan örnek vereyim, 3 yıl - 40bin km dir kullandığım aracımı ilk aldığımda yaptırdığım alt takım parçalarından maşallah hala tık ses yok ve tekrar değiştirme zamanı gelmedi bile, bu süre içinde şahin tarzı yerli bir aracın alt takımını belki 3 kez yaptırmak zorunda kalmış olacaktım.

Ben 2. eli zayıf ama kaliteli araçları alma konusunda fobimi Carismayla kırdım, şu an kalite ve konforu ile bilinen ama malesef piyasada rağbet görememiş bir araca "acaba satmakta zorlanır mıyım" ön yargısıyla yaklaşmam. Uygun fiyata alır, uzun zaman paşa paşa binerim. Kısaca Carismamdan memnunum ve daha iyisini alma fırsatım olmadıkça, mecbur kalmadıkça satmayı düşünmüyorum.

Bakımlı olduğuna kanaat getirdiğiniz bir Carismayı almanızı ve kolay satılan yerine sağlam, konforlu bir araca binmenizi tavsiye ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 08:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Araç: Outlander 2.4
Meslek: Memur
El Turco yazdı:
Tamam kardes saolasin bilgilendirmen icin.linkini attigim arac icin ne dusunuyosun bu model icin durumu nasil gozukuyor sizce.

Linkdeki araç derli toplu belliki ağır bir kazası yok, hani çizgiler düzgün. Foto yanıltıcı gibi gözüksede belli yani. Boya yapılmıi ve boyasıda masrafsız duruyor.

Fiyat özellikle çok iyi. Ama dediğim gibi iyi bir yere göstermeniz lazım, Baş ağrıtacak bir sorunla karşılaşmamak adına... Ama ufak tefek keyfe keder şeylerede takılmayın derim.

Takdir sizin, hayırlı kararlar vermeniz dileğiyle

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 09:29 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Carismanın dandik cam düğmeleri dışında sorun yok. bir oto sitesinde kullandıkça oluşan arızalardan bahsediyor. mesela ford mondeo yağ eksiltmeye başlarmış. Carisma için yazdığı tek şey: zamanla eksoz borusu paslanır! otomatik şanzumanları bile yüksek km.lerde kolay kolay arızalanmaz. zamanla gacır gucur sesi bile pek gelmez. arkadaşların dediği gibi bakımları iyi bir ustada olduktan sonra sıkıntı pek olmaz. ben siteyi bundan 5 sene önce okumuştum (siteyi unuttum) şimdilerde duyduğum ençok sorunu rolanti motoru arızası. böyle arızlar da yaşı gereği normal.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 12:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ahmet
Araç: Carisma
Meslek: Güvenlik
Kan grubu: 0+
av.ilhami yazdı:
Carismanın dandik cam düğmeleri dışında sorun yok. bir oto sitesinde kullandıkça oluşan arızalardan bahsediyor. mesela ford mondeo yağ eksiltmeye başlarmış. Carisma için yazdığı tek şey: zamanla eksoz borusu paslanır! otomatik şanzumanları bile yüksek km.lerde kolay kolay arızalanmaz. zamanla gacır gucur sesi bile pek gelmez. arkadaşların dediği gibi bakımları iyi bir ustada olduktan sonra sıkıntı pek olmaz. ben siteyi bundan 5 sene önce okumuştum (siteyi unuttum) şimdilerde duyduğum ençok sorunu rolanti motoru arızası. böyle arızlar da yaşı gereği normal.

Bilgiler tavsiyelr icin saolun arkadaslar.rolanti motoru sikintili cikarsa masrafi ne olur bana.birde satici arkadas mars almama sorunu oldu bir kac kez dedi.Mars almamasi zaman zaman buyuk sorun mu? Mesela aldm diyelim mars almayor diyelim ariza neyden kay aklidir ve maliyeti ne olur arkadaslar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 12:53 
Kullanıcı avatarı

tilki yazdı:
El Turco yazdı:

Linkdeki araç derli toplu belliki ağır bir kazası yok, hani çizgiler düzgün. Foto yanıltıcı gibi gözüksede belli yani. Boya yapılmıi ve boyasıda masrafsız duruyor.

Fiyat özellikle çok iyi. Ama dediğim gibi iyi bir yere göstermeniz lazım, Baş ağrıtacak bir sorunla karşılaşmamak adına... Ama ufak tefek keyfe keder şeylerede takılmayın derim.

Takdir sizin, hayırlı kararlar vermeniz dileğiyle

Tesekkur ederim yardiminiz icin.aracta arada mars almama sorunu varmis.uzak durmak mi lazm normal mi birde rolanti motoru arizali ise ne gibi ariza veriyor maliyeti nedir

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 14:33 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

rolanti motorunda genelde rolantide dalgalanma olur. bir miktar yakıt tüketimi artar emin değilim ama sanırım performans düşmesi de olacaktır. maliyet ne olur bilmiyorum. yakın zamanda sorun yaşayanlar cevaplaması uygun olur.
Marş almaması zamanla yıpranmadan kaynaklanan her arabada olan mormal birşey arıza durumuna göre 50-200 arası olur sanırım.
şahsi fikrim rolanti sorunu olsa bile aracın 2Bin TL. yi geçmeyen masrafı var diye düşünün. (olacak demiyorum, belki 200 TL. ile de sorun kalmaz) Bunlar yapıldıktan sonra uzun süre size masraf açmaz

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 14:48 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
rolanti motorunda genelde rolantide dalgalanma olur. bir miktar yakıt tüketimi artar emin değilim ama sanırım performans düşmesi de olacaktır. maliyet ne olur bilmiyorum. yakın zamanda sorun yaşayanlar cevaplaması uygun olur.
Marş almaması zamanla yıpranmadan kaynaklanan her arabada olan mormal birşey arıza durumuna göre 50-200 arası olur sanırım.
şahsi fikrim rolanti sorunu olsa bile aracın 2Bin TL. yi geçmeyen masrafı var diye düşünün. (olacak demiyorum, belki 200 TL. ile de sorun kalmaz) Bunlar yapıldıktan sonra uzun süre size masraf açmaz

Tesekkur ederim.mars almama durumunu normal karsilayabiliriz yani.forumda 2 gun mars almayan calismayan araba bile duymustum.rolanti motorunda sikinti varsa nerden anlayabilirim ? Rolanti motorunu yeni degistiren yada bilgisi olan arkadaslar varsa yardimci olursa sevinirim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 14:59 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

aracı çalıştırın ibre 800 devir civarında sabit duruyorsa sorun yoktur.(30 sn civarı periyotlarla yada klima açınca hafif bir dalgalanma olabilir, normaldir). ancak yakın zamanda arıza çıkaracağını nasıl anlarız derseniz o iş zor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 15:07 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
aracı çalıştırın ibre 800 devir civarında sabit duruyorsa sorun yoktur.(30 sn civarı periyotlarla yada klima açınca hafif bir dalgalanma olabilir, normaldir). ancak yakın zamanda arıza çıkaracağını nasıl anlarız derseniz o iş zor.

Tamam ustad saol.araca haftaya baktiracam byk bi sikintisi cikmazsa alacam insallah.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 16:27 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Rölanti Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç rölantide stop ediyor ya da rölanti devrinde dalgalanmalar oluyorsa, rölanti motoru arızası var demektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, motorun ateşleme, enjeksiyon ve subap sisteminde bir arıza olmamasıdır, eğer bu kısımlarda arıza varsa, sorun rölanti motorundadır denilemez. Eğer sayılan motor parçaları sağlam ve motor rölantideyken devir inip çıkıyor sabitlenemiyor veya stop ediyorsa bu durumda rölanti motorunu kontrol etmek gerekir. Rölanti motoru ve gaz kelebeği kirlenmişse, parçacılarda satılan temizleme sıvısıyla temizlenebilir, bazen kirlilik-tıkanıklık da rölanti dengesizliğine sebep olabilir.
kaynak: https://otomobilteknoloji.blogspot.com. ... izasi.html

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 17:25 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Rölanti Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç rölantide stop ediyor ya da rölanti devrinde dalgalanmalar oluyorsa, rölanti motoru arızası var demektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, motorun ateşleme, enjeksiyon ve subap sisteminde bir arıza olmamasıdır, eğer bu kısımlarda arıza varsa, sorun rölanti motorundadır denilemez. Eğer sayılan motor parçaları sağlam ve motor rölantideyken devir inip çıkıyor sabitlenemiyor veya stop ediyorsa bu durumda rölanti motorunu kontrol etmek gerekir. Rölanti motoru ve gaz kelebeği kirlenmişse, parçacılarda satılan temizleme sıvısıyla temizlenebilir, bazen kirlilik-tıkanıklık da rölanti dengesizliğine sebep olabilir.
kaynak: https://otomobilteknoloji.blogspot.com. ... izasi.html

Ilgin alakan icin tesekkur ederim ustad.Bi bakalim araca gosterim ustaya sonucu yazacam umarim bi sorun cikmazda alirim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 20:07 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

hayırlısı olsun diyelim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017 00:56 
Kullanıcı avatarı

Linkini attiğim araci bugun ustama gosterdim.Hicbir sikinti cikmadi sukur.15.500 e anlastik.Pazartesi aliyorum.Ancak bi kac arkadas cok yakar bu diye gozumu korkuttu.1.6 glx.lpg yok..kullanan arkadaslar yakit konusunda yardimci olabilir mi.Gaz taktirmam sart mi bide ona 2 bin masraf gapmak istemem.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017 15:49 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

muadillerinden fazla yakmaz belki de en az yakanıdır.
lpg günümüz şartlarda elbette daha ekonomik olacaktır ancak takıp takmamak yıllık yapacağınız km. ye göre ve bütçenize benzinin etkisine göre değişir. LPG olarak işinizi Atiker görür pahalısına gerek yok: 2 bin TL. tutmaz yani.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017 16:02 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
muadillerinden fazla yakmaz belki de en az yakanıdır.
lpg günümüz şartlarda elbette daha ekonomik olacaktır ancak takıp takmamak yıllık yapacağınız km. ye göre ve bütçenize benzinin etkisine göre değişir. LPG olarak işinizi Atiker görür pahalısına gerek yok: 2 bin TL. tutmaz yani.

Tamam tesekkur ederm.yarin aliyorum arabayi Allah bi kaza bela vermezse.LPG icin ilerde gorusunuze basvurucam.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017 23:25 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

hayırlı olsun diyelim.
tavsiyem mümkün olduğunca lpg yi geç takın en azından 1 ay kadar: aracı tanıyın yakıt durumu ,performans vs. Böylece aldığınız aracın sorunsuzluğunu test etmiş olursunuz. Ayrıca lpg taktıktan sonra muhtemel sebebin lpg olup olmadığını tahmin edip ona göre sorunu çözmeye başlarsınız. En önemlisi lpg takınca mutlaka NGK lpg buji takın ve mümkünse ekonominiz el verdiği ölçüde Bobin ve buji kablolarını değiştirin eskilerini çıkma olarak saklayın.
lpg takınca yıpranmış ama henüz hissedilmeyen bobin, buji kablosu ve lambda sensörü arızası görülebilir bunlar aracınızın yaşı ve km.si gereği normaldir. NGK lpg buji bu ateşleme sistemlerinin yükünü aldığı için sorun çıkmasını engeller. Lambda sensörünü de bir ihtimal saf alkol vs.- temizleyerek kurtarabilirsiniz.
(LPG iyi/ekonomik olduğu kadar sıkıntılı da olabilir :) )

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017 08:04 
Kullanıcı avatarı

El Turco yazdı:
Linkini attiğim araci bugun ustama gosterdim.Hicbir sikinti cikmadi sukur.15.500 e anlastik.Pazartesi aliyorum.Ancak bi kac arkadas cok yakar bu diye gozumu korkuttu.1.6 glx.lpg yok..kullanan arkadaslar yakit konusunda yardimci olabilir mi.Gaz taktirmam sart mi bide ona 2 bin masraf gapmak istemem.

Valla bence lpg taktır, 1000-1500 TL civarı tutar 2.000 TL bulmaz bence. Hemde karta taksit yapıyorlar. Muadilleri kaç yakıyormuşki buna çok diyor sivri zekalılar bende bunu anlamadım. Arkadaşda 1992 mazda 323 var 13lt lpg yakıyor... , 2000 Hyundai accent 1.5 olan arkadaş var 12 litre lpg yakıyor. 2001 Reno megan hb var 13 lt lpg yakıyor... Bu araç bunlardan fazla yakarsa gel bura yaz, özür dileyeyim... :fan:

Atiker sanırım eski model araçlarla en kafası uyuşan sistem :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017 10:38 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

tilki yazdı:
El Turco yazdı:

Valla bence lpg taktır, 1000-1500 TL civarı tutar 2.000 TL bulmaz bence. Hemde karta taksit yapıyorlar. Muadilleri kaç yakıyormuşki buna çok diyor sivri zekalılar bende bunu anlamadım. Arkadaşda 1992 mazda 323 var 13lt lpg yakıyor... , 2000 Hyundai accent 1.5 olan arkadaş var 12 litre lpg yakıyor. 2001 Reno megan hb var 13 lt lpg yakıyor... Bu araç bunlardan fazla yakarsa gel bura yaz, özür dileyeyim... :fan:

Atiker sanırım eski model araçlarla en kafası uyuşan sistem :D

aynen: ben boşuna zamanında Teleflex'e 1000 avro ödedim :kır:
şimdiki 2001 model aracımda Atiker var kullandığım en sorunsuz kit (evvelki kullandıklarım: Teleflex, prins, Zavoli, landirenzo. özellikle landirenzodan uzak durun enjektörleri hassas ,bozuluyor)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017 12:53 
Kullanıcı avatarı

Arkadaslar tesekkur ediyorum.Araci aldik sabah.gayet guzel sikintisiz bi arac gibi ilk intiba insallah.LPG taktirmaya karar verirsem onefilerinizi dikkate alacam.3 4 ay kullanalim bi bakalim.yardimlariniz icin tesekkur ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017 15:35 
Kullanıcı avatarı

El Turco yazdı:
Arkadaslar tesekkur ediyorum.Araci aldik sabah.gayet guzel sikintisiz bi arac gibi ilk intiba insallah.LPG taktirmaya karar verirsem onefilerinizi dikkate alacam.3 4 ay kullanalim bi bakalim.yardimlariniz icin tesekkur ederim.

hayırlı olsun.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 108 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye