Zaman: 28 Mar 2024 15:21

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 68 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017 16:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Araç: Outlander 2.4
Meslek: Memur
av.ilhami yazdı:
yukarıdaki fotoya tekrar baktım tavsiye yağlara göre 0/40 almanız lazım. bu durumda motorunuz hala "sıfır gibi" iken 5/40 almanız yani daha kalın yağ almanız motorunuzun yıpranmasını hızlandırır isterse dünyanın en kral 5/40 yağını kullanın.
benim araçta çoğu kişi 10/40 kullanıyor. kitapçıkta 5/30 ve 5/40 tavsiye ediliyor ben yaşı ve km.si gereği (215 Bin km.) 5/40 kullanmam gerekirken 5/30 da diretiyorum biraz eksiltme yapmasına rağmen.
(motorun yıpranmasını hızlandırır derken tabi ki 1-2 yıl için de 40 bin km. sonra gibi hemen olur demiyorum ama eskisine göre daha çabuk yıpranır özellikle motoru zorladığınızda keçeler vs. aşınır)
0/40 da yağ eksiltme gibi bir sorun olursa muhtemel sebebi daha evvel motrunuzda daha kalın ve yarı sentetik olan 10/40 kullanılmış olmasıdır. Daha kalın yağ kullanılınca yukarıda bahsettiğim özellikle keçelerdeki erken yıpranma olmuş olabilir. Ancak daha önce gittiğiniz hondacı ustanın motorunuz hakkındaki yorumuna göre hala 0/40 mobil kullanmakta eksiltme sorunu olmayacaktır.

Bende 0/40 istedim, usta ilk önce bilgisayara bakarak, fabrika servis manueli 5/30 dedi, o etiket sonradan servisin birisi yapıştırmıştır biz fabrika information'nunu dikkate almak zorundayız dedi. Sonra önceden 10/40 konulduğunu öğrenince, eski ustaya kızdı , bana araç kullanım karakterimi sordu ve araca şimdilik castrolün özel yağı var edge onun tam sentetik 5/40'ını koyalım araç çok kalın yağdaymış fazla inceltmeyelim dedi.

Yağ eksiltme önceden yapmamış ama şimdi gözlemleyeceğiz yağ eksiltip eksiltmediğini bakalım dedi. Hem Doğan beyin tavsiyesi olunca (adam makina mühendisiymiş) hemde artık yoruldum sanayide gezmekten abi... Bıraktım sabah valla... :)

Abi tek korkum otomatik vites yağını klasik usul yapacak olmazı, birde eğer yağ uzun süre değişmediyse ve sen değiştiriyorsan vuruntu yapabilir bilgin olsun dedi... Ben özellikle otomatiğinden çok memnundum inşallah beni soğutmaz... :(

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017 08:05 
Kullanıcı avatarı

Outlander aracıma sonunda 110.000 bakımını 108.835 KM'de daha fazla sabredemeyerek yaptırdım. :) Konya Bosch Car Service'de.

Castrol Edge 5W40 Tam sentetik yağ (5lt)
Yağ filtresi
Hava filtresi
Lpg Filtresi
Castrol Transmax Z Şanzıman Yağı (7lt)
Bosch Temizleme Spreyi
Davlumbaz eksik sekmanlar tamamlama
Sıvı kontrol, tamamlama ve periyodik bakım

Bujileri Bosh LPG iridyum yapacaklardı, ama üzerinde zaten iridyum buji varmış ve durumu iyiymiş, "hiç boşa para verme bunlara yazık olmasın" dediler , değiştirmediler.

Toplamda : 1.000 TL Tuttu. Aracı akabinde uzunca test ettim. Şanzıman da vuruntu olmadı, motor sesi azaldığını hatta üst devirlerde daha az sesinin geldiğini hissettim. Ataklık konusunda zaten sıkıntım yoktu. Şükür bi bakımı daha bitirmiş oldum. Yardımcı olan tüm forum dostlarına teşekkür ederim.

LPG filtre değiştirdi ama aplikasyon yapılmadı, gerek varmı ?
Araç motor ışığı bakım sonrası sönmüştü... Ama bugün sabah tekrar yandı. Kafama takıyımmı ? :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017 09:21 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Hayırlı olsun,
Ustanın yağ konusundaki cevabı gayet makul. (fiyat hariç :D ) ayrıca 5/40 aspirin gibidir her araca iyi/kötü uyar.
motor ışığı dediğiniz arıza lambası ise kafaya takmayın ama bilgisayara bağlatıp sebebini öğrenin: takmayın demekle akıldan çıkmıyor maalesef :)
lpg filtre aplikasyondan kastınız değiştiğini lpg ecu suna kayıt etmek ise yaptırmanız bir sonraki bakımı hatırlatma açısından iyidir. lpg ayarı yapmayı kast ettiyseniz lpg ayarı yaptırın: belki yanan motor lambası bu sebeptendir.
bosch lpg buji takmamalrı isabet olmuş. LPG buji de NGK hariç aldığınıza değmez. üzerindeki iridyum buji diğer markaların lpg bujilerini aratmaz. yeri geldiği için tekrar edeyim: "NGK lpg buji alın eskileri saklayın aracı saterken eskileri takar NGK yı da yeni alacağınız araca takın (çoğu araçla uyumludur zaten) "
bazıları normal buji ile iridyum buji ne fark eder diyor. aşağıda farkı göreceksiniz (NGK lpg buji aslında modifiye edilmiş iridyum bujidir)
https://www.youtube.com/watch?v=QUQ8av-9rbs

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017 09:33 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Hayırlı olsun,
ustanın yağ konusundaki cevabı gayet makul. (fiyat hariç :D )
motor ışığı dediğiniz arıza lambası ise kafaya takmayın ama bilgisayara bağlatıp sebebini öğrenin: takmayın demekle akıldan çıkmıyor maalesef :)
lpg filtre aplikasyondan kastınız değiştiğini lpg ecu suna kayıt etmek ise yaptırmanız bir sonraki bakımı hatırlatma açısından iyidir. lpg ayarı yapmayı kast ettiyseniz lpg ayarı yaptırın: belki yanan motor lambası bu sebeptendir.
bosch lpg buji takmamalrı isabet olmuş. LPG buji de NGK hariç aldığınıza değmez. üzerindeki iridyum buji diğer markaların lpg bujilerini aratmaz. yeri geldiği için tekrar edeyim: "NGK lpg buji alın eskileri saklayın aracı saterken eskileri takar NGK yı da yeni alacağınız araca takın (çoğu araçla uyumludur zaten) "
bazıları normal buji ile iridyum buji ne fark eder diyor. aşağıda farkı göreceksiniz (NGK lpg buji aslında modifiye edilmiş iridyum bujidir)
https://www.youtube.com/watch?v=QUQ8av-9rbs

Teşekkür ederim, Bir sonraki bakımda zaten sanırım bujiler eskir o zaman NGK LPG 1 bujiye geçerim. Benim LPG beyni Zavoli, enjektör vs filtreler Atiker, Tank ise Step marka ... :D Gaz ayarını kime yaptırıyım :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017 09:43 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Eniştemin Konyada iyi bir lpg ustası vardı BRC yetkili servisi honda motorlu rover'a taktırmıştı bugüne kadar hiç sorun yaşamadı. az önce telefon açtım ustanın ismini unutmuş ancak 2. OSB de dedi. oradaki BRC servislerine bir bak derim. (hala yetkili mi bilmiyoruz. brc sayfasından konya yetkili servis isimlerini okudum hatırlamadı)

LPG kitleri de aslında PC gibi toplama . geçenlerde landirenzo olan arkadaşa italyan malı ama landirenzo olmayan üniversal kırmızı renkli enjektör taktık sorunsuz biniyor. Atiker bazı modellerde bu enjekötrü kullanıyor. Landinin enjektöri iyi ama türkiyedeki lpg bozuyormuş.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017 10:45 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Eniştemin Konyada iyi bir lpg ustası vardı BRC yetkili servisi honda motorlu rover'a taktırmıştı bugüne kadar hiç sorun yaşamadı. az önce telefon açtım ustanın ismini unutmuş ancak 2. OSB de dedi. oradaki BRC servislerine bir bak derim. (hala yetkili mi bilmiyoruz. brc sayfasından konya yetkili servis isimlerini okudum hatırlamadı)

LPG kitleri de aslında PC gibi toplama . geçenlerde landirenzo olan arkadaşa italyan malı ama landirenzo olmayan üniversal kırmızı renkli enjektör taktık sorunsuz biniyor. Atiker bazı modellerde bu enjekötrü kullanıyor. Landinin enjektöri iyi ama türkiyedeki lpg bozuyormuş.

Teşekkür ederim abi, BRC'deki benim aracıma ayar yapamayabilir, Buradaki lpg ciler kendi markası dışındakine yapmıyor. 2. OSB'de sanırım BRC yok baya baktım belki taşınmış olabilir zira şehire çok uzak burası.. havaalanını bile geçince :)

Bugün bir iki Zavoli firmasının adresini aldım, bi uğrayacağım bakalım hemde eylülde Muayene var onun için sistemi kontrol etsinler. hergün yeni bir yönetmelik çıkıyor haliyle :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017 11:04 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

enişte OSB dedi ama OSB genelde fabrikaların olduğu yerdir oto servis bakım vs. pek olmaz. "ikinci....sanayi" diye bi yer varsa oralara bakılabilir. netice de yol testi yapan bir yere gidin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017 11:22 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
enişte OSB dedi ama OSB genelde fabrikaların olduğu yerdir oto servis bakım vs. pek olmaz. "ikinci....sanayi" diye bi yer varsa oralara bakılabilir. netice de yol testi yapan bir yere gidin.

Eyvallah yol testi... yapan burda zor... Ne yazıkki araba motor kapağı açınca 10w40 yağ koymadan başkasını bilmeyen, LPG ayarını şöle bi motora bakıp, "çalışmasında bir sıkıntı yok" diyip geçen usta dolu...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017 14:14 
Kullanıcı avatarı

Benim aracın ön tampon karlık'ı yok... Konyada bir parçacıda gördüm ucuzmuş... Alsam sizce kendim takarmıyım ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017 15:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bülent
Araç: Mazda 3 1.6D Impressive
Meslek: Satış Danışmanı
Kan grubu: A +
tilki yazdı:
Benim aracın ön tampon karlık'ı yok... Konyada bir parçacıda gördüm ucuzmuş... Alsam sizce kendim takarmıyım ?

Birebir uyumlu yani işlem yapmak gerekmiyorsa, ilgi aparatlarla montelemek zor değildir

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017 16:14 
Kullanıcı avatarı

__hiroshima__ yazdı:
tilki yazdı:

Birebir uyumlu yani işlem yapmak gerekmiyorsa, ilgi aparatlarla montelemek zor değildir

Teşekkür ederim üstad.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2017 08:04 
Kullanıcı avatarı

Bişey sorcam Outlander otomatikler , CVT otomatikmi ? Bugün bir hastane önünde yokuş aşağı R de iken araç kendini öne saldı... Bu otomatikler salma yaparmı ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2017 10:26 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Yokuş aşağı R de iken motor çalışmıyor ise öne salması normal: otomatiklerde sadece P kilitleme yapar. Diğer hususları bilmiyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2017 10:30 
Kullanıcı avatarı

Araç çalışır vaziyette salma yapıyor. Hani bildiğim D veya R yani N harici araç çalışır haldeyken aşırı dik olmadığı sürece salmaz diye biliyordum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2017 09:59 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Muhtemelen araç ağır olduğu içindir. hafif eğimde bile D modunda yukarı çıkarken biraz (5 sn. kadar) bekleyince geri kaçırma olabiliyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2018 10:20 
Kullanıcı avatarı

Bu sene bakım için kendim malzemeleri alıp, bir oto tamirciye kendi bakımımı yaptıracağım. Outlander sahiplerine de yol göstermesi açısından bir listeleme yapalım dedim . Markalı modelli ...
Mesela:

Motor yağı: 0w40 VALVOLINE SYNPOWER veya 0W-40 Lıque Moly SINTOIL ENERJISI
(Önceki Bakımda Castrol 5w40 koyuldu, motor gürültüsü arttı hissiyatındayım ayrıca motor yağı az bir miktar eksiltti. Çizgi MAX'da iken şu an Min ile Max arasında )

Motor yağ katkısı : LIQUI MOLY CERA TEC Seramikli Yağ Katkısı

yağ filtresi

buji değişimi ( NGK LPG Type 1) yada ( NGK FR6EI Type iridyum) veya bosch lpg buji (Çünkü daha ucuz:) )
(Bizim araçlar için iridyum iyimi olur bilemedim?)

Hava filtresi ( Açık hava filtresi düşüncem var, Boru ile farın yanındaki ızgaradan direk soğuk hava alacağım.)

Polen Filtresi

Soğutma suyu kontrolü

Klima gaz kontrolü ve klima sistem temizliği

Lpg filtresi ve LPG Sistem Bakımı FÖRCH5* uygulaması

Bonus : Araç full pasta cila , Japon araçlarının kronik sert ön koltuklarını yumuşatma.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2018 11:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
Outlander araçların orjinali iridyum buji zaten. Yağ katkısı olarak borlu önerdiklerimizi kullansan daha iyi olur. Yağlarla ilgili bir şey diyemiyorum tecrübem olmadı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2018 11:59 
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
Outlander araçların orjinali iridyum buji zaten. Yağ katkısı olarak borlu önerdiklerimizi kullansan daha iyi olur. Yağlarla ilgili bir şey diyemiyorum tecrübem olmadı.

Bor katkısı hakkında hala şüphelerim var , hani hali hazırda eldenet verisi olan bir kullanıcı ile karşılaşmadım ama yukardaki ürünü sanırım İlhami abi tavsiye etmişti.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2018 12:10 
Kullanıcı avatarı

10 yıldır kullanıyorum. İçin rahat olsun tavsiye ederim. Ama orjinal ürün olarak nnt bor kullan ya güvenilir yerden al yada n11 gibi çok sayıda satan ve olumlu oy alan yerlerden temin et. Yağ değişimi sonrası kullan ve 40-50 k da bir kulan yani 4-5 bakımda bir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2018 12:13 
Kullanıcı avatarı

Elde net veri derken sana şunları söyleyeyim
1- Araç motorunun yıpranmışlığı ile orantılı bir etkisi var yeni araçta kullansan da faydası olmaz.
2- Yakıt tasarrufu etkisi var 0,1-0,3 litre arasında azalmıştı benim coltta
3- outlander da yarım ölçü kullandım harareti ibre kalınlığında azaldı, sessizleşti .
4- Diğer bakıma 2 litre yağ eksilten dizel fiestacı arkadaş kullantı yağ eksiltmesi yarım litreye kadar indi.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 68 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye