Zaman: 28 Mar 2024 22:52

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 146 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Motor Yağı
MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2016 16:40 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Eneos iyidir. Castrol de sanıldığı kadar "en iyi" değildir. F/P açısından kesinlikle tavsiye etmem. tabii bu fiyat açısından. yoksa her markanın iyisi ve kötüsü ürünler var. mesela mobil benim için en iyi olmasına rağmen 5/40 olanı almam ama 0/40 olanını alırım.

Eneos 0 20 yağ aldım eve geldim tarihine baktım üretim 2014 yazıyor tam iki yıl beklemiş sorun olurmu acaba hiç açmadan değişsemmi acaba cevap

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2016 23:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: berkan
Araç: carisma 2003 h.back comfort 103hp 76kw
Meslek: mühendis
Kan grubu: -+
AnakinSkyWalker yazdı:
Motor eskidikçe yada daha çok km yaptıkça motor elemanları aşınıyor. Basınç altında hava sızıntısı vs olabiliyor. Bu sebeple araç yaşlandıkça daha kalın yağlara geçme ihtiyacı doğar.

Eğer aracınız yaşlı ve yağ eksiltiyorsa daha kalın yağlara geçilmesi gerekiyor. Motor durumu iyi ise 5w 30 da gider ama dediğim gibi yağ eksiltme varsa adım adım bir üst kalın yağa geçmek gerek.

Mesela bakımı yapıldıktan sonra 10bin kilometrede ne kadar yağ eksiltirse kalın yağa geçmek gerek? 5w30 genelde kullanıyom 2003 model benzinli...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2016 14:59 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Oranı bilmiyorum fakat benim aldığım iki mitsubishi de hiç yağ eksiltmedi. Lancer 130 bindeydi. Colt 80 binde ve Lpg de var üstelik.

Sizi rahatsız edecek kadar diyelim. Sürekli yağı kontrol ediyorsanız. Bir kompresyon testi yaptırıp kaçak olup olmadığına baktırabilirsiniz. Araç çok yakıp performans vermiyorsa buda gereğinden fazla yağ yaktığı anlamına gelebilir... Kesin oran konusunda tabiki bir ustaya danışmanızda fayda var.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2016 15:08 
Kullanıcı avatarı

İsim: berkan
Araç: carisma 2003 h.back comfort 103hp 76kw
Meslek: mühendis
Kan grubu: -+
Aracın motoru ve performansı en üst düzeyde, cirit atıyom düzgün yollarda.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2016 15:22 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Ata sporu yapmak iyidir ama siz yine de her yerde oynamayın :kart:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017 17:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ömer
Araç: Coşkun
Meslek: 4U3BNTakipçi
Kan grubu: B+
Merhaba arkadaşlar, ben de 99 model lpg li düz vites 1.6 glx carisma mı 4 ay önce aldım 7000 km yol yaptım castrol 5w 30 A5 yağ aldım henüz yağı değiştirmedim. Arabanın kitapçığında A3 cinsi yağ kullanın diyor ancak bana gelen yağ A5 buradaki fark nedir? Kullansam sorun çıkar mı?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017 16:08 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

aracınızın km. sini bilmiyorum ama aldığınız yağın A3 yada A5 olmasından önce şu riskleri var:
1- yıpranmış ve eski model motora 5/30 yağ ince gelebilir bu yüzden yağ eksiltme erken olabilir: sık sık yağ seviyesini ölçün
2- aracınız lpg li bu nedenle 40 numara: 5/40 gibi yağlardan almanız gerekir lpgli motor ince yağı daha çok eksiltir
3- Castrol :D Yani kaliteyi kazık fiyata almışsınız.onun yerine Motul alınabilirdi: Motul 5/30 eco-nergy aynı zamanda 30 numara olup lpg standartlarını da karşılayan bir ürün.
Sonuç: imkan varsa Motul 5/30 Econergy ile değiştirin yada 5/40 başka bir yağ ile değiştirin.
A3 ile A5 farkını bi araştıralım ama sorun olacağını sanmam: güncel üretim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017 16:29 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

ACEA Seviyeleri :

Benzinli motor yağları
A1 : Düşük sürtünme, yüksek viskozite
A2 : Genel amaçlı
A3 : Yüksek performans ve-veya uzun değiştirme periyodu
A4 : GDI benzinli motorlar
A5 : Düşük viskoziteli ve sürtünmeli, uzun yağ değiştirme
http://www.motor-yagi.com/?p=motor-yagi-numaralari
yukarıdaki bilgilere göre A3 performans demekmiş. performans genelde viskotize sıcaklığı yüksek yağlar için söz konusudur.
Sonuç: motora zarar vermez ama yukarıdaki mesajımda her maddede çıkan sonuca çıkartıyor: yağ eksiltme yapar.
değiştirme şansınız yoksa çok kafaya takmayın. aracı yeni aldığınıza göre bu yağı temizlik yağı olarak kullanın bir daha ki sefere bu yağı almayın. Motul 5/40 yada o zaman gelince mevcut tecrübenize (eksiltme vs.) başka bir yağı değerlendirelim. ama asla gidip de Castrol 10/40 vs. yarı sentetik yağ kullanmayın. tam sentetik 5/50 yada Mobilin 10/60 yağını kullanın

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2018 15:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: null29
Araç: 2001 Carisma 1.6
Meslek: boş
ben yaz kış 5 40 kullanıyorum.

Aslında ucuz 5 40 kaliteli yağlar vardır fakat anlamadığım için mecbur castrol alıyorum. kaliteli, fakat pahalı bir marka.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2018 22:00 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

5 40 castrol almayında ne alırsanız alın. hatta mobil 5 40 da almayın. k. mobilin 0-40 yağı iyidir. kaliteli f-p olarak gulf, elf, Castrol ile aynı para ama daha kaliteli derseniz de motul ve petronas alın

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2018 07:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Meslek: Memur
Motul yağa geçtim Castrol biraz gürültülü çalıştırıyordu motoru onu farkettim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2018 09:23 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Motul iyi ama biz kullanıp tavsiye ettikçe f/p özelliğini yitirmeye başladı: zamlanıyor. bundan sonra Petronas'a da bakmadan almayın derim. Yani Petronas ve Motuldan sizin alacağınız visko değerlerine göre ucuz olanı alın. tabii yağın özelliklerini okuyun ve ne istiyorsanız ona da dikkat edin. mesela Petronas 5-30 olarak 10 TL. daha ucuz ama Motul 5-30 Clean serisi dizeller (PDF) için- açıklamalarına göre- daha iyi. Motul 5-30 Eco-nergy de lpgli araçlar için daha iyi. yani pdf olmayan dizel için ve lpg siz benzinli araçlar için Petronas daha ucuz olduğu için alınabilir.
Not: benim için önemi fazla olmasa da Petronas Mercedes tedarikçisi. Mercedesin tercih ettiği bir yağ.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2018 10:06 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Meslek: Memur
Valla ben sizlerin tavsiyesi üzere geçtim bu motul yağa, memnun kaldım... Mercedese de , şahinede castrol koyarlar konyada :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2018 16:44 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Türkiye önyargılılar ülkesi: adı çıktı mı tamam: Castrol ve Mişlene o yüzden gıcığım. Bi de tavsiye isteyenlere son modellere bile çok bilmiş gibi Castrol 10/40 diye cevap vermiyorlar mı..... yaw elf 5/40 tam sentetik Castrol 10/40 dandik (yarı) sentetikten daha ucuz bunların yüzünden... pardon sayesinde :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2018 23:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: null29
Araç: 2001 Carisma 1.6
Meslek: boş
av.ilhami yazdı:
5 40 castrol almayında ne alırsanız alın. hatta mobil 5 40 da almayın. k. mobilin 0-40 yağı iyidir. kaliteli f-p olarak gulf, elf, Castrol ile aynı para ama daha kaliteli derseniz de motul ve petronas alın

hocam formuda yazdığınız cevaplardan çokça istifade ediyoruz, öncelikle teşekkür ederim. castrol almayın derken bunun sebebi castrolun pahalı olması mı? Yoksa iyi bir yağ olmaması mı?

birkaç marka için 5w 40 4 litre fiyatlara baktım(fiyatlar az çok +- oynayabilir tabi)
castrol 120 tl
mobil 90 tl
elf 75-85
gulf 70-80 tl (bulmak biraz zor gibi)

Fiyatı yüksek olan tabiki iyi olacak diye birşey yok. Gulf daha iyi diyorsanız onu alalım. Fakat f p olarak bakarak karar vermemiz gerekirse yağların performans kriterini bilmediğimizi için karar vermemiz zor. Fiyatlar yukarıdaki gibi önümüze gelirse 1,6 LPG li carismalar için hangi yağı seçmemiz daha doğru olur.

Şimdiden teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2018 12:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
İlhami abi genelde fiyatların yüksekliği nedeni ile ayni kalitede ucuz alternatifleri önerir. Bende castrol kullanmıyorum sebebi ise sahtesi bol bi ürün. Motül ve eneostan şaşmayın derim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2018 17:28 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

castrol kötü değil ama pahalı.
cebinizdeki paraya göreye, pahalıdan ucuza kalite sıralaması: Motul-Petronas, Gulf, Elf.
Eneos ve Volvalin de akılda tutulması gereken kaliteli ürünler.
Ancak motor yıpranmasından kaynaklanan yağ eksiltmeleri varsa :
+100bin km için mobil 5-50
+150bin km için de(daha fazla yağ ekisltme) mobil 10-60
buradaki km. değerleri bire bir aracın yıpranmışlığını göstermez. motora göre belki 200 bin kmden sonra mobil 5-50 yada 10-60 kullanmak gerekebilir. zira fıat grubu motor için 100 bin km.de yıpranma mitsu ve volvo için 200 bin km.de ancak olur.
Mobile geçmeden önce orjinal motorsilk yada orjinal Bor power kullanmak faydalı olabilir.
Mobilin diğer markalara göre 5-50 ve 10-60 tam sentetik yağının avantajı yıpranmış ve eksiltme yapam motorları düşünerek conta besleme vs. katkıları kullanmış olması. yani sıfır motor bir araç ile performans yarışları yapacaksanız Motul/petronas. 10-60 tam sentetik kullanılır ama yıpranmış motorda mobil 10-60 kullanılır.
Ayrıca motor yağlarının serisi de önemli mesela Motul için 8100 serisi Mobil için mobil1 serisi iyidir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2018 21:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: Fatih
Araç: Sönmez
Meslek: İşçi
Kan grubu: Arh+
Merhaba bende araniza yeni katildim İzmit'ten Lancer 1.6 2004 model için motor yagi ne kullaniliyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2018 21:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: Fatih
Araç: Sönmez
Meslek: İşçi
Kan grubu: Arh+
Araç 200 binde

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 May 2018 11:30 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

aracınızın motoru fazla zorlanmadı ise Motul 5-40 kullanın. alternatif olarak Petronas 5-40 olabilir.
bu iki yağı kullanmadan diğerlerine hiç bulaşmayın özellikle Castole.
kullanılan motor yağı değiştiği zaman daha sık motor yağı kontrol edilmeli: eksiltme var mı diye: ilk yağ değişiminde eskisine göre biraz eksiltme normaldir. ilk konulan yağdan ziyade ikinci kez aynı yağ konulunca bu ikinci de yağ kendi performansını tam gösterir.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 146 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye