Zaman: 29 Mar 2024 00:11

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 941 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 44, 45, 46, 47, 48  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2017 18:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: erdem
Araç: 2006 Colt 1.3 İnvite
Meslek: Memur
Kan grubu: 0+
Evet ayarı 3000 devirden sonra %20 den %15 e çektim. Geçiş sıcaklığı 40. Çok bir fark olmadı. 30 dan 28 kuruşlara filan düştü. Ama dediğim gibi, her büyük ve uzun yokuşlarda benzine atarım, her yarım saatte 2 dakika benzinde kullanırım, uzun yolu bitirirken son 10 km benzinde kullanırım. Motor lpg ye geçmeden hareket etmem vs gibi faktörler de var.

Ama işte acımayıp, 3500 devirden sonra %10 desem ne kaybederim acaba? Km de 5 kuruş kar etsem 10.000 km de 500 tl eder. 40.000 km de üst kapak parasını çıkarmış oluyorum. Ama işte bobin buji masrafı filan da var. Hangi ayarlarda kullanmalıyım sizce?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2017 19:15 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
Bildiğim şekli dedim. sakin kullanıp sizin kullandığınız yolda 20 kuruşu geçmem maliyet olarak şahsen 40 bin km sonra ise size göre 4 bin lira cebimde kalır. :ROFL:
Bundan sonraki bilgileri sizin tecrübenizle öğreneceğiz artık :crazy:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 01:05 
Kullanıcı avatarı

Bugün hava yağmurluydu. O yüzden daha yavş gittim. Yakıt 6.0 gösterdi tüm yol yağışta yaklşık 450 km yol ortalaması olarak. Tam hesaplamadım ama 22 kuruş gibi oluyor sanırım.
Yalnız bir şey sormak istiyorum:
Mivec motor hangi devir veya basınçtan sonra performans zamanlamasına geçiyor? Yani otobanda giderken maximum kaçla gidersek mivec in performans modunda geçmemesini sağlarız?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 09:28 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
erdemmm yazdı:
Bugün hava yağmurluydu. O yüzden daha yavş gittim. Yakıt 6.0 gösterdi tüm yol yağışta yaklşık 450 km yol ortalaması olarak. Tam hesaplamadım ama 22 kuruş gibi oluyor sanırım.
Yalnız bir şey sormak istiyorum:
Mivec motor hangi devir veya basınçtan sonra performans zamanlamasına geçiyor? Yani otobanda giderken maximum kaçla gidersek mivec in performans modunda geçmemesini sağlarız?

Mivec açması denilen performans durumu 3500 rpm. ile başlar.
yukarıda motor lpgye geçmeden hareket etmem demişsiniz ancak yanlış anlamadıysam lpgye geçene kadar -uzun süre rolantide beklemek hem zararlı deniyor hem de boşuna yakıt ve zaman kaybı: onun yerinde 3bin deviri geçmeden sakin bir şekilde 2bin devir civarı aracı kullanmak daha sağlıklıdır.
lpg ye geçiş olarak 40 derece ayarlamanız çok iyi olmuş :good: Bu durumda zaten motorun lpg ye geçişini beklemeye de gerek kalmamış. yine de soğuk motorda 3 bin devir yapılmaz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 09:40 
Kullanıcı avatarı

Motor 3000 lerden sonra fırlamaya ve benzini sömürmeye başlıyor. En verimli yakıt tükettiği en uygun tork durumu 2200 devirdir ( vites değişimini bu yüzden bu devirde tavsiye eder kitapçık). Bu da beşinci viteste 80 Km nin biraz üzeri sanırım. Yani en uygun yakıt tüketimi değeri, eğer düz yoldaysan 80-90 km hız arasıdır. Motoru yormaz hararete maruz bırakmadan mırıldanarak yol alırsın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 10:07 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
en uygun yakıt tüketimi değeri, eğer düz yoldaysan 80-90 km hız arasıdır. Motoru yormaz hararete maruz bırakmadan mırıldanarak yol alırsın.

araçtakiler de ne zaman varacağız diye dırdırlanarak :D Şaka bi yana ben 1 senedir 90 civarı gitmeye çalışıyorum daha rahat yorulmadan gittiğimi farkettim: :fan: yol belki 30 dk. uzuyor ama yolculuk bitince yorgunluk az oluyor. :dus: tabi bu durum biraz da yaş işe ilgili sanırım. :roll:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 10:27 
Kullanıcı avatarı

Aynen, iş aracını kullanırken wc ye yetişcek gibi heryere sokuyon arabayı, virajlarda bile araç solluyorum. Ama bu mecburiyetten oluyor geriyor insanı. Özel aracımı kullanırken bende sakin kullanıyorum. Geçicem yol verecem yol alacam vs. muhabbetine girmiyorum gamyoncu arkadaşların arasında dümdüz 90 la tıngır mıngır gidiyorum. Çevreye bakıyorum, araçtakilerle sohbet ediyorum, radyoyu bile az açıp onun yerine yol ve araç sesini dinliyorum. Hoş zevkli bir seyehat oluyor. Tabi zevk meselesi bunun ama yaşla da ilgisi olduğuna katılmıyorum. bardak dipli gözlük takan yaşlı amcalardan bile 150 ile gideni var .

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 10:39 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
Aynen, iş aracını kullanırken wc ye yetişcek gibi heryere sokuyon arabayı, virajlarda bile araç solluyorum. Ama bu mecburiyetten oluyor geriyor insanı. Özel aracımı kullanırken bende sakin kullanıyorum. Geçicem yol verecem yol alacam vs. muhabbetine girmiyorum gamyoncu arkadaşların arasında dümdüz 90 la tıngır mıngır gidiyorum. Çevreye bakıyorum, araçtakilerle sohbet ediyorum, radyoyu bile az açıp onun yerine yol ve araç sesini dinliyorum. Hoş zevkli bir seyehat oluyor. Tabi zevk meselesi bunun ama yaşla da ilgisi olduğuna katılmıyorum. bardak dipli gözlük takan yaşlı amcalardan bile 150 ile gideni var .

yaş derken elbette kullanım tarzı kişiden kişiye değişir genç olup sakin kullanan da vardır falan. belki de bendeki değişim doygunluk da olabilir:uzun yolda basabilen araçlara bindim çok şükür: Volvolar Mitsubishiler hepsi de iyiydi, hepsi de iyi doyurdu :kart:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 10:43 
Kullanıcı avatarı

Volvo demişken, Volvo xc70 ler dışardan imrenerek baktığım ama fiyatı ve yakıtı yüzüden binemediğim (Fiyatı düşük olanlarda 300 bini devirmişler onlarda da her an arıza çıkabilir diye korktum) 200 beygirlik araçlar oldu. Onları kullanma şansınız oldu mu o araçlar nasıldır ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 10:58 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

C70 T5 kullandım: 225 beygir.
Mitsubishi ve Volvoda yüksek km.den kaynaklı sorun olmaz. xc70 lerde 2005 yılına kadar olanlarda kronik arıza otomatik şanzımandır. 99/2001 modellerde elektronik gaz kelebeği (ETM) klasik sorundur ama etm değişince (dolar kuru düşükken 2 bin TL. idi) sorun tekrarlamaz. onun dışında korkulacak masrafı yoktur. avrupa ve amerikada özellikle çiftçiler ve veterinerler çok kullanır. volvo ile mitsubishiyi kıyaslarsak: yol tutuş volvonun daha iyidir daha keyiflidir ama sorunsuzluk elbetteki mitsubishidir. neticede volvo da kaliteli f/p araçtır. özellikle kendine has ses sistemleri- Alpine- harikadır. yedek parça fiyatları pahalı değildir hatta Mitsudan ucuzdur. volvo motor, şuan trafikteki ençok yol yapan (+2milyon mil/3milyon km.) ve yapmaya devam eden motordur. (kısmi rektefe var mı bilmiyorum ama resmi olarak durum bu)
Sonuç: Volvo almaktan sırf km. yüksek diye korkulmaz.
adam rekorları gene kırmış yaw:
http://www.otohaber.com.tr/galeri/otomo ... ekor-kirdi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 23:40 
Kullanıcı avatarı

biraz araştırdım,
şurada da 3500 diyorlar.
https://www.evolutionm.net/forums/04-06 ... -work.html
Ancak mitsubishi'nin kendi sitesinden bir veri elde edemedim.
Yani 120 yi geçmemek gerekiyor uzun yolda, zira 5. viteste 3500 devirde 120 kmh ile gidiyor araba sanırım...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2017 19:07 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

performans kullanım 120 km/h de başlar Yani maliyet olarak yakıt+Radar cezası olarak hesaplamak lazım :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017 01:31 
Kullanıcı avatarı

Yolumun 3 te 1i otoban, yarısı 2x2 şeritli şedirler arası yol. geri kalanı ise max 90 yapabildiğin ama virajlar nedeniyle yapamadığın yol.
Hız kurallarını çiğnemeden yol alırım. Ayrıca radarlar için radarbot diye bir app var. tavsiye ederim. ne kadar kullanıcı artarsa, o kadar doğruluk payı artıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017 09:43 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

şöyle bişeyler var ama ne kadar işe yarar bilmem: benim yasa dışı şeylerle işim olmaz :D
https://tr.aliexpress.com/item/ENKLOV-Y ... eLevelAB=5

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017 20:36 
Kullanıcı avatarı

Araştırdım. Bu radar ikazı cihazını taşımanın çok büyük para cezası varmış. Benim söylediğim aplikasyon ,kullanıcıların girdiği ortalama veriler üzerinden uyarma yapıyor. Tamamen yasal. Radarların yeri belli zaten.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2017 07:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: Umut rıza
Meslek: İnşaat mühendisi
Kan grubu: Arh+
Coltu bilmem ama outlanderda boş iş lpg uzun yolda titiz ölçüm yaptım brnim 2.4 outlander 100 km de 55 tl benzin, 100 km de 50 tl lpg harcıyor ikisinide opetten aldım daha lpg koymam arabama

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2017 15:21 
Kullanıcı avatarı

Arkadaş bende 2.0 sport var s.içi 10 litre yakiyorum. 30 lira yapar. Hadi otomatik 2 litre fazla yaksin 36 lira yakmalı. Ya gaz aldigin yerde yada aracında bir anormallik var. Bence sorunu tespit etmeye çalış.
Yeni bi başlık açarak LPG hilelerini anlatan bir yazı paylaşıcam

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2017 17:09 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Umutrıza yazdı:
Coltu bilmem ama outlanderda boş iş lpg uzun yolda titiz ölçüm yaptım brnim 2.4 outlander 100 km de 55 tl benzin, 100 km de 50 tl lpg harcıyor ikisinide opetten aldım daha lpg koymam arabama

TL. leri Litre yaparsanız mesajınız daha iyi anlaşılacaktır. (obejtif yakıt hesabı litre tüketimdir)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2017 18:36 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar ilk defa uzun yolda 2003 model 2.0 sport manüel outlanderi test ettim. Sinir edecek kadar sakin kullandım. 90 km hız civarı ankaradan kocaeline gittim. 344 km lik yol gidebildim ve depoyu doldurdugumda 27.14 litre gaz aldı. Yol bilgisayarim depo bittiğinde 7.4 litre ortalama demesine rağmen 7.89 litre lpg tüketimi verdi. Lpg yi ucuz almam nedeni ile 2.85 x 7.89 = 22,5 kuruş tüketim değeri gördüm. Hadi böyle bir fiyat aşırı deyip 3 liradan hesaplasam yine de 23.67 kuruş cikiyor. Benzinde ise 30 km kadar sürerek sakin kullanım 6,8 litreyi yakaladım. Aşırı agresif kullanmama şartıyla 100- 120 hız arası tüketim ortalaması benzinde 7,5 - 8 litre arasındaydı.
İşin garip tarafı fabrika verisi 7,7 iken yol bilgisayarında nerdeyse 1 litre daha az hesapladı. Lpg depo ile bilgisayar ölçümleri arasında farkın az olması da tuhaf geldi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2018 11:07 
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
Arkadaşlar ilk defa uzun yolda 2003 model 2.0 sport manüel outlanderi test ettim. Sinir edecek kadar sakin kullandım. 90 km hız civarı ankaradan kocaeline gittim. 344 km lik yol gidebildim ve depoyu doldurdugumda 27.14 litre gaz aldı. Yol bilgisayarim depo bittiğinde 7.4 litre ortalama demesine rağmen 7.89 litre lpg tüketimi verdi. Lpg yi ucuz almam nedeni ile 2.85 x 7.89 = 22,5 kuruş tüketim değeri gördüm. Hadi böyle bir fiyat aşırı deyip 3 liradan hesaplasam yine de 23.67 kuruş cikiyor. Benzinde ise 30 km kadar sürerek sakin kullanım 6,8 litreyi yakaladım. Aşırı agresif kullanmama şartıyla 100- 120 hız arası tüketim ortalaması benzinde 7,5 - 8 litre arasındaydı.
İşin garip tarafı fabrika verisi 7,7 iken yol bilgisayarında nerdeyse 1 litre daha az hesapladı. Lpg depo ile bilgisayar ölçümleri arasında farkın az olması da tuhaf geldi.

Arkadaşlar kocaelinden LPG alınca yukarıdaki hesaplamayı yapmıştım. 2.85 ucuz etin yahnisi olmuş. Dönüşte aynı yolda aşağı yukarı aynı şekilde kullandım ve 280 km de gaz bitti. Ortalama tüketim ise 8.3 olarak gösterdi bilgisayar giderken gösterdiği rakam 7.4 tü. Neredeyse 1 LT fazladan yakıt yakarak 100 km yol katetti. Lpg nin kalitesi düşükmüş. Yoldan aldığım lpg ise kaliteli olduğundan dolayı 7.4 e yine düştü. 3 liradan aşağı gaz satan yerlerden şüphe etmekte fayda var yol bilgisayarınıza dikkat edin. Normalden fazla ölçümler yapıyorsa o GAZ istasyonundan uzak durun. Bu yaşadığım 2. sorunlu LPG istasyonu oldu.
Aracın makul bir lpg kalitesi ile sakin kullanım 7,9 litre ş.dışı tüketimi olduğuna kanaat getirdim. 3 liradan hesaplarsak o da 24 kuruş yapıyor.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 941 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 44, 45, 46, 47, 48  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye