Zaman: 28 Mar 2024 18:32

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 80 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2010 13:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yasin
Araç: 1990 Lancer Special Edition :)
Meslek: Biomedikal
geoshin yazdı:
abi çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler soruma verilebilcek en net cevaplardı böyle güzel paylaşımarınız içinde tekrar tekrar ve yeniden teşekkür ediyorum çalışmarınızın devamı diliyorum.

Rica ederim ne demek, faydalı olabildiysem ne mutlu bana, seni ve aracını aramızda aktif olarakgörmek isteriz ;)

umera yazdı:
Harika bir çalışma olmuş.
Paylaşım için tşk.ediyorum.

Rica ederim, beğenmenize sevindim :)

Follow Me Home - Uğurlama & Karşılama Işığı Modülü İçin Lütfen Aşağıdaki Linke Tıklayın.
http://www.mitsubishiclubturkey.com/viewtopic.php?f=37&t=2405

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2010 04:10 
Kullanıcı avatarı

İsim: bekir
Araç: 2002 1,6 avance hp
ellerinize sağlık gerçekten sizi taktir ediyorum arabasına sevdalı dedikleri siz olsanız gerek tekrar kolay gelsin

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2010 11:55 
Kullanıcı avatarı

kupelioglu yazdı:
ellerinize sağlık gerçekten sizi taktir ediyorum arabasına sevdalı dedikleri siz olsanız gerek tekrar kolay gelsin

:oops: Estağfirullah utandırıyorsunuz beni, Teşekkür ederim ;)

Follow Me Home - Uğurlama & Karşılama Işığı Modülü İçin Lütfen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2010 22:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: gökhan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: kuaför
Kan grubu: 0+
ellerine sağlık paylaşım güzel olmuş bende led sis farı yaptım ama şu resimleri nasıl yüklicem bilmiyorum bi yardımcı olsanız belki diğer arkadaşlarada örnek olur

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2010 09:45 
Kullanıcı avatarı

salonkybele yazdı:
ellerine sağlık paylaşım güzel olmuş bende led sis farı yaptım ama şu resimleri nasıl yüklicem bilmiyorum bi yardımcı olsanız belki diğer arkadaşlarada örnek olur

Sağolun ;)
Led sis farını merak ettim, bir gündüz farıda ben düşünüyorum ama kararsız kaldım.

Fotoğraf ekleme kısmını acizane anlatayım.

İmageshack.us sitesine girin, ortam yüklemesine girin, oradan browse ye tıklayıp yükleyeceğiniz fotoğrafları seçin, boyuttan 800x600 ü seçin ve küçük resim ekle yi hayır seçin, daha sonra yükleyin, forumun mesaj yazma panosunu editör şeklinde açıp üstteki kodlardan Img ye basarak içine yüklenen fotoğrafların linklerini yapıştırın - eğer tek fotoğraf ise forum kodu yazan linki direkt olarak forumun mesaj yazma panosuna yapıştırın
işlem bitince önizleme den bakın mesaj düzgünse gönder deyin bizde görelim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2010 10:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: emre
Araç: 1990 MİTSUBİSHİ LANCER
Kan grubu: BRH-
Aynı araç sahibiyim. Faydalı bilgiler aldım. Emeğine sağlık.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2010 21:02 
Kullanıcı avatarı

luckyfisher yazdı:
Aynı araç sahibiyim. Faydalı bilgiler aldım. Emeğine sağlık.

Faydalı olabildiysem ne mutlu bana.
Teşekkürler...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2010 22:50 
Kullanıcı avatarı

Araç: lancer
Kan grubu: a
size yine soru soracağım ama öncesinde şunuda söylemek istiyorum.... abi hep uçuk kaçık sorular soruyor gibi gelsede merak ettiklerimi soruyorum yani iş olsun diye değilde hakkaten yapılabilirmi diye düşündüklerim ve yaptırmayı düşündüklerimi soruyorum. sorduklarımla sizi sıkıyor veya boşa zaman harcadığınızı düşünüyorsanız şimdiden özür diliyorum.

ilk sorum:sorum şu benim arka stoplardan biri kırık ve değişik bir şeyle yamamışlar şimdide uzunlardan biri kesti. yapmak istediğim ön ve arka far stop sinyal ne varsa değiştirmek istiyorum fakat orjinaliyle değilde daha şatafatlı bir şey olsun istiyorum tamda bu noktada size danışıyorum. 90 model lancer a orjinalden başka takılabilecek bir şey bulunurmu sizce.

ikinci sorum: gösterge panelini sökmüştünüz bir çalışmanızda merak ettiğim şey göstergeler aydınlatma dahil komple değişebilirmi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2010 01:32 
Kullanıcı avatarı

geoshin yazdı:
size yine soru soracağım ama öncesinde şunuda söylemek istiyorum.... abi hep uçuk kaçık sorular soruyor gibi gelsede merak ettiklerimi soruyorum yani iş olsun diye değilde hakkaten yapılabilirmi diye düşündüklerim ve yaptırmayı düşündüklerimi soruyorum. sorduklarımla sizi sıkıyor veya boşa zaman harcadığınızı düşünüyorsanız şimdiden özür diliyorum.

Afaki bir proje yada soru göremiyorum ayrıca herhangi bir sıkılma flanda yok bende bu sebeple, aksine elimden gelen yardımı yapabilmek beni herzaman mutlu eder, ve sorularınızı zevkle yanıtlıyorum, lütfen bu tarz kuruntulardan arının ;)

geoshin yazdı:
ilk sorum:sorum şu benim arka stoplardan biri kırık ve değişik bir şeyle yamamışlar şimdide uzunlardan biri kesti. yapmak istediğim ön ve arka far stop sinyal ne varsa değiştirmek istiyorum fakat orjinaliyle değilde daha şatafatlı bir şey olsun istiyorum tamda bu noktada size danışıyorum. 90 model lancer a orjinalden başka takılabilecek bir şey bulunurmu sizce.

Uzunlardan biri kesti derken uzun far kombinasyonunda farlardan birisi yanmıyormu?
En yakın ve benzeri Galant stobu olabilir derim ama o bile ölçü olarak çok farklı, açıkçası bende gövde rengine (gümüş gri)yakın ama uçuk tonda bir filmle kaplamayı düşünmüştüm ama zor...
İnternette satılık ilanına rastladığım 91 model Almanyadan getirilmiş 91 Lancer da bizim stoplarda sarı olan sinyal bölümü şeffaftı, ve ön sinyallerde şeffaf ve hafif farklı (ae92 kasa yani efsane kasa öncesi corolla sinyali gibi) ön sinyaller internette var ama normale göre 2 - 3 kat pahalı, bahsettiğim 91 lancer da olan stoptan da ne duydum ne gördüm, TR de bulunurmu bilmem :)
Ben esasen orijinal görünümünden memnunum ve beğeniyorum. Sizede mümkünse stanley marka yeni bir stop öneririm (belkide fazla orijinalciyim bilemiyorum :))

geoshin yazdı:
ikinci sorum: gösterge panelini sökmüştünüz bir çalışmanızda merak ettiğim şey göstergeler aydınlatma dahil komple değişebilirmi.

gösterge değişimi konusunda direkt uyacak bir model sanmıyorum, bizim aracın göstergelerinin elektrik ve km soketi tamamen geçmeli, yenisi için hangi kablo nerden geliyor v.b. bulup uyarlamak lazım, evvela yeni göstergenin yerine oturması ve sırıtmayacak şekilde olması çok zor bence :)
Eğer mevcut göstergenin aydınlatmasını değiştirmek istiyorsanız ise birkaç bilgi vereyim
gösterge aydınlatmasındaki orijinal ampullerin üstünde yeşil şapkalar var, ve maalesef gösterge kağıtlarınında arka yüzeyi yeşil, yani siz lambayı beyaz yada sarı bile yapsanız yine yeşil bir tonla ışık veriyor ve potluklar oluşuyor (bizzat denedim)
bunun yerine göstergeye üstten ledlerle ışık vermek flan olabilir belki ama hoş olacağını sanmıyorum...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2010 13:17 
Kullanıcı avatarı

abi uzun kesti derken sol farda uzun yanmıyor zaten farları değiştirmek isityordum buda bahanesi olsun istedim ama başka bir tarz far istiyorum ille mitsibushi farı değil başka modelde olur az kaportayla oynanıp uyacak vasra ben resimleri doğru eklediysem aşağıdaki gib ilginç güzel ve değşik olmasını istiyorum. arabamında farlarımında.

Resim

Uploaded with ImageShack.us

Resim

Resim

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2010 11:55 
Kullanıcı avatarı

bunlarda üst model lancer ama sanki bana uyar gibi geldi örnek olsun diye koyuyorum

Resim

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2010 12:41 
Kullanıcı avatarı

geoshin yazdı:
abi uzun kesti derken sol farda uzun yanmıyor zaten farları değiştirmek isityordum buda bahanesi olsun istedim ama başka bir tarz far istiyorum ille mitsibushi farı değil başka modelde olur az kaportayla oynanıp uyacak vasra ben resimleri doğru eklediysem aşağıdaki gib ilginç güzel ve değşik olmasını istiyorum. arabamında farlarımında.

Resim

Resim

Resim

Resim

Sol uzun farın yanmaması elektriksel bir sorun ama, far yanmıyor diye farı değiştirmeye yer arama :D

Turuncu araç baştan yapılmış resmen, yalnız abartılmış epeyce...
bizim araca göre modifiye stop - far sinyal bulmuşlar yada elde yapmışlar diyeceğim ama elde yapmaya hiç benzemiyor, bunları bulman bence imkansız gibi :)
Kaportayla hafif oynamayla oturacak bir model ben hatırlayamıyorum, en basiti olarak Galant dedim ama onun stop 2 parça bizim tek ve galantta olan stobu Lancer a takmak iş değil bence
Valla seni ikna etmek için değil ama bence arabalarımızın orijinal hali gayet güzel :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2010 12:43 
Kullanıcı avatarı

geoshin yazdı:
bunlarda üst model lancer ama sanki bana uyar gibi geldi örnek olsun diye koyuyorum

Resim

Resim

Bununda stobu iki parça bizim tek, bunu uydurman için de kaput ve arka kısımda ciddi kaporta düzeltmeleri doldurmalar v.b. gerekecek, ciddi emek ve işini adam gibi yapacak adam lazım ha birde en önemlisi bu stopların temini ve para :D
Güzel kardeşim aracın orijinal hatlarına sorunsuz monte edilebilecek birşeyler bulabilirsen al bence, şahsen turuncu fotoğraftaki gibi flan birşeyler için ülkemizde çok ciddi paralar ve orofesyonel ekip lazım, ikisi de var dersen olmaz değil :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2010 01:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: nuri
Araç: mitsubishi lancer
benım lancerın kalorıfer göstergesındekı yesıl ısıklar bı yanıyo bı yanmıyo onu nası yaptırabılırım yardımcı olurdanız sevınırım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2010 13:50 
Kullanıcı avatarı

Aramıza hoşgeldiniz, kendinizi ilgili bölümde tanıtırsanız seviniriz, kendiniz yapacaksanız tarif edeyim,
nasıl yaptırabilirim demişsiniz işinin ehli bir elektrikçi sorununuzu çözecektir ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2010 12:08 
Kullanıcı avatarı

İsim: ismail
Araç: lancer 1990
arkadaşlar 90 model lancer bendede var ama ilçede bulunduğumdan doğru dürüst anlayanını bulamıyorum. şu an arabamda marş basmasına karşın çalışmama arızası var. salarak çalışıyor(onuda fazla gaza boğmazsam) ama normalde çalışmıyor. marş a çok yüklendiğimizden belli süre sonra marşta yavaşlıyor ve çalışması dahada güçleşiyor... acaba aküdenmi diye düşündüm fakat akümde şarjlı gösteriyor, gazcıya götürdüm bir problem gözükmüyor dedi, acaba elektrik kesintimi yapıyor anlamadım. birkaç defa ustaya götürdüm ama 3 defadır bu sorunla uğraşıyorum.... bi tavsiyesi olan varmı.... teşekkürler.
unutuyordum. eğer akü almam gerekirse, japon arabaları için 45 amperlik dartip akü...(internette gördüm)mü sağlıklı olur, yada kendimce daha iyi olacağını zannettiğim 60-70 amperlik bir akümü alayım...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2010 23:26 
Kullanıcı avatarı

Konu amacını aşıyor ama :)

4. Jenerasyon 90-91 Lancer Üzerindeki Sorunlar ve çözümleri diye bir konumu açsak :)

Nerelisiniz? İlçe demişsinizde.

Bizim araçlarımız otomatik jikle yani gaza basmadan ve jikleyi çekmeden çalışabilen araçlar, ben kontağı çevirip başka birşey yapmadan gaz kesici rölesinin tık sesinden sonra ikinci bir tıklama olmadan aracımı çalıştırıyorum. Normalde sağlıklı bir motor herdaim kolay çalışmalıdır, zor çalışmaya o kadar sebep etken ki, bunlardan bazılarını sorayım, cevaplarınıza göre hareket edelim.

zor çalışma problemini yalnızca sabah motor soğukkenmi yapıyor yoksa herzamanmı?
karbüratör ayarını en son ne zaman yaptırdınız, gaz ayarında biryerleri bantlama tel yada bez ile hava giriş ağzını kapatma gibi işlemler yapan oldumu ve benzinde stabil çalışıyormu?
Subap ayarını en son ne zaman yaptırdınız kaç km oldu?
buji ve buji kabloları ne zaman değişti kaç km oldu?
kaç numara yağ kullanıyorsunuz, ne zaman değişti
distribütör kapağı yakınlarda değiştimi yada hiç temizlendimi?
Gaz ayarınızı bilgisayarlı olarak yaptırdınızmı? aracın gidişinde ve çekişinse bir sorun varmı
Hava filtresi ne zaman değişti kaç km oldu?

bu kriterler çalışma problemi için önemlidir mesela subaplar sıkıysa zor çalışır sıkıldıkça çalışmaz hale gelir, vurdurunca çalışır
bujiler eski ve kurumlanmışsa zor çalışır
yağ kalın ise motor zor çalışır (henüz o kadar soğuk olmadı hava ama)
karbüratör ayarı ve gaz ayarı iyi değilse zor çalışır........
liste uzaar gider :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2010 10:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: ismail
Araç: lancer 1990
İlgilendiğin için teşekkür ederim. aynen dediğin gibi arabanın bujilerini değiştirdik(hatta benim arabadaki normal bujileri usta bunlar bu arabaya olmaz diyerek kalem buji taktı). bu arada ateşlemi sistemini daha önceden değiştirmiştik(hoşuma gitmedi ama).onunda platini değiştirdi. dediğim gibi aküde biraz yavaşlayınca aküyüde değiştirdim,72amperlik bir akü aldım. şu an çalışmada bir problemim yok......ama bu arabanın dilinden pek anlayamadığımızı düşünüyorum.....kütahyalıyım ve ilçede kalıyorum dedimya, benim arabadanda burada bir tane var başka yok buda usta,parça,tecrübe,v.s. sıkıntıları beraberinde getiriyor... kendi kendime bazı ufak sorunları aşmaya çalışıyorum ama yabancı kaldığım yerler çok olduğundan(tamemen yabancı olduğumdan) kendime güvenimde azalıyor, yada takıldığım yerde nasıl bir yol takip edeceğimi,yada bu konuda uzman birini bulamama endişesinden bir sorun çıkar diye korkuyorum...
Açmış olduğunuz konu dışına çıktığım için özür dilerim... bilgilendirmeleriniz için herkese Teşekkür ederim.

En son ismail tarafından 01 Ara 2010 10:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: 3. Stop Montajı
MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2010 10:43 
Kullanıcı avatarı

Önce farkedilebilirlik sonra ise estetik sebebiyle bir 3. stop takmayı düşünüyordum epeydir, ama birçok araçta bildiğimiz cama yapışan ve orijinal gibi duracak bir 3. stop, piyasada satılan şerit gibi ince ledli ürünleri beğnmedim, arayışlarım sürse de netice elde edememiştim, artık hurdacılardan flan bakacaktım.
Bir arkadaşım sağolsun malzemecide gördüğü bu stobu benim için alıp bana yolladı ve mutlu sona ulaştım :)

Resim

Birkaç araç geriden bile fark edilebilmek için en iyisi 3. stobu camın üstüne monte etmek diye düşündüm, stop sinyal v.b. kabloları arka koltukların sol - arkasından geçiyor, koltukların yan desteğini ve direkteki pandizotu söktüm (onları çekmemişim maalesef :()
Resim

Kablo demeti içinde siyah kalın kablo şase yani - yeşil kırmızı çizgili kablo ise fren müşüründen gelen kablo yani +,
Resim

Camın orta üst hizasını içerden kolonya ve kuru peçete ile silip iyice temizledikten sonra, yapışma kalitesini artırmak için camı ve çift taraflı bantı biraz ısıttım (saç kurutma makinesi v.b.)
Camlar buğulanıp reziztansı açınca 3. stobun içindeki buğu nasıl gidecek diye düşünüyordum ama rezistans çizgilerinden birisi stobun içinde kaldı çok şükür :)
Resim

Sonrasında kabloları ekleyip deneme yaptıktan sonra ipek bant ile kapladım.
Resim

Ok işaretiyle çizdiğim yerin altı boş, incelediğimde emniyet kemeri makarası için bırakılmış bir yer olduğunı anladım, ama kemerin çıkacağı ve rahat sarılabileceği bir ortam yok, aslında arka koltuklarda üstten kemerli olsa daha iyi olurdu.
Resim

İşte sonuç, aslında enine daha ince ve boyuna daha uzun olan 3. stopları daha çok beğeniyorum ama buda güzel oldu.
Resim

Üstten ve alttan görünebilirlikte çok önemli, bu fotoğrafla stobun testi geçtiğini görüyoruz :)
Resim

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2010 10:55 
Kullanıcı avatarı

ismail yazdı:
İlgilendiğin için teşekkür ederim. aynen dediğin gibi arabanın bujilerini değiştirdik(hatta benim arabadaki normal bujileri usta bunlar bu arabaya olmaz diyerek kalem buji taktı). bu arada ateşlemi sistemini daha önceden değiştirmiştik(hoşuma gitmedi ama).onunda platini değiştirdi. dediğim gibi aküde biraz yavaşlayınca aküyüde değiştirdim,72amperlik bir akü aldım. şu an çalışmada bir problemim yok......ama bu arabanın dilinden pek anlayamadığımızı düşünüyorum.....kütahyalıyım ve ilçede kalıyorum dedimya, benim arabadanda burada bir tane var başka yok buda usta,parça,tecrübe,v.s. sıkıntıları beraberinde getiriyor... kendi kendime bazı ufak sorunları aşmaya çalışıyorum ama yabancı kaldığım yerler çok olduğundan(tamemen yabancı olduğumdan) kendime güvenimde azalıyor, yada takıldığım yerde nasıl bir yol takip edeceğimi,yada bu konuda uzman birini bulamama endişesinden bir sorun çıkar diye korkuyorum...
Açmış olduğunuz konu dışına çıktığım için özür dilerim... bilgilendirmeleriniz için herkese Teşekkür ederim.

Rica ederim ne demek, faydalı olabildiysem ne mutlu bana
Bizim araçların motoru hyundai excel ile aynı aslında, işin ehli herkesin anlayabileceği araçlar, neticede son teknolojiye sahip bir araç değil ama büyükşehirlerde bile adam gibi usta bulmak zor hakikaten.
Birde ateşleme sisteminde ne değiştirdi? Bizim araçların orijinalinde platin ve meksefe yok, ateşleme modülü var endüksiyon bobini içinde, değişen tam olarak neler anlayamadım ateşlemeyle ilgili.

Sorunlarınızı burada paylaşabilirsiniz ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım her anlamda.
Özür dilenecek bir durum yok ;)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 80 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye