Zaman: 19 Mar 2024 08:17

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 May 2010 08:46 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Bilindik Carisma modelleri,

GL
GLX
GDI
GDI ELEGANCE
COMFORT
AVANCE
DID

Bildğim kadarıyla GL ile GLX donanımları aynı gibi. GL' de klima yok, GLX' de var.
COMFORT olan modelde sunroof ve sis farı yok.
AVANCE modelinde hız sabitleyici yok.
GDI ELEGANCE olanı, yukarıdaki donanımlarının yanısıra sürat sabitleyici de var.
Kasa tipi, makyajlar dışında aynı diye biliyorum.
Aşağıya GL' nin donanımını aktarıyorum. Buna göre diğer modeller kıyas yapılabilir...

En son akerimoglu tarafından 29 May 2010 09:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 May 2010 09:46 

Carisma GL

Resim

Türk tüketicisinin ilk kez 1984 yılında ithalat rejimindeki değişiklikten sonra tanıdığı Mitsubishi uzun bir aradan sonra Sabancı grubu'na bağlı Pilsa tarafından yeniden ithal edilmeye başlandı. Ülkemize 1,6 litre (100 HP) ve 1,8 litre GDI (115 HP) motorlarla ithal edilen Carisma'da hatchback ve sedan olmak üzere iki farklı karoseri seçeneği bulunuyor. Otomobilin 2000 yılında kapsamlı bir makyaj geçirmesi bekleniyor.

Karoser, İç mekan
Uzunluğu 443,5 cm olan Mitsubishi'nin orta sınıftaki temsilcisi Carisma, Renault Laguna'dan (451 cm) 7,5 cm ve Opel Vectra'dan (448 cm) 4,5 cm daha kısa; Nissan Primera ile aynı uzunlukta. Kompakt sınıftaki Renault Megane'den 3,5 cm uzun olan Carisma, Honda Civic Sedan'dan 2,5 cm daha kısa. Her ne kadar Avrupalı tüketicinin beğenisine göre tasarlandığı iddia ediliyorsa da Carisma tam bir Japon otomobili. Şişkin çamurluklar, kalın tamponlar ve yüksek arka bagaj kapağı Carisma'nın diğer Japon otomobillerine göre daha sağlam görünmesini sağlıyor. Hollanda'da, Volvo'nun 540 ve V40 modellerinin de üretildiği NedCar tesisleinde üretilen Carisma'nın motor dışındaki parçalarının yüzde 85'i Avruplı yan sanayicilerden temin ediliyor. Otomobilde bol miktarda kullanılan vasat kaliteli plastiğin yanısıra kapılardan ve kokpitten gelen tıkırtılar da rahatsız edici. Carisma'nın arka koltukla yaırılarak hacmi yükseltilebilen 460 litrelik bagajı biraz küçük ama sınıf ortalamalarına yakın.
Motor, performans
Carisma 1,6'da kullanılan, 1597 cc hacminde, üstten tek egsantrikli ve 16 supaplı motor 100 HP'lik maksimum gücünü 5750 d/d'da, 137 Nm'lik torkunuysa 4000 d/d'de üretiyor. Volvo S40'ta da kullanılan motor daha yüksek sıkıştırma oranıyla 105 HP üretiyor, genel olarak uzun oranlı bir vites kutusu kullanılan Carisma'nın 1,6 litrelik motoru devirlenmekte zorluk çekiyor. Alt devirlerde cansız olan motor üst devirlere çıkmakta zorlanıyor ve uzun vites yolları performanslı kullanımlara uygun değil. Test koşullarında 0' dan 100 km/s hıza 11,6 sn'de ulaşan Caris ma 100 km mesafede 9.9 lt yakıt tüketti.
Yürüyen aksam, kullanım
Yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon çok çabuk tepki veriyor. Sertliği iyi ayarlansa da yüksek hızlarda hemen tepki vermesi rahatsızlık yaratıyor. Darbeleri iyi emen yumuşak karakterli süspansiyon sistemi yayvan kasislerden geçerken otomobilin hafifçe yaylanmasının önüne geçemiyor. Düz gidişte sorunsuz olan Carisma- önden çekişli birçok otomobilin tersine arkadan kayma eğilimi ne giriyor, Hızlı çalışan direksiyon sistemi sayesinde zorlandığında arkasını savuran Carisma'yı kontrol etmek zor değil. 100 km/s hızla yapılan fren testlerinde 47 metrede duran Carisma'nın bu değeri ABS siz bir otomobil için bile uzun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2011 00:18 

_opeth yazdı:
alicim bu konuyu hiç görmemişim sabitledim. diğer donanımları da yazarsan sevinirim :)

Diğer donanımları derken, pakedin yanına özelliklerini mi yazalım?
Örneğin,
Avance: Klima, ABS vs... gibi mi?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2011 01:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: emrah
Araç: carizma gdi avance
Kan grubu: abr+
Avrupa'da 1995 yılında satışa sunulan Carisma'nın Mitsubishi tarafından geliştirilen direkt benzin enjeksiyon sistemi GDI (Gasoline Direct Injection) ilk kez 1997 yllı sonbaharında tanıtıldı ve seri üretimde kullanılmaya başlandı. Ülkemize 1,6 ve 1,8 litre GDI motor, sedan ve hatchback olmak üzere iki karoser seçeneğiyle ithal edilen otomobilin her iki versiyonunda da 4 ileri vitesli akıllı (Invecs-II) otomatik şanzıman isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Karoser, iç mekan
Boyutlarıyla (uzunluğu 4435 mm) orta ve kompakt sinıf arasında kalan Carisma, görünümüyle daha çok orta sınıfa yakın bir otomobil. Sedan ve hatchback versiyonların dış boyutları tamamen aynı. Carisma 1,8 GDI 1,6 litrelik versiyondan gövde rengi dış aynalar ve kapı kollarıyla ayrıllyor. Gösterge panelininse 1.6 litrelik versiyondan bir farkı yok. 430 litrelik bagaj hacmi otomobilin boyutlarına göre büyük değil; ancak arka koltuklar yatırılarak 1150 litreye kadar genişletilebiliyor.
Motor, performans
Seri üretim bir otomobilde kullanılan ilk direkt enjeksiyonlu benzinli motor ünvanını taşıyan ve otomotiv sektöründe ses getiren bir gelişim olan GDI motorun en önemli özelliği benzer hacimdeki motorlara göre yüzde 10 daha fazla güç üretmesi, yüzde 20 oranında da daha az yakit tüketmesi ve zararlı gaz çıkarması. 120 km/s hıza kadar ekonomi modunda çalışan GDI motor bu hızın üzerine çıkıldığında performans moduna geçiyor. Ekonomi modunda diğer motorlara göre daha az yakıt tütketen GDI performans modunda diğer motorlara göre ortalama yüzde 10 oranında daha fazla tork iletiyor. 1834 cc hacminde, üstten çift egsantrikli,16 supaplı, direkt enjeksiyonlu, benzinli motor 5500 d/d'de 125 HP güç, 3750 d/d'de 174 Nm tork üretiyor. Carisma'nın yüksek devirlere çıkmaya çok istekli motoru, testlerde 0'dan 100 km/ hıza 10,1 saniyede (otomatik şanzımanlı versiyon 12 sn) ulaştl. Test şartlarında 100 km mesafede 9 litre yakıt tüketen Carisma'nın (otm, 10,7) sakin kullanımda tüketimi 7,7 litreye kadar düşüyor.
Kullanım,konfor
Carisma'nin konforu ön planda tutan yumuşak karakakterli süspansiyon sistemi darbeleri rahatça emebiliyor; ancak virajlarda otomobilin biraz fazla yatmasına sebep oluyor. Yine de bu yatma limitlere kadar bir problem teşkil etmiyor. 1,6 litrelik versiyon gibi GDI da virajlarda zorlandığında arkadan kaymaya başlıyor, iyi tepki veren direksiyon sistemi sayesinde bu durum kolayca telafi edilebiliyor. ABS ile donatılan otomobil 100 km/s hızda giderken yapılen panik frende 44 metrede savrulmadan durabiliyor.Bu da benden olsun gdi nın ozellıklerı.

Zor satılıp kolay alınan satmaya kıyılamayan bir dünya güzeli.Carisma gdi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2011 08:00 

_opeth yazdı:
akerimoglu yazdı:
_opeth yazdı:
alicim bu konuyu hiç görmemişim sabitledim. diğer donanımları da yazarsan sevinirim :)

Diğer donanımları derken, pakedin yanına özelliklerini mi yazalım?
Örneğin,
Avance: Klima, ABS vs... gibi mi?

glde şunlar şunlar var ayırtedici olarak glxde bunlara ek olarak şunlar var sonra makyajdan şu donanım isimlendirmeleri oldu gibi gibi. biliyosan tabi :)

gerçi ilk mesajda yazmışın ama daha ayrıntılı ayırtedici şeyler varsaydı süper olur :)

Tamamdır, müsait zamanda o şekilde yazayım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2013 14:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: ertugrul
Araç: tofaş dogan
Meslek: mühendis
Kan grubu: a+
[/quote]Tamamdır, müsait zamanda o şekilde yazayım.[/quote]
şu linkten özelliklere ulaşabilirsiniz.
http://www.dreamcarisma.de/mitsubishi/carisma.php

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2013 11:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: ertugrul
Araç: tofaş dogan
Meslek: mühendis
Kan grubu: a+
akerimoglu yazdı:

GL
GLX
GDI
GDI ELEGANCE
COMFORT
AVANCE
DID

Bildğim kadarıyla GL ile GLX donanımları aynı gibi. GL' de klima yok, GLX' de var.
GDI ELEGANCE olanı, yukarıdaki donanımlarının yanısıra sürat sabitleyici de var.
Aşağıya GL' nin donanımını aktarıyorum. Buna göre diğer modeller kıyas yapılabilir...

birde geçiş modeli dediğim evrimini tamamlamamış carisma var bunu türkiyede iki yerde gördüm avrupa ile ilgili sitelerde hiç görmedim.sanırım 1999 yada 2000 model önü yeni kasa arkası eski kasa carisma ve hacback tarzı çok şaşırmıştım belkide dünyada böyle bir model yoktur türkler kazalı arabayı ikiye bölüp yapıştırmışlardır. bilemiyorum :LOL:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 May 2013 14:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: serdar
Araç: mitsubishi carisma 1.8 gdi 1999
Meslek: bilgisayar
merhaba

Bende gecen hafta 1999 model carisma 1.8 gdi alarak aranıza katılmış bulunuyorum araç şimdiye kadar kullandığım tüm araçlardan daha iyi hissetitriyor :)) sizden bir ricam var almış olduğum araç içerisinde bulunan donanımların neler olduğunu anlayamadım (mesela aracımda yol bilgisayarı olup olmadığını) sahibinden.com da gördüğüm yol bilgisayarı olduğunu yazan araçlarla aynı görünüyor ama nerede ve nasıl kullanıldığını bulamıyorum bilen arkadaşlar bunu nasıl anlayabileceğimi anlatırsa çok sevinirim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2013 23:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: fatih
Araç: 2002 1.6 avance
Meslek: orman bölge şefi
Kan grubu: a Rh
2002 orjınal 69 bın km de avance alıcam tavsıyelerınız nedır kucuk bır arastırma yaptım yakıt ve şu arıza ışıgı sorunu cok var gıbı aslında ben her ne kdr pıyasası olmasada mıtsubıshı yı saglam karoserı olan ve guvenlıklı sorunsuz bır arac olarak bılırdım her ne kdr fıyatta anlastıysakta sanırım almaktan vazgecıcem cunku forumda okuduklarım benı baya ürküttü ne dersınız arkadaslar ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2014 14:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: Furkan
Araç: Mitsubishi Carisma 1.6 Comfort
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh+
akerimoglu yazdı:

GL
GLX
GDI
GDI ELEGANCE
COMFORT
AVANCE
DID

Hocam sizinle irtibata geçebileceğim bir telefon numaranızı alabılır mıyım bır kaç sey sormak istiyorum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014 19:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin Öztürk
Araç: Henüz Yok
Meslek: Ticari Pazarlama
Kan grubu: Arh+
Değerli forum üyeleri, herkese selamlar.
1.8 GDI ile başa çıkamayacağımı (yakıt sarfiyatı, LPG uyumsuzluk, LPİ'nin uçuk fiyatı ve GDI'den anlayacak ustayı bulamama endişesi) anlayarak ve üzülerek 1.6 ya da 1.9 Dizel seçeneklerine yöneldim.
2001 ve üzeri yeni kasa düşünüyorum. Otomatik vites ve sunroof donanımlı hangi motor seçeneğini tavsiye edersiniz? 1.9 Dizel yakıtta iyi midir, ömrü nasıldır, parçaları benzinli motora göre daha mı çok üzer. (Yanlış bilmiyorsam dizel motor parçaları ve bakımları benzinliye göre daha pahalı). Hız sabitleyici çok elzem değil. Foruma tam hakim olamadığım için bu konunun altına mesaj yazdım.
Cevaplarınızı esirgemezseniz sevinirim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014 22:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sam Gold
Araç: 2003 carisma avance hb otomatik
Meslek: inşaat
Kan grubu: A+
------>1.9 dizellerde avance ve comfort modelleri vardır 2003-2004 modeller comfort, 2005 modeller avance çıkışlıdır. 1.9 dizellerde sunroof ve otomatik vites seçeneği yoktur. avance modelinin comfort modeline göre üstünlüğü çelik jant ve ön sis farlarıdır.

------>1.6 benzinli 2001-2002 da avance ve comfort modeli mevcuttur. avance'in comforta üstünlüğü ;
-ön sis farları
-ön kol dayama
-sunroof
-çelik jant

----->1.6 2003 benzinli modellerde de avance ve comfort modeli mevcuttur. bunlar 2001 ve 2002 modellerle aynı kasadırlar ancak bi kaç yenilik gelmiştir. (yan hava yastıkları ve arka kol dayama. avance modelinde yan hava yastıkları var ancak comfortta durum nedir bilmiyorum)

-avance modelinin üstünlükleri :çelik jant, sis farı, sunroof.

----->bir de 2000 model piç kasalar vardır.(2000'de hem glx gl vs. hem de avance comfort modeller çıkmıştır avance ve comfort olarak çıkanlar piç kasa olarak tabir ediliyor) bunların jant 14 inç galiba. görünüm olarak yeni kasadırlar ancak avance modellerine bakarsanız orjinal çelik jant diğer avancelara göre farklı bir de bunlarda tek oksijen sensörü varmış ancak o dışardan anlaşılmaz tabi ki. bir de bunları anlamanın yolu kaputu açınca motordan çıkan radyatöre doğru giden 4 tane boru görünür (mekanik bilgim yok bir adı vardır onların 2001 model sonrasında bu boruların üstünde bi kapak var direk görünmüyorlar).

benim kullandığım 2003 avance otomatik hb. bence en iyisi (1.6 lar içinde)

carisma içinde en iyisi hangisi diyecek olursanız siz vazgeçmiş de olsanız tabi ki 2001 1.8 gdi elegance otomatik (beyaz veya mavi)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2014 18:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin Öztürk
Araç: Henüz Yok
Meslek: Ticari Pazarlama
Kan grubu: Arh+
jetaim yazdı:
------>1.9 dizellerde avance ve comfort modelleri vardır 2003-2004 modeller comfort, 2005 modeller avance çıkışlıdır. 1.9 dizellerde sunroof ve otomatik vites seçeneği yoktur. avance modelinin comfort modeline göre üstünlüğü çelik jant ve ön sis farlarıdır.

------>1.6 benzinli 2001-2002 da avance ve comfort modeli mevcuttur. avance'in comforta üstünlüğü ;
-ön sis farları
-ön kol dayama
-sunroof
-çelik jant

----->1.6 2003 benzinli modellerde de avance ve comfort modeli mevcuttur. bunlar 2001 ve 2002 modellerle aynı kasadırlar ancak bi kaç yenilik gelmiştir. (yan hava yastıkları ve arka kol dayama. avance modelinde yan hava yastıkları var ancak comfortta durum nedir bilmiyorum)

----->bir de 2000 model piç kasalar vardır.(2000'de hem glx gl vs. hem de avance comfort modeller çıkmıştır avance ve comfort olarak çıkanlar piç kasa olarak tabir ediliyor) bunların jant 14 inç galiba. görünüm olarak yeni kasadırlar ancak avance modellerine bakarsanız orjinal çelik jant diğer avancelara göre farklı bir de bunlarda tek oksijen sensörü varmış ancak o dışardan anlaşılmaz tabi ki. bir de bunları anlamanın yolu kaputu açınca motordan çıkan radyatöre doğru giden 4 tane boru görünür (mekanik bilgim yok bir adı vardır onların 2001 model sonrasında bu boruların üstünde bi kapak var direk görünmüyorlar).

carisma içinde en iyisi hangisi diyecek olursanız siz vazgeçmiş de olsanız tabi ki 2001 1.8 gdi elegance otomatik (beyaz veya mavi)

Peki son iki soru sorayım o zaman, internette benzin + lpg 1.8 GDI'lere denk geliyorum bazen, sizce lpg motoru bitirmişmidir yada motora zarar verir mi?
Otomatik şanzımanda kronikleşmiş sorun, insanı bezdiren ölçüde sürekli sıkıntı var mı?
A sına B sine bakmadan hesaplı bir otomatik alacağım artık.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2014 13:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sam Gold
Araç: 2003 carisma avance hb otomatik
Meslek: inşaat
Kan grubu: A+
gdi'ye lpg olmaz. herkesin söylediği bu. ben mekanikten anlamam. zorlamaya da gerek yok. harbi arabaya binicem diyorsan gdi elegance alıp benzinde binmek lazım. lpg kullancam diyorsan 1.6 avance :vauv:

carisma otomatikte sorun çıkaran daha duymadım. sadece benimki hafif sarsma yaptı biraz yağ değişiminden sonra ama sadece ben anlarım yeni binen anlamaz sorun olduğunu :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2015 02:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: murat
Araç: carisma 1999
Meslek: öğretmen
Glx 'de sis farı ve abs kesin olarak var değil mi arkadaşlar benim aracın sis farı yerlerinde boşluk var abs ise ya yok ya da devre dışı!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2015 23:29 
Kullanıcı avatarı

İsim: omer
Araç: 2000 carisma
Meslek: kamu
arkadaslar bilgi olsun diye yaziyorum aracim 2000 model carisma glx hb 1.6 klima var abs ve sis fari yok

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2015 14:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: Said
Araç: Yok
Arkadaşlar ruhsatta Carisma Classic 1.6 diye geçiyor bu ne oluyor?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015 18:34 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
ruhsat bilgilerini kafaya takma. aracın üzerinde ne yazıyorsa odur

Araba modifiyeli, yazılar silinmiş. Neyse GLX demişti sahibi, inanalım kalsın öyle, sağ olasın :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015 19:09 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
Makyajsiz kasaysa klima varsa glxtir

O zaman glx tamamdır :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2018 02:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emre
Araç: Gökçe
Meslek: Otomotiv Mühendisi
Kan grubu: B+
jetaim yazdı:

-ön sis farları
-ön kol dayama
-sunroof
-çelik jant

Merhabalar bu bahsi geçen piç kasalarla ilgili bir sorum olacaktı Bilginiz var mı veya bilgisi olan birileri yardımcı olabilirse sevinirim. Yaklaşık iki ay kadar önce bahsettiğiniz 2000 model 14 inç jantlı 1.6 avance model bir carismaya sahip oldum. Ancak merak ettiğim şey aracın motoruna bakılınca dediğiniz gibi egzoz manifoldunun üzerindeki muhafaza yok. İncelediğimde eski kasa carismaların 1.6 motorlarında da bu muhafazanın olmadığını gördüm. Ruhsatta araç 103 hp yazıyor ancak eski kasa carismalar 90 hp idi. Motor eski kasa carismalarla aynı göründüğü için acaba aldığım araçta 90 hp midir. Bir de bu 1.6 litre 90 hp ile 1.6 litre 103 hp motorlar arasındaki farklar nelerdir ?

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: